spot_img

Czytanie porusza całą Polskę

1355 bibliotek wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek udowadniając jednocześnie, że Czytanie Porusza! Oto wybrane wydarzenia z sobotniej nocy oraz relacja z centralnych obchodów w warszawskiej bibliotece.

Inauguracja Nocy Bibliotek

Lustro Biblioteki było z Wami na centralnej inauguracji Nocy Bibliotek w Warszawie w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Dzielnicy Mokotów. Na scenie wspólnie z ekipą organizatorów i partnerów akcji poruszyliśmy „Lokomotywę”. To był początek Nocy Bibliotek oraz Tygodnia Czytania Dzieciom. Atrakcje centralnej Nocy były skierowane bardziej do młodszych uczestników. Były warsztaty: detektywistyczne, tworzenia niekonwencjonalnych bibliotek, hip-hopowego freestyl’u, projekcja filmu, koncert oraz czytanie „Kubusia Puchatka”.

Dorośli przysłuchiwali się opowiadaniom o ważnych sprawach z książki „Gorzka czekolada” oraz wzięli udział w spotkaniu autorskim z Grzegorzem Kasdepke i Michałem Rusinkiem. Podczas tego wieczoru byli z nami także: Małgorzata Ostrowska-Królikowska z synem, Teresa Lipowska, Dorota Komanm, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz.

Dużą popularnością cieszyły się warsztaty z sitodruku – prawie każdy uczestnik wyszedł ze specjalną torbą”Idę z biblioteki!”/”Idę z biblioteki!”.

Noc_Bibliotek

Noc_Bibliotek

Czytanie porusza

Poruszeni lekturą byli z pewnością uczestnicy Nocy Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Bystrzycy Kłodzkiej.

MBP w Gubinie zmotywowała swoich czytelników i personel biblioteki do ruchu i ćwiczeń zumba, hula-hop. Nie zabrakło też literackich konkursów, opowiadań, rymowanek i szyfrów w książkach.

Poddasze Niebezpiecznych Książek

W sopockiej Minitece zagościł Król Cieni i Smok Zadymek. Dla najmłodszych przygotowano grę miejską z tajemniczymi zagadkami. Wieczór umiliły ciasteczka w kształcie smoków.

Multiatrakcje

MBP w Morągu podczas Nocy Bibliotek zmieniła wystrój pomieszczeń na Bajkolandię, Salę Science-fikcyjną, Książkową Dżunglę i Horrory! Dla odważnych czekał szereg atrakcji, w tym m.in.: malowanie bajkowego pociągu, sztafeta HIPERBIBLIOTEKARZ, miniESCAPEROOM oraz Kącik Małego Plastyka – zrób własną zakładkę do książki. Odbyła się też premiera bibliotecznej maskotki – Czytosława i układano książkowe domino.

Dyktando

Biblioteczne Dyktando z Dreszczykiem zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Zgierzu. Motyw ten wraz z łamańcami językowymi wykorzystały także Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Jedwabnie.

Podróże z biblioteką

Motywem przewodnim wieczornych spotkań były także podróże. „Czytaj, podróżuj, odkrywaj!” – pod takim hasłem zorganizowano imprezę w MBP w Kielcach. Podobne wydarzenia miały miejsce w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej, Książnicy Zamojskiej, MBP w Stalowej Woli, MBP w Wągrowcu, MBP w Rybniku czy Bibliotece WOM w Kuźni Raciborskiej.

Relacje z bibliotek można oglądać także na stronie nocbibliotek.org/pl/wiesci-z-bibliotek-2017 oraz fanpage Nocy Bibliotek!