spot_img

#Czytelnia – znane, lubiane, czytane

Kto z bibliotekarzy nie był trzy lata temu zasypywany pytaniami o książki o tematyce Krainy lodu? Często słyszycie pytania w stylu „Moja córka kocha Barbie. Jest coś z tego?”. Poznajcie nową serię wydawnictwa Egmont #Czytelnia, która jest odpowiedzią na prośby młodych czytelników.

Czym jest #Czytelnia?

Do cieszących się niezwykłą popularnością serii Czytam sobie i Poczytaj ze mną w połowie kwietnia dołączył kolejny cykl wydawnictwa Egmont, mający wspierać naukę samodzielnego czytania u dzieci. Czy #Czytelnia ma szanse powtórzyć sukces wcześniejszych serii, zachęcających najmłodszych do samodzielnej lektury?

#Czytelnia została pomyślana jako trzypoziomowy program czytelniczy o rożnym stopniu zaawansowania. Książki oznaczone są kolorami: żółtym, niebieskim oraz czerwonym. Barwy te odpowiadają kolejno trzem kategoriom wiekowym – 6-8 lat, 8-10 lat oraz powyżej 12 lat. Objętość powieści z pierwszych dwóch poziomów to około stu (seria żółta) lub dwustu stron (seria niebieska). Powyżej dwustu stron liczą publikacje wydane w czerwonym cyklu.

#czytelnia

Znani i lubiani

Twórcy serii postawili na wykorzystanie znanych i uwielbianych przez dzieci postaci z kręgu kultury popularnej. Wśród bohaterów poszczególnych tytułów można znaleźć zarówno królujące w większości dziewczęcych domów Barbie czy Disneyowskie księżniczki, jak i chłopięcych idoli, superbohaterów z historii Marvel Comics. Są to postacie, które od lat – bez względu na to czy dorosłym opiekunom się to podoba czy nie – przodują w świecie dziecięcych marzeń, gier czy zabawek. Egmont doskonale wyczuwa gusta najmłodszych i proponuje serię, która łączy stawianie pierwszych, czytelniczych kroków i rzeczywiste fascynacje małych odbiorców.

#czytelnia

Przygodowo i z morałem

Każda z opowieści przedstawia epizod z życia danego bohatera. Historie z serii żółtej to między innymi perypetie Arielki (ogoniastej księżniczki z Małej syrenki) i Belli (tytułowej ślicznotki z Pięknej i Bestii), które zanim dorosły, pokonały zło i podbiły serce idealnego wybranka oraz opowieść o tym, jak Barbie wraz z przyjaciółmi wybrała się na plażę, gdzie zagubiła cenną biżuterię.

W serii niebieskiej przedstawiono na przykład losy Roszpunki (fabułę zaczerpnięto z popularnego, animowanego serialu Zaplątani) oraz przygody Czarnej Pantery i Iron Mana, mężów nieustraszonych i nieustających w walce o sprawiedliwość.

W cyklu dla najstarszych odbiorców wydano dotychczas dwie powieści, których bohaterami są postaci ze świata Star Wars i Twisted Tale. Wszystkie te powieści nie są jednak bezmyślnymi adaptacjami Disneyowskich historii – każda z nich niesie za sobą mniej lub bardziej oczywistą naukę. I tak, np. w książce #Czytelnia. Plażowy rabuś zwrócono uwagę na konieczność bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowywania się podczas pobytu na plaży. Bohaterki książki #Czytelnia. Ariel na fali uczą, że od siły ważniejszy jest spryt i współpraca. Z kolei Marvelowskie historie opowiadają o prawdziwej, męskiej przyjaźni.

Lustrzane inspiracje

Moim faworytem wśród dotychczas wydanych w tym programie czytelniczym powieści jest zdecydowanie książka Odkrycie Belli. Szkolni koledzy nieustannie dokuczają tytułowej bohaterce. Bella odbiega od standardów wyznaczanych przez jej rówieśniczki – gdy inne dziewczęta czeszą swoje lalki, Bella przerabia własną zabawkę na spiczastouchą wróżkę. Brak akceptacji sprawia, że ta niezwykle kreatywna młoda osóbka trafia do niezwykłego miejsca… Czy domyślacie się, jakiego odkrycia dokona? Przeczytajcie opowieść o Belli najmłodszym i pokażcie im, że są osoby, które książki traktują jako skarbnicę najwspanialszych przygód.

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka pomyśl o zorganizowaniu Literackiego Balu Wspaniałych Księżniczek i Potężnych Wojowników. Niech dzieci przebiorą się za ukochane bajkowe postacie. Możecie podczas niego zorganizować konkurs na odnowienie starych lalek. Zaproście dzieci, aby tak jak Bella, przemieniły swoje lale w wróżki.

#czytelnia


TYTUŁ: #Czytelnia
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec