spot_img

Trudne początki i klub przyrodniczy

Klasowa rzeczywistość często brutalnie weryfikuje to, co dzieci myślą o samych sobie. Sznurówka, ptak i ja jest mądrą i wzruszającą, biblioterapeutyczną opowieścią o trudnych relacjach z rówieśnikami.

„Dziwna jesteś, Selmo”

Główną bohaterką książki Ellen Karlsson, zilustrowanej przez Evę Lindström, jest Selma przyjeżdżająca do dziadków na wakacje. Dziewczynka ma za sobą nieudany rok szkolny – trafiła do klasy, w której nie była specjalnie lubiana. Po wakacjach zacznie naukę w nowej grupie – Selma jest pełna obaw i kompleksów, potęgowanych przez tytułowego ptaka, który założył symboliczne gniazdo w sercu/głowie dziecka. Bezimienny towarzysz podsuwa Selmie najgorsze myśli, demotywuje i nazywa wprost jej słabości. Nieoczekiwanie dziewczynka poznaje Sznurówkę – osóbkę otwartą, nie bojącą się nikogo i niczego. Zaczyna między nimi powstawać nić przyjaźni. Czy Selma porzuci towarzystwo ptaka i uwierzy w siebie?

Pomoc w rówieśniczych relacjach

Powieść Karlsson to wartościowy, wzruszający i refleksyjny tytuł, dla wszystkich dzieci, które usiłują uporać się z wewnętrznymi kompleksami. Przez szwedzki minimalizm formy przebija głębokie przeświadczenie, że nie można słuchać podszeptów wewnętrznego głosu, podważającego dziecięcą wiarę we własne możliwości. Sznurówka, ptak i ja jest opowieścią uniwersalną – mądry dorosły wydobędzie z niej wszystko to, co może wesprzeć dziecko w trudnej sztuce nawiązywania relacji z rówieśnikami.

Trudne początki i klub przyrodniczy

Trudne emocje

Autorka nie boi się mówić o trudnych dziecięcych emocjach takich jak lęk przed stratą koleżanki czy smutek po śmierci kogoś bliskiego. Sznurówka, ptak i ja nie idealizuje dziecięcych relacji – w przyjaźni obu dziewczynek są również niełatwe momenty i kłótnie. Piękne w powieści Karlsson jest obserwowanie, jak Selma dojrzewa i uczy się pokonywać własne słabości. Warto znać ten tytuł i umiejętnie go polecać młodym, wrażliwym czytelnikom.

Lustrzane inspiracje

Bardzo dobrym pomysłem, który dziewczynki realizują jest założony przez Selmę i Sznurówkę klub przyrodniczy. Łącząc zabawę z dbaniem o środowisko, przyjaciółki segregują śmieci i troszczą się o najbliższe otoczenie. To proste działania, o których warto przypominać małym gościom biblioteki:

  • w formie zabawy pokażcie dzieciom jak segregować śmieci;
  • razem z dziećmi stwórzcie kartonowego eko-ludka, do którego dzieci będą mogły wrzucać np. nakrętki podczas charytatywnych zbiórek;
  • podajcie dzieciom wartościowe strony internetowe z grami, promującymi dbanie o środowisko, np. EKOdzieciaki;
  • przygotujcie odznaki dla najbardziej aktywnych członków klubu.

TYTUŁ: Sznurówka, ptak i ja
AUTOR: Ellen Karlsson
ILUSTRATOR: Eva Lindström
TŁUMACZ: Katarzyna Skalska
LICZBA STRON: 120
WYDAWNICTWO: Zakamarki
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec