spot_img

3 książki dla twardzieli – Dzień Ojca

Męski, szalony, kochający, czuły, opiekuńczy, niefrasobliwy – nie jest tajemnicą, że mężczyźni (a zwłaszcza ojcowie) mają rozmaite oblicza. Z okazji 23 czerwca przeczytajcie trzy, krótkie recenzje książek, ukazujących różne twarze męskości i zajrzyjcie do lustrzanych inspiracji!

Mężczyzna empatyczny – Męskie zwierzenia

Wydana w maju książka Męskie zwierzenia jest zapisem siedmiu rozmów przeprowadzonych przez Agnieszkę Gozdyrę – dziennikarkę, pracującą w jednej z telewizji informacyjnych – ze znanymi i cenionymi aktorami, politykami oraz muzykami. Dotyczą one przede wszystkim traktowania zwierząt. Autorka we wstępie pisze tak:

Kiedy wymyśliłam tę książkę, nie widziałam, że znajdą się w niej rozmowy tylko z mężczyznami […]. Jednak w którymś momencie pomyślałam, że oddam głos wyłącznie panom. Dlaczego? Trochę po to, żeby odczarować schematyczne myślenie, obalić stereotyp. Faceci nie okazują podobno emocji. Nie mówią o uczuciach. No i… nie płaczą. Wszystko to bzdura. Prawdziwi faceci, którzy występują w tej książce, walczą o słabszych.

Rozmówcy przepytywani są przez Gozdyrę o opinię m.in. w kwestiach humanitarnego traktowania zwierząt, obecności czworonogów w przestrzeni publicznej oraz ich praw. Respondenci tacy jak Robert Biedroń, Szymon Majewski, Zbigniew Hołdys dzielą się z dziennikarką prywatnymi historiami o tym, jak zwierzęta zmieniły ich życie. W książce nie brakuje zabawnych anegdot, intymnych zwierzeń, ale również ostrych, stanowczych wypowiedzi. Same konwersacje są ciekawe – dziennikarka zręcznie balansuje dygresjami, wynikającymi w toku rozmowy a poważną tematyką. Z każdego z tych krótkich wywiadów przebija jednak przede wszystkim ogromna miłość do zwierząt.

TYTUŁ: Męskie zwierzenia
AUTOR: Agnieszka Gozdyra
LICZBA STRON: 216
WYDAWNICTWO: Oficyna 4eM
ROK WYDANIA: 2018

3 książki dla twardzieli – Dzień Ojca

Mężczyzna nonszalancki – Bukartyk

„Pytanie: Jak to się stało, że zaczął pan pisać. Odpowiedź: Znalazłem kartkę i ołówek. Tu bym skończył. Potem podziękowania dla sponsorów – zakłady papiernicze, fabryka ołówków”. Tak rozpocząć własną biografię może tylko wyjątkowo charyzmatyczny artysta. I faktycznie czaru Piotrowi Bukartykowi – polskiemu tekściarzowi – odmówić nie można. We własnej autobiografii muzyk opowiada o swoim życiu, najbliższych, dojrzewaniu i artystycznych wyborach.

Gawędzi z lekkością, zabawnie, jednocześnie dosadnie trafiając w punkt. Kokietuje formą, lecz przedstawia swoje opinie bez kluczenia i owijania w bawełnę – jak jego babcia Kazimiera, która „jechała równo po wszystkich” i „miała w sobie siłę porównywalną z mocą Jedi, a świetlny miecz zastępowała jej ozdobna zakopiańska ciupaga”. Są w tej biografii historie o zwisających z drzewach prezerwatywach, wędkowaniu i męskiej samotności. Bukartyk to biografia zabawna, nonszalancka, rozbrajająca – czytając ją, trudno nie zazdrościć autorom tak wyjątkowego rozmówcy. Przedstawiono w niej absolutnie męski punkt widzenia – ta autobiografia jest moim prezentowym numerem jeden na dzień ojca.

TYTUŁ: Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży
AUTOR: Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk, Piotr Bukartyk
LICZBA STRON: 272
WYDAWNICTWO: Bukowy Las
ROK WYDANIA: 2017

3 książki dla twardzieli – Dzień Ojca

Mężczyzna niepokorny – Guns N’ Roses. Ostatni giganci z rockowej dżungli

„Był alkohol, trawa i punkowi kumple”. Publikacja Micka Walla jest obszerną nieautoryzowaną biografią kultowego amerykańskiego zespołu. Jest to książka naszpikowana seksem, muzyką i dragami: fragmenty, w których nie pojawiają się te trzy elementy można by policzyć na palcach jednej ręki. Jest to w pewnym stopniu zrozumiałe: autor próbuje oddać klimat miejsc i czasów, kiedy tworzyli tytułowi giganci.

Opisując kulisy sławy Axla Rose’a oraz Slasha, Izzy’ego Stradlina, Duffa McKagana i Stevena Adlera, Wall próbuje wydobyć na wierzch wszystkie kontrowersje z biografii członków zespołów: skandale, doświadczenie pedofilii, depresji, psychozy. Określenia „niespokojne duchy” czy „mężczyźni niepokorni” to wyjątkowo łagodne epitety, którymi można określić portrety muzyków, narzucające się po lekturze Ostatnich gigantów…  Niemniej jednak biografię dobrze się czyta i będzie ona z pewnością gratką dla wszystkich ojców, którzy są fanami szalonych, rockowych lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

TYTUŁ: Guns N’ Roses. Ostatni giganci z rockowej dżungli
AUTOR: Mick Wall
LICZBA STRON: 480
WYDAWNICTWO: In rock
ROK WYDANIA: 2017

3 książki dla twardzieli – Dzień Ojca

Lustrzane inspiracje

Czy wiecie, ilu mężczyzn uczęszcza regularnie do bibliotek? Warto wykonać prostą infografikę przedstawiającą dane dotyczące czytelnictwa w waszej placówce – pokażcie, że mężczyźni są aktywnymi użytkownikami biblioteki. Może warto, promując wizerunek mężczyzny-taty czytającego, zachęcić odwiedzających w tym dniu ojców do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z książką?

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, Aleksandra Sobańska (Guns N’ Roses)