spot_img

Aż 550 bibliotek uczestniczy w mirabelkowej akcji

Do odkrywania międzypokoleniowych wartości w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” Lustra Biblioteki włączyło się już ponad 550 bibliotek z całej Polski. Liczba placówek organizujących warsztaty w ramach obchodów 100-lecia niepodległości ciągle rośnie – wzrastają także nowe drzewa łączące Polskę.

To niebywałe, jak biblioteki w całym kraju włączają się w akcję „Mirabelka – kiełkują historia w 100licy”, która odbywa się w ramach oficjalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Aktualnie wpłynęło ponad 550 zgłoszeń bibliotek ze wszystkich województw.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że już od początku akcji biblioteki deklarują organizację średnio 2-3 warsztatów. Cieszą się one dużą popularnością – nie byłoby to możliwe bez zaangażowania oraz kreatywności bibliotekarek i bibliotekarzy.

Sukces akcji i bibliotek biorących w niej udział zaznaczony jest również na Mapie Niepodległości – zobacz, jak mirabelki łączą całą Polskę na niepodlegla.gov.pl.

Zgłoś swoją bibliotekę

  • weź udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej,
  • dołącz do obchodów 100-lecia niepodległości,
  • weź udział w konkursie z nagrodami,
  • skorzystaj z inspirującego scenariusza warsztatów i innych materiałów,
  • otrzymaj dodatkowe niepublikowane materiały (prezentacje, inspiracje, poradniki),
  • zorganizuj wartościowe warsztaty międzypokoleniowe,
  • i pokaż wszystkim, jak kiełkuje polska historia.

Zgłoszenia bibliotek trwają do 17 listopada 2018 roku poprzez formularz dostępny na stronie akcji.

Korzenie Mirabelki łączą całą Polskę

Miesiąc temu informowałam o wybranych atrakcjach organizowanych w bibliotekach publicznych, szkolnych i pedagogicznych. Teraz czas na kolejną dawkę inspiracji na organizację warsztatów międzypokoleniowych!

300 bibliotek zorganizuje warsztaty międzypokoleniowe

Super pomysł przygotowania kapsuły czasów z przekazem dla przyszłych pokoleń zaproponowała Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Specjalnych w Brzezinach. W trakcie spotkania z lekturą Cezarego Harasimowicza uczestnicy będą tworzyć kapsułę czasu, swoisty most łączący pokolenia, aby przekaz o trudnych momentach dziejowych naszego kraju i ich anonimowych bohaterach trwał dalej. Mało tego bibliotekarze zarażają pozytywną energią nauczycieli i zachęcają ich do podejmowania aktywności w poszczególnych klasach dla uczniów w wieku od 7 do 24 lat.

Podczas warsztatów edukacyjnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach omówione będą dzieje Polski i Polaków oraz zostanie zwrócona uwaga na losy pisarzy polskich i roli, jaką odegrało słowo pisane w odzyskaniu przez Polskę wolności. W ramach warsztatów z książką „Mirabelka” uczestnicy poznają poszczególnych bohaterów literackich oraz wykonają ilustracje przedstawiające Mirabelkę i wybrane postaci z książki. Razem stworzą liście z odcisków dłoni na makietę drzewa śliwy mirabelki, wyeksponowaną później w bibliotece.

W Świdnicy wraz z biblioteczną pacynką – Cystersem uczestnicy warsztatów będą przemierzać korytarze biblioteki, która mieści się w zabytkowym Pałacu Opatów Cysterskich. Przy każdym zabytkowym elemencie architektonicznym (portal, zabytkowe schody, oprawy kominków, maszkarony, nisze, piwnica z pochylnią, stiuki) zostanie odczytany fragment książki. Dzieci wraz z pacynką będą poznawać historię Mirabelki. Po spacerze z historią w tle, wszyscy udadzą się w tajemnicze miejsce, gdzie wspólnie stworzone zostanie drzewko z odrysowanych dłoni.

Miejska Biblioteka Publiczna w Zduńskiej Woli organizuje warsztaty czytelniczo-plastyczne. W celu podniesienia świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną uczestnicy warsztatów wezmą udział w prelekcji zorganizowanej specjalnie na tę okazję i wygłoszonej w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. W kolejnym etapie uczniowie wykonają prace związane z Drzewem pamięci Mirabelki oraz Kulki z bibuły. Głośne czytanie będzie ostatnim punktem warsztatów, gdzie uczestnicy poznają odpowiedź na pytanie, jakie wartości niesie Mirabelka dla współczesnego czytelnika.

Biblioteka Szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Rykach połączyła akcję z nauką korzystania z księgozbioru. Mając na celu budzenie świadomości historycznej, uczestnicy będą musieli odnaleźć przykłady zdarzeń historycznych w zasobach biblioteki korzystając z literatury faktu oraz literatury pięknej. Wybrane publikacje staną się podstawą do podjęcia dyskusji oraz zorganizowania okolicznościowej wystawy książek o tematyce historycznej dla całej szkoły. Wszystkiego dopełnią warsztaty czytelniczo-plastyczne.

Kolejne mirabelkowe inspiracje

Już jutro opublikuję materiał o ekologicznym wymiarze akcji z relacją z sadzenia drzewa-córki tytułowej Mirabelki sprowadzonej z Waszyngtonu. Natomiast w przyszłym tygodniu specjalne inspiracje, tym razem z bibliotek publicznych m.st. Warszawy.

#LiterackaMirabelka – mural z historią dla potomnych