spot_img

Temnospondyle i inne (nie)spotykane gatunki

Regularnie w bibliotekach pojawiają mali fani dinozaurów, zachłannie pytający o rozmaite książki o dimetrodonach, edafozaurach i innych synapsydach. Co warto im zaproponować? Na przypadający 26 lutego Dzień Dinozaura polecam fantastycznie wydaną, wielkoformatową pozycję Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych.

Spis treści, który budzi grozę i format, który zachwyca

Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych to jeden z tych tytułów, które choć niesamowicie wyglądają na księgarskich półkach, to jednocześnie ich spis treści brzmi dla rodziców dość niepokojąco. Moa? Zwierzęta plestocenu? Smilodon? Choć daleko mi do znawcy chociażby podstaw paleontologii, to muszę przyznać, że pozycja Nikoli Kucharskiej, poświęcona wymieraniu poszczególnych gatunków (w tym w dużej mierze głównie dinozaurów) wizualnie zapiera dech w piersiach.

Temnospondyle i inne (nie)spotykane gatunki

Temnospondyle i inne (nie)spotykane gatunki

Tylko dla pasjonatów?

Na potężnym schemacie, pokazującym ewolucję kręgowców lądowych znajdziecie się ogromną ilość obcobrzmiących nazw gatunków, będących dalekimi krewnymi ropuchy szarej, dziobaka czy człowieka. W kolejnych rozdziałach możecie przeczytać omówienie chronologii wymierania poszczególnych okazów. Nikola Kucharska (autorka i ilustratorka) oraz pozostali współtwórcy książki przedstawiają w niej również szczegóły anatomii dinozaura, historii paleontologii, teorie wymierania – czyli wszystko to, o co pytają mali pasjonaci tej nauki. Brzmi dla Was zbyt obco i mało zachęcająco? Uwaga: w Atlasie stworzeń wymarłych także humanista znajdzie coś dla siebie!

Przyroda, historia i kultura

Najmocniejszą stroną tego tytułu jest według mnie to, że zakres wiedzy, który popularyzują autorzy wykracza daleko poza tematykę przyrodniczą. Kucharska przywołuje rozmaite konteksty kulturowe (wskazuje na przykład na muzea, w których znajdują się ciekawe prehistoryczne okazy) i historyczne. Odnajdziecie w Atlasie rozdziały poświęcone zwierzętom, które wyginęły w czasach względnie bliskich naszej epoce i odpowiedzi na pytanie, jaki miał wpływ człowiek na to, że dodo czy tur wymarły.

Temnospondyle i inne (nie)spotykane gatunki

Walor edukacyjny

Warto uświadomić sobie przyczyny wymierania współczesnych gatunków oraz korelacje pomiędzy ludzką, zarobkową działalnością a zagrożeniem czy śmiercią kolejnych rzadkich okazów. Autorzy tej książki zwracają uwagę na te powiązania i uwrażliwiają na nie małych czytelników. Pozycja, którą Wam rekomenduję jest tytułem kompletnym – faktycznym atlasem – ujmującym temat całościowo, nie zamykającym go ramach klasycznych popularnonaukowych publikacji dla dzieci. Autorzy książki Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych uczą myślenia i uważnego patrzenia na ewolucję!

Lustrzane inspiracje

Jak można świętować Dzień Dinozaura z dziećmi? Oto kilka pomysłów nie tylko dla fanów tych ogromnych okazów:

  • Wcielcie się w rolę młodych paleontologów! Przygotujcie specjalny sprzęt, dzięki któremu młodzi badacze będą mogli ruszyć na poszukiwania zaginionych okazów!
  • Jak wyglądał krajobraz ery dinozaurów? Stwórzcie wielkoformatowy plakat, przedstawiający świat pradawnych stworzeń.
  • Zabawy ruchowo-naśladownicze – poruszajcie się na czworaka niczym tyranozaur, latajcie jak pterozaur, uciekajcie przed Barionyksem!
  • Zbudujcie własny szkielet dinozaura – możecie wykorzystać na przykład masy plastyczne!
  • Rozpoznajcie ślady wybranych gatunków!

Nie zapomnijcie także o przygotowaniu bibliotecznej wystawy książek dotyczących właśnie tych wymarłych gatunków.

Dzień Dinozaura


TYTUŁ: Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych
AUTOR: Katarzyna Gładysz, Nikola Kucharska, Paweł Łaczek, Joanna Wajs
ILUSTRATOR: Nikola Kucharska
LICZBA STRON: 64
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec