spot_img

Booker dla Olgi Tokarczuk!

Olga Tokarczuk została laureatką prestiżowej międzynarodowej nagrody The Man Booker. Wszystko to dzięki książce „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft „Flights”. Publikacja polskiej pisarki została wybrana spośród sześciu tytułów, które znalazły się na liście nominowanych do nagrody za najlepszą książkę przełożoną w minionym roku na język angielski.

Man Booker International Prize

Kiedy w marcu ogłoszono, że Polka jest nominowana do jednej z najważniejszych nagród literackich na świecie, wszyscy oczekiwali z niecierpliwieniem na wyniki Man Booker International Prize – nagrody bardzo ważnej w świecie literatury. I udało się! Gala rozdania nagród odbyła się 22 maja w londyńskim Victoria&Albert Museum.

– Zdobycie prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera to dowód na to, że polska literatura jest doceniana na całym świecie. Cieszy mnie to tym bardziej, że to kolejny w ostatnim czasie sukces polskiego twórcy – powiedział Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński [źródło].

Bieguni

Powieść „Bieguni”, w tłumaczeniu na język angielski „Flights”, porusza zjawisko ruchliwości, poruszania się, niepokoju podróżnego, psychologii podróżnej, a także opisuje sylwetkę turysty w świecie współczesnych biegunów.  Wydana w Wielkiej Brytanii szybko zyskała grono czytelników. Zdaniem Lisy Appignanesi, przewodniczącej jury Bookera, publikacja ta jest „rogiem obfitości wypełnionym zachwytami. To książka jest pełna energii, błyskotliwa, dowcipna, całkowicie wciągająca”.

Olga Tokarczuk jest też laureatką „Literackiego Oskara”. Jej gwiazda od prawie roku na stałe znajduje się przed Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku Mazowieckim. Zobaczcie koniecznie galę z odsłonięcia gwiazdy.

IV Gala Alei Gwiazd Literatury – Olga Tokarczuk