spot_img

Z wakacjami za pan brat – 5 lektur z przygodami

Sezon wakacyjny w pełni – a wy zastanawiacie się, co polecić młodym czytelnikom? Poniżej znajdziecie krótki przegląd – starszych i nowszych – wakacyjnych tytułów dla dzieci i młodzieży oraz Lustrzane inspiracje!

Wakacyjne żeglowanie – ART. Alpha, Bravo, Charlie. O kodach na morzu

Lato jest okresem, w którym plaże i wodne przestrzenie są szczególnie oblężone. Książka Alpha, Bravo, Charlie. O kodach na morzu odsłania przed młodymi i starszymi czytelnikami tajniki porozumiewania się w świecie morskich przestrzeni. Autorka przybliża odbiorcom tematykę flag sygnałowych, alfabetu fonetycznego, alfabetu Morse’a oraz semaforu – prostym językiem pisze o różnych sposobach komunikacji na morzu.

Gillingham na poszczególnych kartkach książki przedstawiła kolejne litery morskiego alfabetu wraz z ich znaczeniem, wyglądem flagi odpowiadającej literze oraz ciekawostkami o żeglarskim świecie. Opisy sytuacji, w której należy użyć danej flagi są przedstawione w taki sposób, by przeciętny, niezwiązany z morzem czytelnik zorientował się, o co chodzi – w tekście często pojawiają się odniesienia do codziennego życia. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich dzieci i dorosłych planujących morskie wojaże.

TYTUŁ: ART. Alpha, Bravo, Charlie. O kodach na morzu
AUTOR: Sara Gillingham
LICZBA STRON: 120
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018

Z wakacjami za pan brat – 5 lektur z przygodami

Wakacyjny kryminał – Ratując Sophie

Lottie wstydzi się swojego życia – jej rodzice są naukowcami, którzy poświęcają cały swój wolny czas zgłębianiu wiedzy o przyrodzie. Dziewczynka nie zaprasza koleżanek do mocno zaniedbanego domu, ma zresztą kompleksy również na punkcie swojego wyglądu. Nagle w wakacyjny poranek do jej drzwi puka nauczycielka, pani Sackbutt wraz z tajemniczą dziewczynką imieniem Sophie, która wygląda jakby była indyjską księżniczką.

Lottie zostaje poproszona o zaopiekowanie się nową koleżanką podczas wakacyjnej wycieczki obozowej do Bream. W trakcie jej trwania Sophie zdradzi Lottie swoją mroczną tajemnicę, która zaprowadzi obie dziewczynki na niebezpieczną wyprawę… Ratując Sophie to powieść o wakacyjnej przygodzie, której bohaterki balansują na granicy życia i śmierci; o przyjaźni i dojrzewaniu do pokonaniu własnych kompleksów oraz o tym, że czasem pod postacią wymyślnego kłamstwa kryje się prosta potrzeba bycia z bliskimi.

TYTUŁ: Ratując Sophie
AUTOR: Fleur Hitchcock
LICZBA STRON: 240
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2018

Z wakacjami za pan brat – 5 lektur z przygodami

Wakacyjne komiksowe rysowanie – Pikapidula. Wszyscy na pokład!

Wakacje z dzieckiem w domu są wyzwaniem godnym najodważniejszych śmiałków… Przekonali się o tym rodzice małej dziewczynki imieniem Pikapidula, którzy chcąc nie chcąc musieli wcielić się w rolę członków załogi małej piratki – tym sposobem plecy taty będzie zdobił piracki tatuaż, kanapa zamieni się w bezludną wyspę, a fotele w sypialni rodziców w statek, idealny do widowiskowych, abordażowych skoków.

Pikapidula to doskonała wakacyjna lektura, która pokazuje, że nawet spędzane w domu wakacje można zamienić w fantastyczną piracką wyprawę, korzystając wyłącznie z zasobów dziecięcej wyobraźni. Ponadto ten komiks został nagrodzony w trzeciej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”.

