spot_img

Wzrost czytelnictwa nastoletnich dziewcząt

Czy czytelnictwo ma płeć? Czy młodzi chętnie sięgają po książki? Czy nastolatki odwiedzają biblioteki? Na te pytania odpowiedź poznamy dzięki badaniom przeprowadzonym przez Bibliotekę Narodową.

Badania czytelnictwa nastolatków przeprowadzono w IV kwartale 2017 roku na grupie 1794 uczniów III klasy gimnazjum, 1785 rodziców, 104 dyrektorów i 104 polonistów uczących w wylosowanych klasach ze 104 gimnazjów. Za opracowanie wyników odpowiada Zofia Zasacka.

Czytelnictwo na plus

Odnotowano nieznaczny wzrost czytelnictwa nastolatków w czasie wolnym (z 62% na 65%). Jest to zasługą wyraźnego skoku zainteresowania książką wśród dziewcząt (odsetek dziewcząt czytających w czasie wolnym wzrósł z 72% na 82%).

Co ciekawe, najczęstszym i zdecydowanie rosnącym źródłem dziewczęcych lektur są własne zakupy (wzrost z 24% na 37%). Badacze wiążą to zjawisko z popularnością najnowszych powieści obyczajowych oraz fantastycznych dla młodzieży, które szybko stają się tematami głośnych ekranizacji, artykułów prasowych oraz ożywionych dyskusji fanów w mediach społecznościowych. Badania wskazują także na dominację Internetu nad innymi źródłami informacji o książce – podaje Biblioteka Narodowa.

Z wyników badań można się również dowiedzieć, że z bibliotek publicznych młodzież najczęściej wypożycza książki przeznaczone dla dorosłych, a w drugiej kolejności… dla dzieci.

Czytaj więcej na bn.org.pl
Źródło zdjęć: pixbaba.com – 422737