spot_img

Taniec i biblioterapia

Wiłka smocza dziewczynka to książka, będąca piękną biblioterapeutyczną powieścią o rozwiązywaniu rzeczywistych dziecięcych problemów. Jak połączyć ją z biblioteką i tańcem?

Dwie siostry i tajemnicza zguba

Pola chodzi do czwartej klasy szkoły podstawowej i całkiem nieźle się uczy. Niestety, Klara – – Bułeczka (taki pseudonim ma młodsza siostra Poli) jest jej zupełnym przeciwieństwem: nieustannie gubi swoje rzeczy, zapomina o odrabianiu zadania domowego i czuje, że lepiej było jej w przedszkolu niż w pierwszej klasie. Pola jak tylko może pomaga siostrze.

Pewnego dnia codzienne życie dziewczynek zostaje odwrócone do góry nogami – tuż obok sekretariatu szkolnego Pola spotyka tajemniczą dziewczynkę, która, jak się zdaje, naumyślnie porzuca swój pierścionek. Starsza z sióstr zaintrygowana wypytuje wszystkich dorosłych o ową dziwną postać – postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć. Jak Wiłka – bo jak się okaże, tak ma imię właścicielka pierścionka – wpłynie na relacje sióstr? Kim jest i jaką tajemnicę w sobie kryje?

Taniec i biblioterapia

Seria przykrych epizodów

Szkolne problemy małej Klary są tylko jednym z przykrych epizodów, na jakie natrafiają siostry. Ich sytuacja rodzinna z dnia na dzień drastycznie się zmienia, wskutek czego dziewczynki zostają praktycznie bez opieki rodziców – miotają się w nowej sytuacji pomiędzy babcią, a ciotką. Tęsknota, złość, oczekiwanie – te wszystkie emocje targają dwiema siostrami, które zupełnie nie były przygotowane na konieczność dostosowania się do nowej sytuacji rodzinnej. Z drugiej strony, znajomość z tajemniczą Wiłką przynosi Klarze i Poli sporą dawkę emocji – bohaterki szybko orientują się, że wychowywane są w dwóch zupełnie różnych od siebie modelach rodziny. Czy będą w stanie sobie wzajemnie pomóc?

Smaczek fantasy

Piszę o powieści Wiłka, smocza dziewczynka dość enigmatycznie, nie chcąc zdradzać zbyt dużo z fabuły historii Antoniny Kasprzak. Tytuł książki i okładka naprowadzają odbiorcę na podpowiedź, że w postaci tajemniczej koleżanki Klary i Poli kryje się smoczy pierwiastek. I faktycznie, ta powieść ma rozbudowany wątek fantasy – w fabule pojawia się mistyczny gatunek wił, legendy o ich pochodzeniu i kraju zamieszkania. Jest on ciekawym dodatkiem, który dodaje smaczku całej historii (podobnie zresztą jak ładna, nieco mroczna i orientalna szata graficzna) – jednakże nie on jest w mojej ocenie najważniejszy.

Z Wiłki płynie przede wszystkim pewna mądra lekcja, dotycząca tego, że nie wszystkie relacje w życiu są dobre i łatwe, a niektóre wymagają interwencji osób znacznie bardziej doświadczonych.

Taniec i biblioterapia

Lustrzane inspiracje

Wiłka uczy się tańczyć ngjartę – tradycyjny taniec wił. Nauka nie sprawia jej jednak przyjemności – jest związana z formą presji i przemocy ze strony matki dziewczynki. Zaproponuj młodzieży zajęcia taneczne – wykorzystaj elementy muzykoterapii przez melodie relaksacyjne, zaproś do tanecznych improwizacji, układania choreografii, która pozwoli wyrazić różne emocje, np. radość, złość czy żal.

Taniec i biblioterapia


TYTUŁ: Wiłka smocza dziewczynka
AUTOR: Antonina Kasprzak
LICZBA STRON: 240
WYDAWNICTWO: Bis
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec