spot_img

3 inspiracje na nieszablonowe działania

Maraton Pisania Listów, Rekord czytania jeden po drugim oraz Festbook Młodych to trzy pomysły dla bibliotekarzy, którzy szukają inspiracji na nieszablonowe działania skierowane do młodych czytelników.

Rekord czytania jeden po drugim

10 października br. Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie wraz z 3358 czytelnikami pobiła rekord Guinnessa w liczbie osób czytających jedna po drugiej. W ramach programu „Czytam, bo lubię” zachęcano do lektury Szatana z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego. Każdy z uczestników musiał przeczytać jedno zdanie, a odstęp między jedną a drugą osobą czytającą wynosił 10 sekund. Aktualnie trwa weryfikacja i uznanie prawidłowości wydarzenia, ale już wiadomo, że rekord z ubiegłego roku został pobity o prawie 300 osób.

Festbook Młodych

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki podjęła się organizacji festiwalu książki młodzieżowej – Festbook Młodych. Młodzieżowe Targi Książkowo-Papierowe. Będzie to wydarzenie cykliczne, podczas którego w grodziskiej Mediatece zbierani będą twórcy kultury młodzieżowej – wydawcy książek i czasopism, blogerzy, bibliotekarze i promotorzy kultury, a także twórcy gier i komiksów, gadżetów, papierowego designu i nowych technologii. Festbook Młodych odbędzie się w dniach od 30 listopada do 1 grudnia.

Finałem wydarzenia będzie konferencja „Idziemy po kulturę. Jest miejsce w kulturze dla młodych”

Maraton Pisania Listów

Zorganizuj w bibliotece Maraton Pisania Listów w dniach od 29 listopada do 9 grudnia. Celem akcji jest mobilizacja ludzi do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Zachęć lokalną społeczność do pisania. Za koordynację odpowiada Amnesty International – tylko w ubiegłym roku w ponad 700 miejscach w całej Polsce, wspólnie napisano ponad 300 000 listów. W akcję zaangażowało się ponad 65 000 osób. Więcej informacji na stronie maraton.amnesty.org.pl.

Warto również skorzystać ze wskazówek organizacyjnych zawartych w „Podręczniku dla organizatorów i organizatorek”.

Maraton Pisania Listów

Źródło zdjęć: pixabay.com – saphir-albatros, mat.pras.