spot_img

Absolutnie dziki wyścig – lepszy niż planszówka

„Książki są nudne, wolę sobie pograć” – usłyszałeś już kiedyś marudzenie dziecka, które chętnie zamieniłyby obowiązkową lekturę na grę? Pokaż małym czytelnikom Absolutnie dziki wyścig i udowodnij im, że książka może wciągnąć bardziej niż najlepsza planszówka!

Albert i Oskar

Absolutnie dziki wyścig to książka o dwóch, spragnionych nagród naukowcach-podróżnikach. Gdy do ich pokoju wpada jedyny w swoim rodzaju okaz różnobarwnego motyla, nieznany dotychczas w lepidopterologii, obaj zapaleńcy ruszają w pogoń. Nie wahają się użyć sztuczek i postępów – każdy z nich pragnie schwycić motyla, opisać go i otrzymać przyrodniczego Nobla.

Fabuła tej wydanej w dużym formacie historii jest dość prosta: dwoje zapalonych naukowców rywalizuje ze sobą, przemierzając poszczególne krainy: dżunglę, pustynie, morza. To, co wyróżnia Absolutnie dziki wyścig na tle innych książek przygodowych to ilustracyjny koncept – treść opowiadania-komiksu czyta się nielinearnie: naukowcy biegają po stronach książki jak pionki po planszy gry w kształcie ślimaka. Albert prześlizguje się pod pieńkiem, Oskar wskakuje do motorówki –  na prowadzenie wysuwa się raz jeden, raz drugi. W szale zaciętej rywalizacji Albert wyjmuje silnik z motorówki Oskara, po czym ten odpłaca mu pięknym za nadobne, okłamując kolegę. Perypetie rywali wzbudzają uśmiech – przypominają oni trochę kultowy duet z kreskówki Sąsiedzi czy bohaterów wiersza Fredry Paweł i Gaweł.

Wyścig

Pościg naukowców i wyszukiwanka

Opowieść Stephana Lompa to nie tylko śmieszne przygody dwóch niemądrych mądrali. Naukowcy ścigają się, by zdobyć cenne trofeum, lecz gdy nadchodzą prawdziwe kłopoty (niebezpieczeństwo upadku z wysokiej góry), wspierają się.

Książka ma niewątpliwie inne walory edukacyjne: zwiedzając poszczególne krainy, nasi podróżnicy spotykają rzadkie zwierzęta – markura śrubonogiego czy danaida wędrownego. Z kolei nieszablonowy sposób czytania (należy pilnie śledzić trasę przemieszczających się bohaterów) zmusza dzieci do skupienia uwagi. Również liczne zadania, znajdujące się w książce – m.in. szukanie drogi wyjścia z labiryntu, odnajdywanie różnic między zwierzętami – wymagają od czytelnika koncentracji. Ta wyjątkowa książka jest jednocześnie wyszukiwanką, która zachęca dzieci do aktywnego włączenia się w lekturę.

Lustrzane inspiracje

  • Jak już wspomniałam, lektura przypomina nieco granie w planszówkę – zaproponuj dzieciom wykonanie własnej prostej gry planszowej opartej na fabule książki. Ten, kogo pionek pierwszy dojdzie do mety – wygrywa!
  • Ukryj tajemniczego motyla gdzieś w bibliotece – niech dzieci wcielą się w rolę naukowców i odnajdą go.
  • Czytelniczy Nobel – nasi naukowcy ubiegali się o tytuł zdobywców przyrodniczego Nobla. Zaproponuj głosowanie na autora książki dla dzieci, która powinna taki tytuł otrzymać.

TYTUŁ: Oskar i Albert. Absolutnie dziki wyścig
AUTOR: Stephan Lomp
ILUSTRACJE: Stephan Lomp
LICZBA STRON: 32
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska