Czy czytelnictwo ma płeć? Czy młodzi chętnie sięgają po książki? Czy nastolatki odwiedzają biblioteki? Na te pytania odpowiedź poznamy dzięki badaniom przeprowadzonym przez Bibliotekę Narodową.
Badania czytelnictwa nastolatków przeprowadzono w IV kwartale 2017 roku na grupie 1794 uczniów III klasy gimnazjum, 1785 rodziców, 104 dyrektorów i 104 polonistów uczących w wylosowanych klasach ze 104 gimnazjów. Za opracowanie wyników odpowiada Zofia Zasacka.
Czytelnictwo na plus
Odnotowano nieznaczny wzrost czytelnictwa nastolatków w czasie wolnym (z 62% na 65%). Jest to zasługą wyraźnego skoku zainteresowania książką wśród dziewcząt (odsetek dziewcząt czytających w czasie wolnym wzrósł z 72% na 82%).
Co ciekawe, najczęstszym i zdecydowanie rosnącym źródłem dziewczęcych lektur są własne zakupy (wzrost z 24% na 37%). Badacze wiążą to zjawisko z popularnością najnowszych powieści obyczajowych oraz fantastycznych dla młodzieży, które szybko stają się tematami głośnych ekranizacji, artykułów prasowych oraz ożywionych dyskusji fanów w mediach społecznościowych. Badania wskazują także na dominację Internetu nad innymi źródłami informacji o książce – podaje Biblioteka Narodowa.
Z wyników badań można się również dowiedzieć, że z bibliotek publicznych młodzież najczęściej wypożycza książki przeznaczone dla dorosłych, a w drugiej kolejności… dla dzieci.