Rękopis pieśni „Wiosna” trafił do Muzeum Fryderyka Chopina

Do Muzeum Fryderyka Chopina trafił rękopis pieśni „Wiosna”op. 74 nr 2. Został on nabyty na aukcji J. A. Stargardt w Berlinie.

Autograf zakupiony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina to jedna z owych kopii podarunkowych, wykonana dla Teofila Kwiatkowskiego w roku 1847. Jest to jedna karta, jednostronnie zapisana, poliniowana rastralem w system 14 pięciolinii na stronie. Akolady, klucze, metrum i znaki przykluczowe są wpisane odręcznie przez kompozytora.

Tekst muzyczny obejmuje trzy odcinki 8-taktowe dla trzech zwrotek, jednak tekst słowny wiersza Stefana Witwickiego nie jest zapisany – autograf prezentuje wersję utworu tylko na fortepian, bez partii głosu i słów pieśni. Pod tekstem muzycznym kompozytor zapisał dedykację: „Kochanemu Teofilowi Kwiatkowskiemu FChopin [I] 4. Sept. 1847. Paryż”, na lewym marginesie natomiast znajduje się własnoręczny podpis Teofila Kwiatkowskiego.

Zobacz także kolekcję wybranych obiektów na stronie internetowej Muzeum.

Czytaj więcej na mkidn.gov.pl
Źródło zdjęć: Danuta Matloch dla MKiDN.