spot_img

O społeczeństwie i kobietach

Chciałabym zaproponować wam lekturę popularnonaukowej książki Obsesja piękna. To publikacja poświęcona problemowi społecznemu, często pomijanemu, a wręcz wyśmiewanemu. Przy jakich okazjach można poruszać temat presji urody w bibliotece?

„To najgroźniejsza broń, jaką można zaatakować kobietę”

Renee Engeln jest profesorem psychologii Uniwersytetu Northwestern i osobą, szczególnie wrażliwą na zjawisko wywierania na kobiety presji urody. W swojej książce Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety badaczka obnaża te mechanizmy społeczne, których przeciętny odbiorca kultury często nie zauważa.

„Gdybym ci powiedziała, że ktoś w Stanach Zjednoczonych zamierza chirurgicznie poprawić urodę, mogłabyś się założyć, że chodzi o kobietę”

Obsesja piękna jest przede wszystkim opowieścią o otaczającym nas świecie – Renee Engeln pisze o niemowlęcych ubrankach z dwuznacznymi napisami, na co dzień używanych w języku angielskim słowach, o ilości kosmetyków kupowanych rokrocznie przez kobiety. Ta książka nie jest poradnikiem, ani naukową rozprawą – autorka dzieli się z czytelnikami swoimi obserwacjami na temat studentów, uczęszczających na jej zajęcia, na temat obrazu kobiet funkcjonującego w telewizji czy zdjęć, zamieszczanych w mediach społecznościowych. Ową ogromną rozpiętość wątków łączy jeden wspólny mianownik – „chroniczny monitoring ciała” kobiet.

O społeczeństwie i kobietach

„40 % dziewczynek w wieku 5-9 lat twierdzi, że chciałoby wyglądać szczuplej”

Renee Engeln przytacza w swojej książce wiele rozmaitych badań naukowych (m.in. nad perspektywą piękna, uprzedzeniami czy wstydem). Obsesja piękna nie jest jednak monotonnym spisem bibliograficznym współczesnych akademickich obserwacji – Engeln dokonując analizy zamieszczonych danych statystycznych przeplata fragmentami rozmowy z anonimowymi kobietami, które podzieliły się z psychologiem swoimi doświadczeniami.

Książka zawiera również bardzo interesujący rozdział poświęcony „wyidealizowanym medialnym obrazom kobiet”, przedstawiający sposób opisywania przez dziennikarzy sylwetek m.in. Księżnej Cambridge czy amerykańskiej celebrytki Caitlyn Jenner.

Lustrzane inspiracje

Rozwinięcie tematu presji kulturowej jako ważnej społecznie kwestii znajdziecie również na wystąpieniu Renee Engeln na konferencji TEDx, udostępnionej na YouTube. Zachęcam do zainteresowania się kwestiami społecznej równości kobiet i podejmowania ich z odbiorcami biblioteki m.in.:

  • W trakcie spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki;
  • Przy okazji 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych;
  • Parentingowych warsztatów dla mam czy kobiet w ciąży.

O społeczeństwie i kobietach


TYTUŁ: Obsesja piękna
AUTOR: Renee Engeln
TŁUMACZ: Marta Bazylewska
LICZBA STRON: 416
WYDAWNICTWO: Buchmann
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec