spot_img

Matematyka, którą pokochają najmłodsi

Nauka liczenia autorstwa Agnieszki Łubkowskiej jest książką, którą koniecznie musicie zaproponować rodzicom wszystkich dzieci, zmagających się z trudnościami w nauce matematyki. Co więcej, ta pozycja doskonale sprawdzi się w bibliotece jako pomoc w zorganizowaniu fantastycznych zajęć „Z matematyką za pan brat”!

O książce

Nauka liczenia jest – najprościej mówiąc – zbiorem ponad pięćdziesięciu ćwiczeń-zabaw, których wykonanie pomoże dzieciom pojąć te prostsze i bardziej zaawansowane matematyczne działania. Łubkowska podzieliła książkę na pięć rozdziałów, zatytułowanych kolejno: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, różności matematyczne. Całość poprzedza krótki wstęp, zawierający dwanaście wskazówek początkowych – praktycznych rad „jak pomagać dziecku z trudnościami matematycznymi”.

Matematyczny misz-masz

Na każdej stronie książki przedstawiono jedno ćwiczenie. Znajdziecie tu rozmaite zadania:

  • stricte matematyczne (których wykonanie ma objaśnić podstawowe pojęcia takie jak „wynik” czy „minus”),
  • ćwiczenia ruchowe, korzystnie wpływające na obie półkule mózgowe,
  • zadania na spostrzegawczość i koncentrację
  • zajęcia, które pomogą dzieciom zrozumieć, co oznaczają m.in. długość, wysokość, odległość czy waga.

Jak łatwo zauważyć, zakres wiedzy zaproponowanej w Nauce liczenia jest dość obszerny i tu nasuwa się pytanie: czy autorce zbioru udało się sprawić, żeby dziecko nielubiące pracy z cyframi zechciało go przyswoić?

Matematyka, którą pokochają najmłodsi

Nerkowce, piłki i inne koraliki

Kluczem do sukcesu Nauki liczenia jest różnorodność i ogromna atrakcyjność zaproponowanych przez autorkę ćwiczeń. Łubkowska uczy przez zabawę z wykorzystaniem wielu przedmiotów codziennego użytku: zachęca rodziców do wprowadzania matematyki poprzez zabawę w pakowanie walizki, poprzez zapamiętywanie wybranych liczb zakazanych czy uczenie z wykorzystaniem domino.

Metody dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia dzieci poznają poprzez polisensoryczny kontakt z migdałami, nerkowcami, koralikami, szklankami, kasztanami, kostkami do gry oraz… paluszkami. Autorka chce jak najbardziej uatrakcyjnić najmłodszym naukę matematyki.

Matematyka, którą pokochają najmłodsi

Szata graficzna

Mocną stroną Nauki liczenia są ilustracje wykonane przez Joannę Kłos (znaną szerokiemu gronu czytelników z popularnej serii Pucio). Są one wyjątkowo estetyczne, a jednocześnie  zabawne i przyjazne dzieciom: na przykład w podrozdziale „Jak zapamiętać znak »większy od«, a jak »mniejszy od«”? graficzna propozycja narysowania znaku większości i mniejszości ma formę sympatycznego potworka z paszczą pożerającego lody i ciasteczka.

Matematyka, którą pokochają najmłodsi

Lustrzane inspiracje

Właściwie każde z zaproponowanych przez Łubkowską ćwiczeń świetnie sprawdzi się na biblioteczno-matematycznych zajęciach. Wszystkie są niebywale atrakcyjne – a przy tym bazują na materiałach łatwych do zdobycia. Warsztaty „Z matematyką za pan brat” przeprowadzone przy wykorzystaniu zadań z Nauki liczenia wyjdą naprawdę świetnie!

Matematyka, którą pokochają najmłodsi


TYTUŁ: Nauka liczenia
AUTOR: Agnieszka Łubkowska
ILUSTRATOR: Joanna Kłos
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
LICZBA STRON: 140
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec