spot_img

Czytam sobie z kotylionem na 100-lecie Niepodległości! – konkurs

10 książek w limitowanej serii Czytam sobie z kotylionem. To wyjątkowe tytuły i mnóstwo inspiracji do przeprowadzenia warsztatów lub lekcji bibliotecznych wokół 100-lecia Niepodległości. Już teraz możecie wygrać 5 zestawów z wszystkimi tytułami z tej serii!

Serię Czytam sobie zna już chyba prawie każdy bibliotekarz i rodzic. W ramach programu wydawniczego Egmont wydał limitowaną edycję Z kotylionem z okazji 100-lecia Niepodległości. Lustro Biblioteki jako stały patron wspiera ten cykl wydawniczy i ogłasza konkurs dla bibliotek! Szczegóły konkursu poniżej.

Czytam sobie z kotylionem

Seria Czytam sobie z kotylionem to opowieści o ludziach, miejscach i wydarzeniach ważnych dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Bohaterowie cyklu oprowadzają po tematach związanych z niepodległością i patriotyzmem. Opisują wydarzenia prawdziwe poprzez pryzmat ich uczestników, przedstawiają ludzi, którzy w ciągu ostatnich 100 lat byli dla rozwoju niepodległej Polski istotni – czasem, jak marszałek Piłsudski – znani wszystkim, a czasem nieznani – jak bracia Jabłkowscy czy pan Bekker. Bohaterowie książek z różnych warstw społecznych: pionierzy biznesu, budowniczowie gospodarki czy aktywiści społeczności lokalnej, przedstawiciele myśli naukowo-technicznej, artyści, policjanci, bibliotekarze – każdy uczestniczy w budowaniu wewnętrznej wolności społeczeństwa.

Czytam sobie z kotylionem

Treść książek zwraca uwagę odbiorców na temat wolności, tolerancji i współpracy. By młody czytelnik miał świadomość, że nie tylko wielcy wodzowie i władcy mają wpływ na losy kraju. Nie mniej istotne są codzienne wybory i postawy osób zupełnie zwyczajnych. Patriotyzm bowiem to nie tylko walka z bronią, ale też życzliwość, pomoc słabszym, tworzenie dzieł sztuki i przedsiębiorczość.

– Chciałem dać wyraz przekonaniu, że historia własnego kraju łączy i że może być (często nawet jest) narracją rodzinną. Zależało mi na tym, aby przekazywanie pałeczki w sztafecie pokoleń pokazać jako możliwe także w warunkach coraz powszechniejszej przecież rodziny nietradycyjnej, patchworkowej – tak swoje przesłanie formułuje Jan Wróbel, który napisał książkę „Nie było telefonów?”.

Brygida Grysiak, autorka książki „Maestro pokoju” o Janie Paderewskim, wyznaje: Mam takie marzenie, żebyśmy umieli wychowywać nasze dzieci na takich właśnie patriotów. Budujących mosty, a nie mury. Szukających pokoju, nigdy wojny.

50 książek dla bibliotek w konkursie

Specjalnie dla bibliotek przygotowałam konkurs „Czytam sobie z kotylionem”. Do wygrania 5 zestawów po 10 książek z wszystkimi nowymi tytułami. Co trzeba zrobić?

Pokaż jak świętujesz 100-lecie Niepodległości i prześlij inspirację prezentującą świętowanie i udział biblioteki w ramach obchodów w dowolnej formie – zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do Regulaminu.

Swoje inspiracje, w dowolnej formie, wyślij na adres konkurs@lustrobiblioteki.pl – możesz zgłosić maksymalnie 2 propozycje.

Pobierz Regulamin konkursu z załącznikiem

Zgłoszenia bibliotek trwają do 31 października 2018 roku.

Nowe propozycje

czytam sobie z kotylionem

POZIOM 1

  • Wanda, bojowa panna. O Wandzie Krahelskiej; Roman Kurkiewicz, ilustracje Paulina Derecka
  • Łazik na Księżycu. O Mieczysławie Bekkerze; Grzegorz Chlasta, ilustracje Zofia Różycka
  • Koronkowa parasolka z Gdyni; Natalia Fiedorczuk-Cieślak, ilustracje Izabela Kaczmarek-Szurek
  • Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim; Marcin Baran, ilustracje Maria Mazurowska

POZIOM 2

  • O Zofii, co zbierała kolory; Angelika Kuźniak, ilustracje Maciek Blaźniak

POZIOM 3

  • Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach; Jan Wróbel, ilustracje Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska
  • Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy; Cezary Łazarewicz, ilustracje Aleksandra Artymowska
  • Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego; Jan Ołdakowski, ilustracje Dorota Łoskot-Cichocka
  • Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim; Brygida Grysiak, ilustracje Jagna Wróblewska
  • Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat; Jarosław Górski, ilustracje Paula Dudek

Więcej o książkach przeczytacie w recenzji serii Czytam sobie z kotylionem. Znajdziecie tam również Lustrzane inspiracji, które podpowiedzą wam jak wykorzystać książeczki w praktyce.

10 niepodległościowych książeczek