TYTUŁ: Pikapidula. Wszyscy na pokład!
AUTOR: Agnieszka Surma
LICZBA STRON: 48
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2017

Z wakacjami za pan brat – 5 lektur z przygodami

Wakacyjne malowanie – Nasze wakacje

Sięgaliście kiedyś po książki obrazkowe? Nasze wakacje to pozycja obowiązkowa dla każdego młodego człowieka zafascynowanego grafiką i nieszablonowymi rozwiązaniami. Pięknie wydana rysunkowa opowieść o dziewczynce, która przypuszczalnie – jak to w przypadkach książek obrazkowych, pozbawionych warstwy tekstowej – odwiedza dziadka podczas letniej przerwy. Dziadek zaprowadza ją do nietypowego kompana, z którym jak się okaże dziewczynka nie będzie umiała się dogadać…

Oglądając tę książkę, uderza całkowity brak tekstu – konsekwencje płynące z wyboru takiej koncepcji były z pewnością dla twórcy sporym wyzwaniem: Blexbolex musiał oddać wyłącznie za pomocą rysunku wszystkie emocje i stany towarzyszące bohaterom oraz dynamikę ich zachowań. Niejednokrotnie na jednej kartce przedstawiono główną postać wykonującą kilkanaście gestów. Wydarzenia i emocje, których doświadcza dziewczynka są jednak narysowane w sposób czytelny i przejrzysty: choć ta powieść graficzna wymaga interpretacji, uważny odbiorca bez trudu odgadnie przebieg zdarzeń. Bardzo ciekawa pozycja dla miłośników grafiki w kunsztownej oprawie – jedna z ładniej wydanych w tym roku książek dla dzieci.

TYTUŁ: Nasze wakacje
AUTOR: Blexbolex
LICZBA STRON: 128
WYDAWNICTWO: Wytwórnia
ROK WYDANIA: 2018

Z wakacjami za pan brat – 5 lektur z przygodami

Wakacyjna refleksja – Czas czarodziej

Niech was nie zwiedzie wakacyjna okładka tej książki, przedstawiająca grupkę ludzi czytających na plaży. Książka duetu Madalena Matoso-Isabel Minhos Martins nie jest letnią przygodową opowieścią, ale mądrą obrazkową historią tego, jak tytułowy czarodziej zmienia życie każdego człowieka. To picturebook zbudowany na paradoksach, kontrastach, metaforycznych obrazach oraz cykliczności życia i natury:

Prędzej czy później każdy komputer stanie się za wolny. Słodka woda z czasem spotyka się z wodą słoną. Cienie wytańczą wokół drzew pory dnia. Wskazówki zegara wracają zawsze w to samo miejsce.

Jedna z piękniejszych pozycji na rynku literatury dziecięcej poświęcona przemijaniu. Szczerze polecam tę książkę, bo przypomina mi ona prostą prawdę: choć lato i wakacje prędko – zbyt szybko – się skończą, to zostaną po nich wspomnienia i oczekiwanie na kolejne ciepłe dni.

TYTUŁ: Czas czarodziej
AUTOR: Isabel Minhos Martins
ILUSTRATOR: Madalena Matoso
LICZBA STRON: 48
WYDAWNICTWO: Babaryba
ROK WYDANIA: 2016

Z wakacjami za pan brat – 5 lektur z przygodami

Lustrzane inspiracje

Każdy z zaproponowanych przeze mnie tytułów może zainspirować do organizacji bibliotecznych zajęć.

  • Zaproponujcie dzieciom projektowanie własnej obrazkowej książki – możecie wykorzystać do tego np. ilustracje ze starszych, przeznaczonych do wycofania z księgozbioru.
  • Warto zaoferować młodzieży warsztaty z użyciem wiedzy popularyzowanej przez książkę Alpha, Bravo, Charlie. O kodach na morzu – przygotowywanie morskich flag czy szyfrowanie wiadomości morskimi kodami.
  • A może spróbujecie jak Pikapidula zamienić bibliotekę w piracką łódź?

Manufaktura Książki – przepis na książkę dotykową

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, Aleksandra Sobańska (ost.)