spot_img

Przyrodnicze zgadywanki dla maluchów

Nastja Holtfreter jest autorką dwóch, świetnych kartonówek dla maluszków: Kolorowe morze. Co tu nie pasuje? oraz Kolorowy las. Co tu nie pasuje? Są one wartościową pomocą dydaktyczną dla grup młodszych przedszkolaków, dzięki której maluchy mogą pracować nad swoją koncentracją, spostrzegawczością i znajomością przyrody.

Mali tropiciele przyrody

Książeczki Nastji Holtfreter oparte są na interakcji z najmłodszymi. Kolorowe morze oraz Kolorowy las przedstawiają obrazki różnych grup mieszkańców morskich głębin oraz leśnych zakamarków. W pierwszej z książeczek znajdziemy między innymi ilustracje sympatycznych żółwi wodnych, kolorowych rozgwiazd oraz tęczowych glonów i wesołych jeżowców. W Kolorowym lesie spoglądają na nas przyjazne borsuki, wielobarwne ptaki oraz rozmaite grzyby. Do ilustracji każdej gromady zwierząt dołączona jest krótkie pytanie-zgadywanka na przykład „Znajdziesz pudla w stadzie wilków?” albo „Która ośmiornica nosi czapkę?”.

Przyrodnicze zgadywanki dla maluchów

Ćwiczenie spostrzegawczości

Pytania zaproponowane przez autorkę oparte są na kilku ćwiczeniach o różnych poziomach trudności. Część z nich to bardzo proste zadania polegające na dostrzeżeniu różnic pomiędzy rysunkami – najmłodsi muszą wśród koników morskich odnaleźć jednego, całkiem zabawnego zresztą pływającego konia w okularach oraz wskazać, która ośmiornica nosi czapkę. Są ćwiczenia nieco trudniejsze – w tłumie dwudziestu czterech mrówek należy dostrzec jedną, podążającą w przeciwnym kierunku niż pozostałe oraz odszukać jednego z pięciu krabów, patrzącego w inną stronę. Niektóre zadania wymagają wiedzy maluchów o środowisku wodnym czy też leśnym: trzeba odpowiedzieć na przykład na pytanie „który z liści nie istnieje w naturze?” oraz „Co rośnie w ziemi, a nie jest grzybem?”.

Przyjemnie w klimacie przyrody

Książeczki Holtfrerer są zilustrowane w bardzo przyjemnej dla oka szacie graficznej: tła są w odcieniach delikatnej akwamaryny (Kolorowe morze) oraz jasnej oliwki (Kolorowy las), tonacja kolorystyczna zastosowana w książkach oscyluje wokół gamy zimnych kolorów. Pomimo że niemal każdy element tej książeczki jest kolorowy, połączenia barw nie są nachalne, dzięki czemu łatwiej skupić się na rozwiązywaniu zadań.

Lustrzane inspiracje

Warto zainspirować się Kolorowym morzem oraz Kolorowym lasem i samodzielnie przygotować tego typu zagadki dla najmłodszych. Jako tematykę można wybrać np. zwierzęta domowe czy hodowlane – chyba każdy przedszkolak kocha kotki, pieski czy świnki – lub mieszkańców dżungli.

Bardzo łatwa jest do przygotowania gra zwierzęce memo – wydrukuj obrazki zwierząt w dwóch kompletach, rozłóż je na podłodze w taki sposób, by były zasłonięte i zaproponuj dzieciom odkrywanie kart. Wygrywa oczywiście ten, kto zgromadzi najwięcej par. Warto sięgnąć również po aplikacje mobilne do zagadek dźwiękowymi z odgłosami zwierząt.

Przyrodnicze zgadywanki dla maluchów


TYTUŁY SERII: Kolorowy las. Co tu nie pasuje?; Kolorowe morze. Co tu nie pasuje?
AUTOR: Nastja Holtfreter
LICZBA STRON: 14
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec