spot_img

Głębokie studium związku

Ona zachodzi w ciążę, by zatrzymać przy sobie męża. On zdradza ją z kochanką. Banalna romansowa historia? Nie. Nowakowie. Kruchy fundament to mocna psychologiczna, powieść obyczajowa, zmuszająca do myślenia.

Rozszerzenie i nowy początek

Czy macie na swoich, bibliotecznych półkach opublikowaną w 2005 r. powieść zatytułowaną Dlaczego ona? Wydana niedawno powieść Nowakowie. Kruchy fundament jest właściwie jej rozszerzeniem – jednocześnie jednak stanowi pierwszą część nowego, trzytomowego cyklu zaproponowanego odbiorcom przez wydawnictwo W.A.B.

W trójkącie

Bohaterowie serii: Krzysztof i Małgorzata są małżeństwem z dwudziestoletnim stażem, wychowującym wspólnie czwórkę dzieci: Tomka, Kasię, Łukasza i Jakuba. Krzysztof jest wziętym prawnikiem, Małgorzata natomiast już na początku ich związku na skutek urazu zrezygnowała z profesjonalnego tańca i zajęła się prowadzeniem domu.

Sprawiają wrażenie szczęśliwych: w domu Nowaków nie słychać kłótni, a najmłodsze z dzieci, Kuba właśnie rozpoczyna swoją przedszkolną edukację. Na idealnym rodzinnym portrecie od kilku lat jest jednak pewne, znaczące pęknięcie o imieniu Monika. Krzysztof kilkukrotnie próbował odejść od żony i dzieci, lecz Małgorzacie dotychczas udawało się utrzymać męża przy sobie… Jak tym razem potoczą się losy Nowaków? Jak ułożą się relacje pomiędzy ojcem, a synami? Jak zareagują młodzi ludzie, gdy dowiedzą się o kochance Krzysztofa?

 „Jedna poluzowana cegła w końcu wypadnie, a wtedy wszystko zacznie się sypać”

Jeżeli zdaje wam się, że pierwszy tom serii Nowakowie trąci melodramatem i jego głównym tematem jest schodzenie i rozchodzenie się dwojga niezdecydowanych ludzi, jesteście w błędzie. Historia Sęk jest naprawdę mocną powieścią obyczajową, która dotyka problemu wypalenia się związku, niespełnionych ambicji oraz tłamszonych oczekiwań. Autorka pokazała sytuację rodzinną Nowaków, zgrabnie operując wieloma perspektywami: opowiadane wydarzenia przedstawiane są przez pryzmat odczuć zarówno trójki pierwszoplanowych postaci, jak i z perspektywy w dzieci Nowaków – młodych ludzi w różnym wieku, inaczej odbierających sytuację rodzinną i rozmaicie na nią reagujących.

W oczekiwaniu na kontynuację

Nie ukrywam, że jestem ciekawa dalszych części Nowaków. Na okładce tej książki wydawca zawarł następującą dewizę pisarki, żartobliwie nawiązującą do jej nazwiska: „SĘK W TYM, aby pisać tak, żeby odbiorca czytał trzy dni, a myślał o lekturze trzy lata”. Pierwszy tom tej historii zostanie w mojej pamięci na długo – mam nadzieję, że kolejne będą utrzymane na równie wysokim poziomie.

Lustrzane inspiracje

Tak jak wspomniałam, tematyka tej powieści – pomimo że podana w bardzo przystępnej formie – nie należy do najłatwiejszych. Wiele fundacji organizuje grupy wsparcia dla samotnych rodziców. Może warto pomyśleć o współpracy z takimi organizacjami.

  • przekazywanie informacje dotyczących miejsc, w których można nieodpłatnie skorzystać z pomocy prawnej,
  • zorganizowanie zajęcia integrujące dla rodzin,
  • zbudowanie przestrzeni, umożliwiającej wymianę doświadczeń z innymi rodzicami,
  • stworzenie przyjaznego środowiska, w którym za pomocą biblioterapii dzieci są uczone rozpoznawania, akceptowania i wyrażania uczuć.
  • zaproponowanie literatury fachowej.

Powieść Nowakowie może stać się przyczynkiem do rozmowy o trudnych emocjach członków rodzin, którzy doświadczyli opisanych w książce sytuacji.


TYTUŁ: Nowakowie. Tom 1. Kruchy fundament
AUTOR: Barbara Sęk
LICZBA STRON: 413
WYDAWNICTWO: W.A.B
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec