spot_img

Disneyowskie baśnie poezją opowiedziane

Sporadycznie sięgam w Lustrzanych recenzjach po tytuły na licencji. Gdy jednak na horyzoncie pojawia się tytuł, którego poszczególne opowiadania zostają zaadaptowane przez mistrza słowa, jakim niewątpliwie był Jeremi Przybora, to warto zwrócić na taką pozycję uwagę.

Klasyczne baśnie Disneya w poetyckiej adaptacji

Książka Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim jest zbiorem szesnastu Disneyowskich baśni, których filmowe premiery miały premierę w latach dziewięćdziesiątych (1994-1998). Wśród opowiadań znalazły się historie na podstawie filmów takich jak: Mulan, Herkules, Śpiąca Królewna czy Bambi. Autorem adaptacji tych produkcji na język literacki jest właśnie Jeremi Przybora.

Disneyowskie baśnie poezją opowiedziane

Jak się to zaczęło?

We wstępie Grzegorz Wasowski pisze o tym, jak namówił współtwórcę „Kabaretu Starszych Panów” do podjęcia się tego zadania i zachwyca się jego „lotnością pióra, elegancją języka, wyrafinowanym humorem i fantazyjnością sformułowań”. Faktycznie, trzeba przyznać, że literackie adaptacje tych filmów odbiegają nieco od swoich kinowych pierwowzorów.

Przybora daje upust swojej niewątpliwej językowej kreatywności i tworzy rozmaite neologizmy – zamienia na przykład Disneyowską Nibylandię na Niebywalencję, chętnie sięga po rozmaite formy poetyckie, przekształcając filmowe piosenki w swoje własne wiersze. Pomimo że są to adaptacje kinowych produkcji – fabuła i ilustracje wiernie oddają to, co najmłodsi mogą oglądać na szklanych ekranach – to w zbiorze Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim czuć humor, charakter i słowny dryg tego wielkiego polskiego poety i satyryka.

Disneyowskie baśnie poezją opowiedziane

Kilka słów o wydaniu

Mając w rękach egzemplarz tej książki, nie sposób nie zwrócić uwagi na jej wydanie, które robi duże wrażenie. Twarda oprawa, wielki format, ponad trzysta pięćdziesiąt stron z ilustracjami z klasycznymi scenami z filmów wytwórni Walta Disneya – takie zbiorowe wydanie jest zwyczajnie bardzo dobrą alternatywą, dla wszystkich bibliotekarzy, którzy mają w swoich zasobach już nieco rozpadające się Disneyowskie baśnie z lat dziewięćdziesiątych.

Disneyowskie baśnie poezją opowiedziane

Lustrzane inspiracje

Nie da się ukryć, że produkcje filmowe Disneya nieustannie inspirują i dzieci, i bibliotekarzy. Tematy, związane z tymi motywami regularnie pojawiają się podczas bibliotecznych ferii i wakacji. Co można jeszcze zaproponować dzieciom oprócz disneyowskich quizów, zgadywanek i projekcji filmowych?

  • Zaproście dzieci do tworzenia Alei Disneyowskich sław;
  • Zaprezentujcie biografię samego Walta Disneya;
  • Przygotujcie sesję zdjęciową z charakterystycznymi rekwizytami;
  • Stwórzcie dla dzieci specjalne warsztaty plastyczne, których motywem będzie projektowanie Disneyowskich strojów.

Taka tematyka spodoba się najmłodszym, dobrze obeznanym z masowymi produkcjami tego filmowego giganta.


TYTUŁ: Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim
AUTOR: Jeremi Przybora
LICZBA STRON: 344
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec