spot_img

Patent na zabytki

Nicole Lambert jest autorką cieszącej się niezwykłą popularnością francuskiej serii o przygodach trojga niesfornych dzieci. Niedawno Wydawnictwo JUPI! zdecydowało się opublikować trzy tytuły z tej serii. Zobaczcie, jak trojaczki mogą zainspirować do pogłębiania wiedzy o sztuce.

Poznajcie Paryż

Pierwszy z wydanych w serii tytułów – Trojaczki w Paryżu – składa się z około pięćdziesięciu ilustracji, na których trojaczki – dwoje chłopców i dziewczynka – wraz z mamą zwiedzają najważniejsze zabytki stolic Francji. Dzieci spacerują po Polach Elizejskich,  przypatrują się Wieży Eiffla tudzież odwiedzają paryskie muzea. Czy podczas tej przygody ze sztuką w ciszy spacerują, kontemplując okoliczne zabytki?

Niespokojne duchy

Trojaczkom daleko jest do spokojnego zwiedzania – wchodzą do fontanny w Ogrodzie Luksemburskim, próbują wdrapać się na ruchomą rzeźbę Alexandra Caldera przed siedzibą UNESCO, chowają się, a gdy już usiądą za posągami, to zaczynają głośno komentować oglądane eksponaty., „A co się stało z jej rękami?”, „Co z jej głową?” – te uwagi rzucone wobec rzeźb Nike z Samotraki i Wenus z Milo mogą rozbawić tylko w ustach niefrasobliwych dzieci.

I takie właściwie są Trojaczki w Paryżu: to książka niesforna, ale i jedyna w swoim rodzaju. Proste komiksowe ilustracje, krótkie żartobliwe dialogi, skondensowane opisy zabytków (na ogół dwa-trzy zdania zawierające kluczowe informacje) sprawią, że czytający z lektury książki Lambert zapamiętają więcej niż z najlepszej wycieczki z przewodnikiem.

Patent na zabytki

Przewodnik po stolicy

Autorka przedstawia również Paryż mniej znany – trojaczki odwiedzają także m.in. fontannę Wallace’a oraz paryski ogród botaniczny. Mimo dużej ilości zabytków, krótko scharakteryzowanych w książkach, przygody trojaczków nie są nudne. Ta książka to przede wszystkim dobry patent na zwiedzanie i poznawanie francuskiej stolicy.

Lustrzane inspiracje

Trojaczki w Paryżu zawierają proste inspiracje, do popularyzowania wśród dzieci wiedzy o zabytkach. Przygotujcie dla uczestników zajęć kilka polskich odpowiedników francuskich zabytków – najważniejsze rzeźby, budynki, obrazy – i zamieście poniżej ich krótkie opisy. Następnie zachęćcie dzieci, żeby domalowały do nich trójkę łobuzów i dopisały żartobliwe dialogi. To najszybszy i gwarantowany sposób, żeby dzieci zapamiętały oglądane dobra kultury.

Patent na zabytki


TYTUŁ: Trojaczki w Paryżu
AUTOR: Nicole Lambert
LICZBA STRON: 60
WYDAWNICTWO: JUPI!
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec