spot_img

Fascynujące zwierzęta i kasza manna

Seria Mai Säfström to przepięknie wydane popularnonaukowe tytuły, które swoją prostą, lecz kunsztowną formą zachęcają do poszerzenia wiedzy o niezwykłym świecie zwierząt. W Lustrzanych inspiracjach znajdziecie z kolei prosty patent na zajęcia sensoryczne dla przedszkolaków.

Dwa fantastyczne popularno-naukowe tytuły

Czy wiecie, że sowy nie umieją ruszać oczami, a ośmiornice ma trzy serca? Maja Säfström jest autorką dwóch wyjątkowo dobrze wydanych i zilustrowanych popularno-naukowych tytułów dla dzieci: Pradawne zwierzęta i ciekawostki z ich życia oraz Niesamowite zwierzęta i ciekawostki z ich życia. Autorka wyłuskała najciekawsze – najbardziej szokujące, czasem nieco obleśne, innym razem robiące duże wrażenie – fakty z życia znanych i mniej znanych gatunków zwierząt i ubrała je w prostą, ale efektowną formę graficzną.

Fascynujące zwierzęta Fascynujące zwierzęta

„Jak piękna, złożona i misternie spleciona jest historia tego świata”

W każdej z książek Säfström znajdziecie ponad pięćdziesiąt zwierzęcych portretów – na każdej stronie przedstawiono krótko jedno wybrane zwierzę. Oprócz jego symbolicznego rysunku zamieszono na ogół od jednej do sześciu, krótkich (jednozdaniowych) ciekawostek z nim związanych. W książce Niesamowite zwierzęta autorka opowiada o popularnych gatunkach takich jak krowy, komary, żyrafy czy myszy oraz o okazach mniej znanych (kiwi czy tapiry). W Pradawnych zwierzętach serwuje odbiorcom z kolei katalog nazw stworów, których nazwy trudno powtórzyć, m.in. kecalkoatl czy platybelodon albo chalikoterium.

Fascynujące zwierzętaFascynujące zwierzęta

Zachwycić, nie zanudzić

Säfström przede wszystkim nie zanudza młodego człowieka – porcja wiedzy przekazywana w tej książce jest naprawdę umiejętnie dawkowana. Same ciekawostki są przedstawione prostym, trafiającym do dziecięcej wyobraźni  językiem: dickinsonia costata, która zamieszkiwała prehistoryczne wody opisana jest słowami „stary osobnik wielkości człowieka (ale płaski jak naleśnik!)”, kameroceras przypominający ośmiornice miał długość „jakby pięć osób stanęło jedna na drugiej”. Autorka, choć chce zafascynować czytelników niezwykłymi okazami, nie zapomina o umiejscowieniu ich w konkretnej przestrzeni i czasie – na niemal niewidocznym lewym rogu każdej strony zamieszcza krótką informację o miejscu i okresie, w którym pradawne zwierzaki występowały.

Połączenie idealne

Trzeba podkreślić oryginalność pomysłu autorki Niesamowitych zwierząt… oraz Pradawnych zwierząt…: proste czarno-białe ilustracje w połączeniu z nienachalnie podaną treścią i kunsztownym wydaniem są doskonałym przykładem na to, jak łączyć ze sobą wiedzę popularnonaukową i artystyczne zacięcie.

Lustrzane inspiracje

Dzisiejsza lustrzana propozycja to połączenie lektury ciekawostek o wybranych zwierzakach z zajęciami sensoryczno-plastycznymi. Przygotujcie figurki/szablony różnych zwierząt. Razem z przedszkolakami połóżcie je na czarnym papierze i za pomocą sitka przesypujcie mąkę lub kaszę mannę. Utworzycie niezwykłe ślady, które zrobią wrażenie na maluchach.

Fascynujące zwierzęta


TYTUŁ: Pradawne zwierzęta i ciekawostki z ich życia / Niesamowite zwierzęta i ciekawostki z ich życia
AUTOR: Maja Säfström
TŁUMACZ: Anna Jędrzejczyk
LICZBA STRON: 112 / 120
WYDAWNICTWO: Czarna Owca
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Moraiwec