spot_img

Co się dzieje w naszych bibliotekach?

Książniczki, Czytelniczy Ekspress, Lokalne legendy i mural, który krzyczy – to wybrane tematy jakie zostały opublikowane w numerze 9. miesięcznika „Biblioteka Publiczna”. Swoim doświadczeniem dzieli się także bibliotekarz ze Szczecina, który na co dzień pracuje w Pinakotece, czyli wypożyczalni dzieł sztuki.

Książniczki, czyli radzyński bookcrossing

O radzyńskim bookcrossingu już czytaliście w Lustrze Biblioteki. Tym razem w „Bibliotece Publicznej” Grażyna Kratiuk zdradza jak zrodził się pomysł, jak został wprawiony w życie lokalnej społeczności i doradza innym bibliotekarzom jak to zrobić (fragment o rozwiązywaniu zagwozdek w praktyce).

Uznaliśmy, że mikrobiblioteki czynne przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę będą chociaż w części spełniać rolę zachęty do uczestnictwa w kulturze. Zakładaliśmy też pobudzenie w środowisku naszego miasta bookcrossingu. Wiąże się to też ze zwróceniem uwagi na ochronę środowiska (książki nie są wyrzucane, ale krążą wśród mieszkańców), czyli świadomy recykling.

Książki rządzą! – mural, który krzyczy

Murali nigdy dość. Oto propozycja ozdobienia elewacji biblioteki muralem według projektu stworzonego przez samych czytelników w Zbąszyniu. Malowidło przysporzyło bibliotekarzom politycznych kontekstów, ale i pozytywnych emocji. Taki mural jest świetnym narzędziem promocji biblioteki.

Lokalne legendy, czyli jak zachęcić młodzież do współpracy

– Wszyscy spotkaliśmy się z legendami: najpierw czytali nam je rodzice, później omawialiśmy je w szkole, a teraz bazujemy na nich, opowiadając historie własnym dzieciom. Znamy praktycznie wszystkie, które są związane z dużymi polskimi miastami, dlatego że są najpopularniejsze. Ale co zrobić, gdy lokalne podania istnieją tylko w formie krótkich zapisków? Jak zainspirować i włączyć młodzież do ich reaktywacji? – pisze Magdalena Rożek z Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu i zdradza pomysł na audiobooka oraz oryginalne słuchowisko.

Tworzenie kolekcji ikonograficznych w bibliotece

To temat z działu „Tajniki warsztatu”, na który długo czekałam. Grzegorz Piskorz na co dzień pracujący w Książnicy Pomorskiej pokazuje wypożyczalnię dzieł sztuki w bibliotece oraz fachowo doradza, jak stworzyć kolekcję zbiorów specjalnych i ikonograficznych. Ponadto odpowiada na pytania: Jak i w jakim celu gromadzić i udostępniać zbiory ikonograficzne? Do czego mogą być one pomocne?

Co się dzieje w naszych bibliotekach?

Na stronach zagościły także tematy związane projektami dla dzieci w bibliotece, ale także na działania międzypokoleniowe. Tu kreatywność i zaangażowanie bibliotekarzy nie zna przeszkód niemożliwych do pokonania.

W kulturalną podróż zabierze was „Czytelniczy Ekspress” . W ramach tego projektu biblioteka w Tczewie została symbolicznie przekształcona w lokomotywę ciągnącą 4 literackie wagony: przygodę, porady, kryminał oraz fantastykę. To całe wagony pełne inspiracji!

Nie zapomniany też o nowych bibliotekach – tym razem zaprezentowaliśmy 40. filię MBP w Lublinie, która odznacza się oryginalną, nowoczesną formą architektoniczną. Dodatkowo swoje odmienione wnętrza pokazała Kulturoteka, czyli książnica w Cegłowie, która po modernizacji i rozbudowie siedziby stała się nowoczesną instytucją kultury z bogatą ofertą kulturalną. Nowoczesną siedzibą może pochwalić się również biblioteka w Wąbrzeźnie.

Całość dopełnia adnotowany spis książek polecany przez redaktorkę Lustra Biblioteki.

Zaczytaj się na bibliotekapubliczna.com i dołącz do grona naszych autorów!