spot_img

5 działań bibliotek w ramach 100-lecia niepodległości

Jak biblioteki świętują niepodległość? Oto najciekawsze propozycje: partiotyczna fotobudka, czytanie pod parasolem, puzzle magnetyczne, sposób na flagę oraz przepis na niepodległość.

W ramach konkursu Lustra Biblioteki i Wydawnictwa Egmont bibliotekarze mieli za zadanie podzielić się swoją inspiracją na świętowanie Niepodległości. Były filmy, prezentacje, teksty, relacje z wydarzeń, komiksy czy wystawy tematyczne. I tak w Starym Polu tworzono ilustrację komiksową na zwoju papieru – z minikomiksów wykonanych przez dzieci utworzono jeden o łącznej długości 12,5 metra! W Szkole Podstawowej nr 1 w Będzinie czytano legendy i podania, organizowano konkurs literacko-historyczny oraz zbiórkę lektur – efekty przerosły nawet organizatorów, a rodzice i dzieci domagali się kontynuacji. Warsztaty kreatywnego pisania „100 słów na 100-lecie” przyciągnęły czytelników Biblioteki szkolnej w Starej Niedziałce. A w Zespole Szkół Specjalnych na Pikniku Rodzinnym „Razem raźniej” wszyscy tańczyli Poloneza.

To tylko kilka z propozycji świętowania Niepodległości – wybór najlepszych był trudny, ale udało się wyłonić faworytów. Poniżej wymieniam inspiracje zwycięzców konkursu „Czytam sobie z kotylionem”. Do pięciu bibliotek trafią książki z kompletem serii od Wydawnictwa Egmont.

Czytam sobie z kotylionem na 100-lecie Niepodległości! – konkurs

Puzzle magnetyczne

Bibliotekę w Książu Wielkopolskim odwiedziły dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Truskawkowa Polanka”. W bibliotece nie mogło zabraknąć czytania, więc uwagę najmłodszych przyciągnęła książka Ignaś o Ignacym Janie Paderewskim. Jednak największą radością było dla przedszkolaków układanie wielkich magnetycznych puzzli. Dzięki dużemu zaangażowaniu maluchów bardzo szybko udało się odtworzyć patriotyczną ilustrację z 60 elementów. Na koniec po krótkiej pogadance na temat symboli państwowych dzieci rysowały godło Polski – takie atrakcje przygotowała Anna Majsner.

Fot. Martyna Matuszak, Anna Majsner

Niecodzienny orzeł i flaga

W Filii Bibliotecznej w Sicinach zostały zorganizowane zajęcia patriotyczne dla uczniów szkoły podstawowej. Na powitanie każdy uczestnik otrzymał kotylion wykonany ręcznie przez bibliotekarki. Zajęcia z każdą klasą rozpoczynały się od obejrzenia krótkiej prezentacji na temat symboli narodowych. Następnie dzieci w grupach wykonywały orzełki z rolek po papierze toaletowym.

Kolejnym punktem był quiz sprawdzający wiedzę uczniów o Polsce. Każda osoba losowała pytanie, miała czas na spokojne przeczytanie i zastanowienie się nad odpowiedzią. Następnie czytała pytanie na głos i jeśli wystąpiły wątpliwości omawialiśmy je na forum. To zadanie nie przysporzyło uczniom większych problemów. Następnie przeszliśmy do rozwiązywania krzyżówek i zagadek o Polsce. Z tym również dzieci poradziły sobie znakomicie. Hasła krzyżówek nawiązywały do odzyskania niepodległości przez Polskę. Ostatnim już elementem naszych zajęć, na który dzieci najbardziej czekały, było odbijanie dłoni pomalowanych czerwoną farbą na białym brystolu. W ten sposób powstała polska flaga – opowiada Karolina Szafrańska, bibliotekarka.

Czytanie pod kotylionem z parasoli

Najmłodszym czytelnikom Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie nie jest straszny deszcz. Przyszli do biblioteki, poczytać bajki o naszej ojczyźnie, tworząc jednocześnie biało-czerwony kotylion –  wspomina Elżbieta Wawrzyniec z biblioteki.

fot. MBP w Lubaczowie

Patriotyczna Noc Bibliotek z fotobudką

Miejska Biblioteka Publiczna w Miasteczku Śląskim zorganizowała Patriotyczną Noc Bibliotek pod biało-czerwoną flagą. W jej ramach dzieci zakopały w ogrodzie należącym do szkoły podstawowej kapsułę czasu, która mieściła w sobie skarby dla potomnych. Następnie wszyscy uczestnicy zabawy ustawili się do wspólnego zdjęcia przed budynkiem szkoły. Celem zdjęcia była reaktywacja takiej samej fotografii sprzed stu lat przed tym samym budynkiem, z paroma wyjątkami.

Kolejnym zadaniem było przerobienie krótkich tekstów pochodzących z wycinków prasowych na temat Miasteczka Śląskiego z lat 1927-1939 na język współczesny z elementami slangu młodzieżowego lub na gwarę śląską. Zadanie na pierwszy rzut oka było wyzwaniem, ale w finale okazało się źródłem dobrej zabawy i śmiechu. I tak oto zamiast „pociągu z węglem” jechało pendolino, zamiast „spotykać się z uznaniem” było „lajkowanie na fejsie”, zamiast ,”szkoły gospodarstwa domowego” były ,”warsztaty DIY” itp.

Elementem promującym czytelnictwo była patriotyczna fotobudka, w której robiono uczestnikom zabawy zdjęcia z książkami krzewiącymi polskość. Fotobudka składała się z łóżka ubranego w biało-czerwoną pościel, na stolikach nocnych stały budzik z napisem ,,Obywatelu obudź się i czytaj” oraz lampka nocna z hasłem „Czytaj i bądź światły” . Zadaniem pozujących było dosłowne „poczytanie przed snem” książek patriotycznych – taki sekret na interesującą zabawę zdradza Liliana Rozińska.

Przepis na niepodległość

Biblioteka w Szkole Podstawowej im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce postanowiła zgotować swoim uczniom nie lada atrakcje. Pierwszą była organizacja warsztatów kulinarnych – uczestnicy przygotowywali potrawy z 1920-1930 roku i piekli ciastka w biało-czerwonych kolorach. Na warsztatach tworzono również autorskie przepisy na niepodległość – wśród składników znalazły się: szklanka odwagi, łyżka demokracji i nie tylko. Wszystkie stworzone przepisy trafią do bibliotecznej książki kucharskiej – opowiada Urszula Mastelarz.

Gratulacje – ze zwycięzcami skontaktuję się e-mailowo.