spot_img

Wafelki, które pożerały książki

Brakuje Wam pomysłu na biblioteczne zajęcia z przedszkolakami lub młodszymi uczniami szkoły podstawowej? Rodzina Wafelków rozwiąże ten problem – poznajcie sympatycznych bohaterów, bliskich dziecięcym dylematom.

Rodzinka, której nie da się nie kochać

Klan Wafelków – uroczej rodziny mieszkającej w Starym Knedelkowie – liczy sześć osób. W jego skład wchodzą: Filip – rezolutny nielubiący sprzątać uczeń, Lusia – zaradny przedszkolak, zapracowani rodzice oraz nieco zwariowani, jednakże mądrzy dziadkowie.

W chwili rozpoczęcia kolejnego roku edukacji przed Filipem i Lusią pojawia się szereg pozornie nieskomplikowanych decyzji. Należą do nich na przykład wybór odpowiedniego plecaka, zapakowanie jego zawartości czy przygotowanie drugiego śniadania. Dzieciaki szybko przekonują się, że z każdym z tych niby błahych zadań mogą wiązać się nie lada tarapaty – na szczęście nad rozwiązaniem wszystkich dylematów czuwają roztropni dorośli…

Wafelki, które pożerały książki

Celne i praktyczne

Rodzina wafelków jest całkiem pokaźnym zbiorem opowiadań. Do każdego z nich dołączono kilka celnych, praktycznych porad dla dzieci, dotyczących zawsze głównego tematu opowiadania. I tak na przykład, po rozdziale, w którym Filip postanawia zrezygnować z uczestnictwa w lekcjach wychowania fizycznego, znajdziecie kilka propozycji ruchowych zabaw z dziećmi. Zamieszczone w tych podsumowaniach wskazówki oscylują wokół codziennych spraw takich jak higiena i ergonomia (podnoszenie ciężarów, czytanie składów etykiet, pakowanie zawartości szkolnych plecaków), profilaktyka wypadków (noszenie odblasków) czy zdrowie (dobieranie składników drugiego śniadania).

Wafelki, które pożerały książki

Opowiadanie, które musi poznać każdy mały czytelnik

Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście opowiadanie „O żarłaczach i połykaczach” – historia, którą obowiązkowo musi poznać każdy mały czytelnik. Ten krótki rozdział jest ilustracją najczęstszych bibliotecznych wpadek dzieci, korzystających z usług wypożyczalni. Pokreślone stron, nieoddane na czas książki, zagięte rogi… W „O żarłaczach i połykaczach” znajdziecie również definicję tytułowych połykaczy i proste pomysły na zakładki.

Wafelki, które pożerały książki

Lustrzane inspiracje

Porady, zamieszczone w końcowych fragmentach opowiadań są kapitalną inspiracją do organizacji bibliotecznych zajęć. Konkurs na najładniejszą kanapkę-dinozaura wraz z instrukcją wykonania, przygotowanie potworka-metkowca, atrakcyjne gimnastyczne ćwiczenia – Wafelki mogą podsunąć Wam konkretne i wyśmienite pomysły na wspólną zabawę z dziećmi.


TYTUŁ: Rodzina Wafelków. Porady na dziecięce sprawy
AUTOR: Joanna Krzyżanek
LICZBA STRON: 128
WYDAWNICTWO: CED
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec