Prawie 40 tys. zbiorów znajdujących się w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina znajdzie się wkrótce w sieci. Każdy będzie mógł zobaczyć dziedzictwo jednego z najwybitniejszych kompozytorów bez wychodzenia z domu.
Do końca 2020 r. zdigitalizowanych zostanie 38,5 tys. obiektów w ramach projektu „Dziedzictwo Chopinowskie w otwartym dostępie”. Zarządza nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Udostępniane dziedzictwo Chopina obejmie m.in. nagrania Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, jak i archiwum Festiwalu „Chopin i jego Europa” oraz partytury – wszystko w wolnym dostępie i bezpłatnie. Wartość projektu wynosi prawie 7,5 mln zł.
W serwisie dzieje.pl na temat projektu wypowiada się Marcin Konik, szef przedsięwzięcia i kierownik Biblioteki IFC.
– Jest to projekt, jakiego jeszcze nie było, ponieważ obejmuje tak bardzo szerokie udostępnianie dziedzictwa chopinowskiego, jak muzykę – czyli zapis wszystkich kompozycji Chopina, ich wariantów w formie transkrypcji; obiekty muzealne, czyli drukowane źródła muzyczne, jak pierwodruki, niektóre z adnotacjami kompozytora, inne muzealia, ikonografię i archiwa [źródło].
Skoro polecałam ostatnio Juliusza Słowackiego online, w tym momencie zapraszam do Polony na prezentację twórczości Chopina, jego rękopisów, korespondencji – łącznie 1035 interesujących obiektów.
Dla jeszcze lepszego poznania kolekcji autorskich rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina zachęcam do obejrzenia wirtualnej wystawy „Wizytówka Chopina”.