Jeżeli masz pomysł na opowieść dla dzieci to teraz jest świetna okazja by podzielić się swoim talentem pisarskim. Rusza IV edycja konkursu „Piórko”. Na laureatów konkursu – autorów zwycięskiego tekstu i ilustracji – czeka po 100 tys. zł.
Debiutujący pisarze i ilustratorzy na start!
W czwartek odbyła się konferencja inaugurująca konkurs „Piórko”, którego organizatorem jest sieć sklepów Biedronka. Ma on na celu popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych. Konkurs skierowany jest do debiutujących pisarzy i ilustratorów, których zadaniem jest stworzenie książki dla dzieci w wieku 4-10 lat. Zwycięzcy konkursu, czyli autor najlepszego tekstu oraz autor ilustracji do niego, otrzymają po 100 000 zł nagrody każdy. Książka ich autorstwa trafi do sprzedaży w sklepach sieci Biedronka w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy.
W tegorocznej, już czwartej, edycji projektu sieć Biedronka akcentuje walory edukacyjne książek w rozwoju intelektualnym dziecka. Teksty są przyjmowane do 20 marca br. W ubiegłych edycjach swoje prace zgłosiło ponad 14 tys. osób. Szczegóły i regulamin konkursu.
Podczas konferencji nie zabrakło akcentu bibliotecznego. Odbyła się krótka prezentacja Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie. W trakcie debaty rozmawiano także o stanie czytelnictwa w Polsce – niestety nie zbyt udanie i trafnie dobrano wątki. Warto dodać, że Biedronka zleciła badanie poziomu czytelnictwa Instytutowi Maison&Partners w dniach 26-29 stycznia 2018 roku metodą CAWI na grupie 1077 osób. Dowiadujemy się z nich, że blisko 24 proc. ankietowanych przyznało, że w ciągu ostatniego roku nie przeczytało żadnej książki.
Sukces poprzednich edycji
Do tej pory w ramach projektu ukazały się trzy książki: „Szary domek”, „Córka bajarza” i „Nieustraszony Strach na Wróble”. Książki sprzedały się kolejno nakładem do 60 tys. egz., 35 tys. egz. i 20 tys. egz.
– Poprzednie edycje konkursu Piórko cieszyły się dużym zainteresowaniem debiutantów i klientów sieci, co podkreśla, jak ważne jest to przedsięwzięcie. W trzech pierwszych odsłonach wpłynęło łącznie ponad 14 tys. 400 tekstów i kompletów ilustracji. Książki, które zostały dotąd wydane, sprzedały się w ponad 115 tys. egzemplarzy – mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik ds. relacji zewnętrznych i CSR w JMP. Wśród autorów tekstów ubiegłorocznej edycji przeważały kobiety (71%) oraz osoby w przedziale wiekowym od 31. do 50. roku życia (52%).
W jury, które oceni nadesłane teksty, zasiadają znani eksperci, a wśród nich: Renata Piątkowska i Rafał Witek – autorzy książek dla dzieci, Agnieszka Karp-Szymańska – filolog polski i współzałożycielka portalu CzasDzieci.pl, dziennikarz Jarosław Gugała, a także przedstawiciel Jeronimo Martins Polska.