spot_img

Książki z niespodzianką

Rok w lesie oraz Rok w ogrodzie to tytuły, które zachęcają dzieci i dorosłych do bliższego kontaktu z naturą. Zerknij do Lustrzanych inspiracji i zobacz, jakie przyrodnicze aktywności zaproponowała autorka tych tytułów!

Leśne i ogródkowe opowieści

Seria Petry Bartíkovej, ilustrowana przez Anetę Žabkovą składa się z dwóch fantastycznych tytułów: Rok w lesie i Rok w ogrodzie. Na każdej stronie przedstawiono poszczególne miesiące roku (począwszy od marcowego przebudzenia natury) i zmiany, jakie w trakcie ich trwania zachodzą w przyrodzie. Z kolejnych stron Roku w ogrodzie dowiesz się, kiedy do Polski wracają jaskółki, gdzie rodzą się małe krety oraz jaki jest cykl życia koszatki. Z kolei w leśnym tytule można przeczytać o tym, co zjadają wiewiórki; o zwierzętach, które głośno mlaskają i o tym, gdzie żeruje szrotówek kasztanowcowiaczek.

Książki z niespodzianką

Książki z niespodzianką

Zajrzyj do dziupli

Książeczki Petry Bartíkovej wyróżniają się na tle innych popularyzujących kontakt z przyrodą  pozycji szatą graficzną. Zawierają bardzo kolorowe, choć zupełnie nierealistyczne ilustracje. Rysunki są dopasowane pod gusta najmłodszych: sympatyczny kret wożący w norce w wózku trójkę różowych kreciątek czy zajączek, mieszkający w dziurze z mini telewizorkiem z pewnością spodobają się każdemu przedszkolakowi.

Ponadto na wszystkich stronach książki znalazły się niezwykle atrakcyjne graficznie dodatki: Rok w lesie i Rok w ogrodzie zawierają bowiem wklejone 4-elementowe rozkładówki oraz doklejone klapki-kółeczka, zasłaniające rozmaite dziury, dziuple i norki, które zasiedlili mniej i bardziej znani mieszkańcy lasu i ogrodu.

Książki z niespodzianką

Lustrzane inspiracje

Omówione książeczki to pozycje, które pokazują różne oblicza otaczającej nas przyrody. Są jednocześnie źródłem prostych do wykonania inspiracji: autorzy w owych wklejkach zamieścili naprawdę czytelne instrukcje i propozycje leśno-ogrodowych zabaw oraz aktywności. Odbiorca książek znajdzie tu wskazówki jak wykonać peryskop, zasadzić groszek czy zrobić karmnik bez użycia drogich bądź trudno dostępnych materiałów budowlanych. Moją ulubioną inspiracją jest dołączona mini-książeczka „Stwórz dzieło w przyrodzie”, zachęcająca do komponowania rozmaitych obrazów czy rzeźb ze znalezionych leśnych skarbów takich jak szyszki czy patyki.

Książki z niespodzianką Książki z niespodzianką


TYTUŁ: Rok w lesie/ Rok w ogrodzie
AUTOR: Petra Bartíková
ILUSTRATOR: Aneta Žabková
LICZBA STRON: 20
WYDAWNICTWO: Adamada
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec