Ponad 1800 bibliotek i jedna noc pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Już 9 czerwca biblioteki w całej Polsce otworzą swoje podwoje na nocne atrakcje. Tegoroczna edycja będzie związana z obchodami 100-lecia niepodległości.
RzeczpospoCzyta, czyli Noc Bibliotek
IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r. Hasło tegorocznej akcji to „RzeczpospoCzyta”. W wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski wszyscy będziemy czytać polską literaturę, oglądać ilustracje polskich twórców, twórczo zajmować się rodzimą sztuką, przyrodą, poznawać polską historię sprzed stulecia i tę bliższą, a także wyobrażać sobie Polskę za 100 lat. Hasło jest sposobnością do organizowania niekonwencjonalnych działań.
Inauguracja akcji w stolicy
Dołącz do wydarzenia inaugurującego akcję Nocy Bibliotek na Facebooku. Zaszczytną rolę gospodarza będzie pełnić Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego. Dla tych, którzy nie będą mogli do nas dołączyć przewidziano transmisję online.
W wieczornym programie centralnych obchodów znalazły się:
- projekcja filmu „Tarapaty”
- oficjalne otwarcie akcji, transmisja ze sceny na Koszykowej do bibliotek w całej Polsce
- spotkanie z Adamem Wajrakiem
- warsztaty graficzne Warsaw Silent Book
- spotkanie z Anną Bikont wokół książki „Sendlerowa. W ukryciu”
- rozstrzygnięcie ogólnowarszawskiej gry miejskiej z nagrodami
- koncert zespołu Pablopavo i Ludziki.
Zgłoszenia i filmowe atrakcje
Biblioteki wciąż mogą się zgłaszać! Rejestracja jest otwarta do 9 czerwca br. Jeżeli jeszcze się zastanawiacie, zobaczcie mapę bibliotek biorących udział w akcji wraz z programem lokalnych wydarzeń.
Podczas Nocy Bibliotek dla partnerskich instytucji przygotowaliśmy film przygodowy „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej. Oprócz tego możecie skorzystać ze specjalnych materiałów pomocniczych podczas warsztatów towarzyszących projekcji filmu.
Gry z Herbertem
2018 rok to również rok Zbigniewa Herberta. Aby przypomnieć sobie jego twórczość i zaktywizować lokalną społeczność warto wykorzystać pomysł gry bibliotecznej o charakterze edukacyjnym. Tematem gry mogą być wybrane wiersze Herberta lub inne jego dzieła albo życie poety. Opis, propozycje zadań i instrukcję organizacji znajdziecie na stronie internetowej akcji.
Czytanie porusza
W ubiegłym roku w Nocy Bibliotek uczestniczyło 1355 bibliotek udowadniając jednocześnie, że Czytanie Porusza! Oto relacja z centralnych obchodów w warszawskiej bibliotece z 2017 roku.