spot_img

Książniczki – książki zamknięte w mini pałacu

Księżniczki z bajkowych zamków to nieodłączny element prawie każdej książki. Co by powstało gdyby książki zamknąć na przykład w pałacu? Jak jeszcze można określić mikrobiblioteki? Książniczki. Radzyńskie Książniczki!

Radzyńskie Książniczki to pałace dla książek. To także mała biblioteka – książniczka. Zachwycające i nowe mikrobiblioteki to teraz symbol miasta. Zobaczcie projekt biblioteki miejskiej i odwiedzajcie Radzyń Podlaski.

Pożycz i zamień książkę

Proste zasady wymiany książek to radość dla wielu mieszkańców Radzynia Podlaskiego i czynnik do zwiększenia lokalnego stanu czytelnictwa. Dzięki Książniczkom każdy może bezpłatnie wypożyczyć książkę, którą chce przeczytać. Nie ma terminu zwrotu. Można też zostawić i podzielić się inną książką. Zasady akcji bookcrossingowej są dostępne w każdej Książniczce w przejrzystej formie regulaminu. Każda publikacja jest opatrzona specjalnie wykonaną pieczęcią.

– Wierzę, że taka mała architektura, małe biblioteki, które zadomowią się w przestrzeni miasta będą prowokować do tego, żeby jeszcze więcej czytać, propagować piękno słowa pisanego, promować miasto i piękno lokalnych zabytków, bo Książniczki mają kształt naszego Pałacu – powiedziała Grażyna Kratiuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim.

książniczki książniczkiksiążniczkiksiążniczki

Magia zamknięta w pałacu

Książniczki zachwycają swoim kształtem przypominającym Pałac Potockich. Swoją kolorystyką i specjalnie dobranymi cytatami dekorujące jedną ze ścian pałacyku przyciągają uwagę każdego. Książniczki wykonali lokalni artyści z pomocą bibliotekarzy.

Jedna z Książniczek ulokowana jest nieopodal Szkoły Podstawowej nr 2, inne przy urzędzie miasta, dworcu PKS, ścieżce rowerowej na wysokości Środowiskowego Domu Samopomocy oraz filii nr 2 biblioteki. W przygotowaniu są kolejne trzy kolorowe pałacyki.

Koszt projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej wyniósł 8 tys. zł. Pieniądze te zostały pozyskane z konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Inicjatywa spodobała się na tyle mieszkańcom, że sami prywatnie zaproponowali ufundowanie nowych Książniczek.

książniczki książniczki książniczki książniczki

Niestety nie mogłam przyjąć zaproszenia i wziąć udziału w uroczystości otwarcia Książniczek (i występu najmłodszych mieszkańców), ale zaległości nadrobiłam wirtualnie, do czego i was zachęcam. Poniżej zobaczycie film z otwarcia. Tymczasem do Radzynia wędruje specjalna paczka z książkami jako wsparcie dla Książniczek od Lustra Biblioteki!

 Zobaczcie też inne mikobiblioteki

Nowe biblioteki plenerowe – Śledź Książkowy i inne projekty

… i wywiad o Książkodzielni

Książkodzielnia – czyli jak dzielić się książkami z innymi

Mikrobiblioteki są już w całej Polsce!

Mikrobiblioteka – książki w budce telefonicznej

Galerie mikrobibliotek z całego świata dostępne są tutaj.