spot_img

Dzieci listy piszą – Międzynarodowy Dzień Pisania Listów

Wszyscy kochają Tove Jansson za muminkowe opowieści. Uczciwa oszustka jest jedną z kilku jej pozycji, skierowanych do dorosłego odbiorcy. Zobaczcie, co ta powieść ma wspólnego z Międzynarodowym Dniem Pisania Listów, przypadającym 9. października.

„I mówili o Katri Kling, że obchodzą ją tylko liczby i brat”

Główną bohaterkę powieści Jansson – nader sprytną ekspedientkę – nie interesuje to, co dzieje się w społeczności małej, szwedzkiej wioski, Västerby. Katri zna się nieco na rachunkach, więc doradza ludziom przychodzącym do niej po pomoc, nie włącza się jednak aktywnie w życie wsi. Gdy Katri nieoczekiwanie nawiązuje znajomość z mieszkającą pod lasem, ekscentryczną, bogatą autorką książek dla dzieci, Anną Aemelin, oczy wszystkich mieszkańców zwracają się wprost na nie. Jakie są intencje głównej bohaterki? Do czego doprowadzą jej działania?

„Tutaj się mówi, że pieniądze śmierdzą, ale to nieprawda. Są czyste jak liczby. To ludzie śmierdzą”

Uczciwa oszustka jest ciekawym tekstem, który zręcznie wymyka się klasycznym podziałom. Ze względu na podejmowaną przez Jansson tematykę powieść można by wpisać w nurt literatury obyczajowej: to przede wszystkim rozważania o przewrotnej ludzkiej naturze. Atmosfera i pewnego rodzaju ustawiczne napięcie w tej powieści – czytając ją, miałam wrażenie, że lada moment ktoś zostanie zamordowany albo co najmniej okaleczony – wskazywałyby jednak raczej na thriller psychologiczny.

Międzynarodowy Dzień Pisania Listów

Jest w Uczciwej oszustce stale widoczny narastający konflikt, który ma w sobie coś charyzmatycznego i niebezpiecznego jednocześnie. Tove Jansson zyskała w moich oczach dzięki historii o Katri Kling i Annie Aemelin status pisarki, tworzącej nie tylko doskonałe utwory dla dzieci, ale również intrygującą beletrystykę dla dorosłych.

Lustrzane inspiracje

Anna Aemelin jest, tak jak wspomniałam, autorką książek dziecięcych – sporą część dnia spędza na odpowiadaniu na dziecięce listy.  Oto kilka pomysłów na obchody Międzynarodowego Dnia Pisania Listów, przypadającego 9. października:

  • Zaproponujcie dzieciom napisanie wspólnej wiadomości do wybranego przez dzieci twórcy;
  • Zorganizujcie konkurs na najpiękniejszy list, którego adresatem będzie książkowy bohater;
  • Dobrze sprawdzi się także pomysł na podchody z wykorzystaniem motywu tajemniczego/zaginionego/niedostarczonego listu;
  • Można również zorganizować warsztaty, podczas których dzieci będą samodzielnie wykonywać pocztowe stempelki albo pieczątki;
  • Zachęcam do udziału w ogólnopolskiej akcji Marzycielska Poczta.

TYTUŁ: Uczciwa oszustka
AUTOR: Tove Jansson
TŁUMACZ: Halina Thylwe
LICZBA STRON: 240
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Paweł Morawiec