spot_img

IV Gala Alei Gwiazd Literatury – Olga Tokarczuk

To było wydarzenie pod gwiazdami i z gwiazdami! W Mińsku Mazowieckim podczas IV Gali Alei Gwiazd Literatury swoją gwiazdkę odsłoniła Olga Tokarczuk. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim stałym patronatem.

Literackie Oskary

Przed Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku Mazowieckim swoje gwiazdy mają już poetka i tłumaczka Julia Hartwig, pisarz i dramaturg Janusz Głowacki oraz pisarz Andrzej Stasiuk. Do tego grona dołączyła właśnie pisarka Olga Tokarczuk. Aleja Gwiazd Literatury, czyli literackich Oskarów, została zainaugurowana w 2014 roku. Każda edycja jest przygotowywana w iście hollywodzkim stylu: zasłużona postać, luksusowe auto, czerwony dywan, wyjątkowy koncert, lśniąca gwiazda z uznanym nazwiskiem i liczna publiczność. To wydarzenie, na którym trzeba być!

Aleja Gwiazd Literatury

Tradycyjnie w ostatnią sobotę maja przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim odbyła się IV Gala Alei Gwiazd Literatury. Bohaterką tej edycji była pisarka Olga Tokarczuk – dwukrotna laureatka nagrody NIKE, finalistka Nagrody Angelusa 2015, gość honorowy największych targów książki na świecie London Book Fair 2017.

Licznie zgromadzona publiczność, bo ponad 500 osób, czekała z niecierpliwością na przyjazd gwiazdy wieczoru. Punktualnie o godz. 21 na czerwonym dywanie pojawiła się Olga Tokarczuk wraz z mężem. Następnie Elżbieta Sieradzińska, dyrektor biblioteki przywitała wszystkich gości i publiczność przypominając poprzednie edycje.

Aleja Gwiazd Literatury

Podczas wydarzenia ogłoszono także laureatki konkursu literackiego „Opowieści z pogranicza”. Zwycięskie opowiadanie inspirowane twórczością Olgi Tokarczuk napisała Kinga Sabak, która odczytała swój tekst dla zgromadzonej publiczności. Pod osłoną gwiazd w części artystycznej Gali odbył się wyjątkowy koncert akordeonisty Marcina Wyrostka z zespołem Corazon.

Gwiazda Olgi Tokarczuk

Główną częścią programu Alei Gwiazd Literatury było uroczyste odsłonięcie gwiazdy przez Olgę Tokarczuk umieszczonej w chodniku przed biblioteką.

Kiedy byłam dzieckiem, chciałam zostać albo kosmonautką albo tancerką. Nic mi się z tego nie udało. Jakimś dziwnym trafem stałam się pisarką. Zawsze myślałam, że pisanie książek jest takim zawodem bardzo intymnym: że wolno mi być nieśmiałą, nawet neurotyczną, bać się trochę ludzi – w każdym razie jest to dalekie od bycia gwiazdą. Właściwie pierwszy raz w życiu jestem w sytuacji, gdy stałam się pretekstem do tego, żeby pojawić się w sporym mieście w centralnej Polsce i pretekstem do spotkania z różnymi osobami i mieszkańcami Mińska Mazowieckiego – powiedziała wzruszona Olga Tokarczuk w trakcie podziękowań.

Aleja Gwiazd Literatury

Jestem dumna, że mieszkańcy Mińska wraz z lokalną władzą i biblioteką tworzą wspólnotę, która kręci się wokół literatury i książek. Jeżeli literatura i moje książki są warte tego żebyście się tutaj państwo zeszli, byli razem, bawili się, cieszyli, świętowali to naprawdę jestem bardzo szczęśliwa i zaszczycona. Dziękuję za tę nagrodę i już zawsze myślami będę z Mińskiem Mazowieckim – dodała.

Po odsłonięciu swojej gwiazdy Olga Tokarczuk rozdawała autografy wszystkim chętnym czytelnikom.

Gali towarzyszyła także wystawa z materiałami z prywatnego archiwum Olgi Tokarczuk oraz prezentowane były obcojęzyczne wydania jej książek. Wystawa została przygotowana przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną.

Zobacz także relację z wydarzenia wraz z galerią na stronie internetowej MBP w Mińsku Mazowieckim.