spot_img

5 aktywności dla seniorów w bibliotece

Nikt nie słucha starych ludzi to lekki kryminał, który podejmuje zagadnienia bliskie dojrzałym odbiorcom. W Lustrzanych inspiracjach znajdziecie przegląd pięciu tematycznych aktywności dla seniorów do wykorzystania w bibliotece.

Seniorka, która nie myła okien

Życie prywatne Agaty Brok, pracującej w firmie zajmującej się marketingiem nieco się pokomplikowało, gdy na jaw wyszła zdrada jej partnera. Od ponurych myśli odrywa dziewczynę prośba wuja Antoniego – jego sąsiadka, miła wiekowa pani wypadła z okna. Rezolutny staruszek podejrzewa, że śmierć Leokadii nie jest dziełem przypadku – kobieta cierpiała na paraliżujący ją lęk wysokości i z tego powodu nie myła okien w swoim mieszkaniu. Dziewczyna sceptycznie podchodzi do podejrzeń wuja, jednakże aby oderwać się od bieżących problemów, zaczyna rozmawiać z mieszkańcami bloku denatki i jej rodziną. Czy podejrzenia starszego pana się sprawdzą?

„Ja lubię takie proste historie”

Wątek kryminalny w powieści Nikt nie słucha starych ludzi jest dość prosty: powieść Ilony Wilmowskiej to nie jest sensacyjna historia z burzliwymi zwrotami akcji rodem z tekstów Stephena Kinga. Autorka stworzyła raczej ciekawą obyczajówkę z detektywistyczną zagwozdką w tle. Oczywiście, Wilmowska serwuje odbiorcy zagadkę tajemniczej śmierci, jednakże wątek ten ustępuje sporym fragmentom poświęconym perypetiom osobistym samej Agaty.

Nienudna starość

Najbardziej wartościowym dodatkiem do fabularnego świata są owi tytułowi „starzy ludzie” – Wilmowska kładzie nacisk na perspektywę osoby dojrzałej: znajdziecie tu całą galerię seniorskich przyzwyczajeń, radości i obaw. Nikt nie słucha… to także opowieść o niezagojonych zadrach, o życiu z poczuciem winy i konieczności odnalezienia się we współczesnym świecie.

Lustrzane inspiracje

Seniorów można przyciągnąć do biblioteki za pomocą rozmaitych akcji i zajęć tematycznych. Oto moja propozycja pięciu zagadnień, które warto podjąć z dojrzałymi uczestnikami bibliotecznych zajęć.

  • Kurs komputerowy zawsze na czasie – zajęcia komputerowe dla seniorów zawsze są dobrą drogą do pokazania tajemnic wirtualnego świata – Internet wciąż ewoluuje, a możliwości mediów społecznościowych nieustannie się rozszerzają;
  • W zdrowym ciele, zdrowy duch – zaproście np. dietetyka czy pracownika sklepu ze zdrową żywnością do poprowadzenia wykładu poświęconego popularnym superfoods – wartościowemu jedzeniu, bogatemu w korzystne dla organizmu składniki odżywcze;
  • Pysznie dla każdego – stwórzcie w bibliotece przestrzeń wymiany kulinarnych przepisów;
  • Ruch to zdrowie – klub rowerowy, a może trening nordic walking? Seniorzy interesują się różnymi formami ruchowej aktywności – warto wyjść im naprzeciw, a przy okazji poczytać pod chmurką;
  • Kreatywnie jeszcze raz – arteterapia oferuje ogromną ilość technik, za pomocą których można wyrazić siebie takich jak np. techniki plastyczne m.in. decoupage, collage czy marmurkowanie papieru.

Polecam także zajrzeć do artykułu poświęconego innym formom pracy z seniorami w bibliotece.

Praca z seniorem w bibliotece


TYTUŁ: Nikt nie słucha starych ludzi. Prywatne śledztwo Agaty Brok
AUTOR: Iwona Wilmowska
LICZBA STRON: 250
WYDAWNICTWO: Axis Mundi
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska