spot_img

Las, ziemniaczki i ogródek – lato w bibliotece

Magiczne zdarzenia, zagadkowe misje, śledztwa – nie jest tajemnicą, że dzieci kochają przygodę. Poznajcie Tolę – przedszkolaka, który co prawda nie zdobywa skarbów i nie odkrywa sekretnych przejść, ale swoją osobą – skromnością i wdziękiem – podbija serca najmłodszych.

Taka jak wszyscy

Wydawnictwo Zielona Sowa w ostatnim czasie opublikowało nową serię, zatytułowaną Tola. Jej bohaterka jest dziewczynką nader zwyczajną – dzieckiem, które czasem budzi się marudna i wcale nie chce iść do przedszkola; małą osóbką, która podczas rowerowej wycieczki z tatą złapała gumę; zapaloną ogrodniczką, która oblewa się wodą, podlewając sadzonki. Tola musi mierzyć się z problemami dnia codziennego: niechcący wypuszcza psa, zostawiającego na posadzce brudne ślady, innym razem nabija sobie kilkanaście siniaków.

W serii autorstwa Anny Włodarkiewicz wydano dotychczas dwa tytuły Wiosna Toli i Lato Toli – każdy z nich składa się z czterech opowiadań, które zawierają perypetie dziewczynki np. podczas burzy na balkonie, wyjazdu do cioci czy spędzanych z rodzicami wakacji.

Las, ziemniaczki i ogródek – lato w bibliotece

Ciekawość dziecka

Dla bohaterki tego książkowego cyklu otaczający świat jest niezwykle ciekawy. Tola bacznie obserwuje, jak przeobraża się przyroda wokół niej – z zapałem śledzi nadciągające zjawiska pogodowe (burzę, deszcz), przypatruje się rosnącym roślinom. Lubię ten cykl za autentyczność, szczegółowość w opisach zmieniającej się natury („Na sadzonkach bielą się drobne kwiatki. Gdy opadną im płatki, przekształcą się w czerwone owoce”) oraz synergię przyrody i ludzkiego życiem: wraz ze zmianami pór roku, zmienia się najbliższe otoczenie Toli (jej ciocia Zocha spodziewa się dziecka). Ta koegzystencja człowieka i natury widoczna jest w całym cyklu, którego autorka mimochodem promuje wybrane elementy zdrowego trybu życia: karmienie piersią („Ciocia Ula karmi Helę i Maksa piersią. Mleko mamy to dla takich dzieci wciąż zdrowy i potrzebny pokarm”) oraz organiczne jedzenie (na urodziny Tola dostaje czekoladowe ciasto, które „nie ma w sobie w ogóle mąki, tylko czerwoną fasolę, a zamiast cukru – banany”). Lato Toli oraz Wiosna Toli to historie opowiedziane dobrym, literackim językiem, opatrzone nieprzytłaczającymi ilustracjami, przeplatanymi florystycznymi motywami.

Lustrzane inspiracje

Włodarkiewicz, opisując przygody Toli, podrzuca dorosłym czytelnikom kilka pomysłów na ciekawie spędzony czas z dziećmi:

  • Leśna wyprawa – mama dziewczynki wraz z małą obserwatorką wybierają się na spacer do lasu. Mama wyznacza Toli proste zadania, rozwijające jej świadomość ekologiczną (np. „Idź tropem mrówek aż do mrowiska. Uważaj, żeby ich nie zdeptać”). Zaproście dzieci na taką przygodę.
  • Ozdabianie fragmentów ubrań przy użyciu ziemniaczanych pieczątek: „ ­- Zrobimy stemple z ziemniaków. Mam tu takie specjalne farbki do tkanin. Będziemy maczać te stemple w farbach i ozdabiać ubranko […]”.
  • Tola zafascynowana jest ogródkowymi pracami. Przy wielu bibliotekach jest mniejszy lub większy kawałek ziemi, na którym można by zorganizować niewielki ogródek. Zachęćcie dzieci do zasadzenia w nim własnych kwiatków. Przychodząc do biblioteki, będą mogły, tak jak Tola, obserwować rozkwitającą przyrodę.

Las, ziemniaczki i ogródek – lato w bibliotece


TYTUŁY W SERII: Wiosna Toli, Lato Toli
AUTOR: Anna Włodarkiewicz
LICZBA STRON: 64
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec