spot_img

3 zabawne książki, których bohaterami są zwierzęta

Misia Marysia, Kicia Kocia, Franklin, Tupcio Chrupcio… – przykłady na niezwykłą popularność zwierzęcych postaci można mnożyć w nieskończoność. Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci przeczytaj o trzech pozycjach, które dostarczą wielu radości małym czytelnikom oraz zainspiruj się do stworzenia literackiej zwierzęcej wioski ze zużytych kartonów. 

Szkoła wrażliwości – Słoń Eriki

Debiutancka powieść Sylvii Bishop jest opowieścią o jedenastoletniej sierocie, Erice, która otrzymuje od wujka-podróżnika osobliwy prezent w postaci… słonia. Dziewczynka zdziwiona nieoczekiwaną przesyłką, uczy się opieki nad swoim nieprzeciętnym podopiecznym. Między tą dwójką zawiązuje się niezwykła przyjaźń…

Słoń Eriki przedstawia historię, z której przebija niesamowita wrażliwość wobec zwierząt – Erika uczy się odpowiedzialności za swojego olbrzymiego przyjaciela (musi zapewnić mu schronienie, zadbać o pożywienie dla niego). Dziewczynka dojrzewa – na własnej skórze przekonuje się o prawdzie ukrytej w przysłowiu „pozory mylą” i uczy się, jak rozpoznać prawdziwych przyjaciół. Słoń z kolei zachwyca swoim donośnym TRĄBnięciem i zdumiewającymi umiejętnościami…

TYTUŁ: Słoń Eriki
AUTOR: Sylwia Bishop
ILUSTRACJE: Ashley King
LICZBA STRON: 176
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2018

Zabawny nielot na tropie – Detektyw Pingwin i sprawa zaginionego skarbu

Młody aspirujący do bycia wielkim, nieustraszonym detektywem, pingwin daje do gazety ogłoszenie reklamujące oferowane przez niego usługi. W odpowiedzi otrzymuje wiadomość od dyrekcji rozpadającego się muzeum. Ponoć na terenie instytucji ukryty jest skarb. Pingwin wraz z sympatycznym pajączkiem, Colinem ruszają do akcji…

Książka Alexa T. Smitha została napisana jako zabawna opowieść dla amatorów przygody. Pan Pingwin nie nadaje się zbytnio na detektywa – można go opisać jako fajtłapę, osóbkę dość pocieszną, lekko naiwną, mającą wybitną skłonność do wpadania w tarapaty. Nie da się go jednak nie lubić – a to jest przecież najważniejsze kryterium w dziecięcej skali ocen.

TYTUŁ: Detektyw Pingwin i sprawa zaginionego skarbu
AUTOR: Alex T. Smith
LICZBA STRON: 208
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2018

Kupa, smrodek i inne śmierdziuchy – Królik i Misia. Sposób na przekąskę

Wyjątkowo przyjemną, letnią kąpiel Królika i Misi zakłóca niespodziewane wydarzenie – do ich jeziorka wpada Tajemnicze Coś. Czy to „perukowy bąk”? „Dziobowy podatek”? A może „mokry smrodek”? Gdy już małe, przemoczone Tajemnicze Coś zostanie wyłowione z wody, w leśnej społeczności powstanie problem – co właściwie należy zrobić tajemniczym przybyszem…

Królik i Misia. Sposób na przekąskę to już trzeci tom serii Julian Gougha. Jej swobodna lektura nie wymaga znajomości poprzednich części – jednak po przeczytaniu jednej z książek o przygodach bezpretensjonalny prostolinijnego raptusa, Królika i roztropnej, aczkolwiek lubiącej dobrze podjeść Misi, z ogromną przyjemnością sięgnę po inne tytuły w serii. Prostolinijność małego futrzaka bawi, opiekuńczość niedźwiadka jest godna naśladowania, a skłonność zwierzaków do kultywowania nieco obrzydliwych nawyków i używania słów „kupa”, „smrodek”, „fuj” z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym.

TYTUŁ: Królik i Misia. Sposób na przekąskę.
AUTOR: Julian Gough
ILUSTRACJE: Jim Field
LICZBA STRON: 112
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2018

Lustrzane inspiracje

Główni bohaterowie każdej ze wspomnianych powieści mają – poza niekłamanym urokiem osobistym – jeszcze jedną wspólną cechę. Ich ogromnym utrapieniem jest brak pewnego i stałego miejsca zamieszkania: Erika bezskutecznie próbuje przystosować swój dom dla słonia, pingwinowi grozi deportacja z igloo w Wilanowie, z kolei Wielkie, Okropne, Bekające Sowy Zabójcy ścigają małą bezdomną sówkę, żeby zrobić sobie z niej przystawkę.

Warto zaproponować dzieciom warsztaty, podczas których powstanie literacka wioska domków dla zwierząt:

  • przygotuj stare kartony i materiały/rekwizyty, które umieścisz w środku pudła (mogą to być materiały plastyczne – np. bibuła do wypełnienia dna pudełka – lub fragmenty runa leśnego – patyki, trawa, gałązki).
  • porozmawiajcie i wypiszcie znanych zwierzęcych bohaterów, którzy nie mieli domu – np. psa Lampo, Koziołka Matołka.
  • ozdabiajcie pudła, dopasowując ich zawartość do treści przygód bohatera – namalujcie np. zwrotnicę kolejową czy tabliczkę z napisem „Pacanowo”.
Źródło zdjęć: pixabay.com