spot_img

Recepta na dorosłość, czyli książkowe tabletki

Czy problemy nastolatków mogą wyleczyć książki? Marek – główny bohater powieści Tabletki na dorosłość autorstwa Doroty Suwalskiej – bardzo nie lubi samego siebie. Czy magiczne proszki pomogą mu zaakceptować własne kompleksy? W dzisiejszej recenzji recepta na książkowe tabletki przepisywane nie tylko na dojrzewanie.

Niski chłopiec, który chciał dorosnąć

Marek jest nastolatkiem o niewielkim wzroście. Niebywale irytują go przezwiska nadawane mu przez klasowych kolegów, takie jak „Mikob”, „Mały” czy „Pimpuś”. Złość chłopaka przybiera na sile, gdy w szkole pojawia się nowa dziewczyna, której Marek usilnie próbuje zaimponować. Chcąc rozładować frustrację, zaczyna prowadzić bloga i dzięki niemu poznaje tajemniczego internautę o pseudonimie Magik. Nowy znajomy oferuje Markowi idealny środek, który ma pomóc nastolatkowi rozwiązać jego problemy – tytułowe tabletki na dorosłość. Chłopak je zażywa i nieoczekiwanie zmienia się w dwudziestolatka. Szybko jednak okazuje się, że nad nową tożsamością nie jest tak łatwo zapanować…

Recepta na dorosłość, czyli książkowe tabletki

„Problem w tym, że uczucia nie chciały Marka »słuchać«”

Powieść Tabletki na dorosłość nastolatkowie mogą odczytać jako zmyśloną, przygodową historię chłopaka, któremu wydarzyły się niezwykłe rzeczy lub też jako bardzo trafną metaforę dojrzewania. Marek kompletnie nie panuje nad tym, kiedy staje się dorosły, a kiedy nie – coraz częściej wraca do domu pod wpływem alkoholu, wagaruje, cuchnie papierosami… Główny bohater powieści Suwalskiej musi nauczyć się panować nad własnymi emocjami i analizować swoje zachowanie.

Do moich ulubionych fragmentów Tabletek należy dziennik Marka, który chłopiec opracował we współpracy z psychoterapeutką – nastolatek próbuje w nim nazywać swoje emocje:

– Sympatia, ożywienie, kiedy w drodze do szkoły spotkałem Marysię. – Zazdrość, kiedy dołączył do nas Jeremiasz.

Ta historia, może momentami nieco naciągana, ma w sobie potencjał, aby wskazać czytającej ją młodzieży metody efektywnej pracy nad sobą.

Recepta na dorosłość, czyli książkowe tabletki

Lustrzane inspiracji

Przygotujcie krótkie opisy, które dokleicie do wybranych przez was książek dla młodzieży. „Tabletki na samotność”, „lek na kompleksy”, a może „recepta na skuteczną naukę” – to tylko niektóre z etykiet, którymi możecie opatrzyć literaturę w bibliotecznej apteczce. Warto do przygotowania napisów wykorzystać aplikację POLONA Typo.

Stwórz swoje TYPO – nowa forma promocji Polony


TYTUŁ: Tabletki na dorosłość
AUTOR: Dorota Suwalska
TŁUMACZ: Marta Ruszkowska
LICZBA STRON: 256
WYDAWNICTWO: Adamada
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec