spot_img

10 akcji czytelniczych skierowanych dla dzieci i ich rodziców

Poznaj dobre praktyki promowania czytelnictwa w bibliotekach. Zainspiruj się akcjami takimi jak Festiwal Czytelniczy „Zaczytana Trójka”, Happening „Czytelnicy na ulicy” czy „Czytam sobie – czytam Tobie”. Rozbudź w najmłodszych pasję czytania i zachęć do odwiedzania biblioteki. Oto wyniki konkursu Czytanie – to działa!

Zadanie konkursowe polegało na opisaniu inspiracji promującej czytelnictwo wśród dzieci i ich rodziców. Mogły to być akcje już zorganizowane lub zaplanowane. Swoje propozycje przedstawiło 50 bibliotek.

Najciekawsze inspiracje bibliotekarzy wymienione poniżej zostają nagrodzone zestawem 4 książek:

  • Wakacje w Waszyngtonie. Historia Abrahama Lincolna – Marcin Sendecki
  • Droga do Nobla. Historia Marii Skłodowskiej-Curie – Ewa Nowak
  • Baba Jaga w Ameryce – Zbigniew Dmitroca
  • Pora na pomidora (w zupie) – Justyna Bednarek.

Nagrody w konkursie ufundowało Wydawnictwo Egmont – wydawca najpopularniejszej serii książek „Czytam sobie”. Lustro Biblioteki objęło serię swoim patronatem.

Czytanie – to działa! – konkurs dla bibliotek

10 akcji czytelniczych skierowanych dla dzieci i ich rodziców

Festiwal Czytelniczy „Zaczytana Trójka”

Biblioteka Gimnazjum nr 3 w Tychach – Jolanta Wac

Festiwal „Zaczytana Trojka” to przedsięwzięcie, w które zaangażowani byli wszyscy uczniowie naszego gimnazjum, a nawet ich rodzice. W dniu festiwalu czytelnicy przychodzili do biblioteki, ale i biblioteka wyszła im naprzeciw. W holu głównym naszej szkoły przygotowane zostało stoisko pod hasłem „Nie szata zdobi człowieka”, w którym uczniowie mogli wypożyczyć książkę-niespodziankę zapakowaną w szary papier.

Na terenie całej szkoły ukryliśmy książki – nagrody, do których dotrzeć można było w zabawie „Poszukiwacze książek” poprzez rozwiązanie specjalnie przygotowanych rebusów. Nagrody ufundowali rodzice.

Podczas lekcji języka polskiego w każdej klasie chętni uczniowie za sprawą akcji „Poczytaj mi, kolego” czytali swoim kolegom z klasy fragmenty swoich ulubionych książek. Jak na Festiwal przystało, nie zabrakło konkursu. Plakaty promujące czytelnictwo stały się elementami wystawy umiejscowionej w oknach holu szkoły.

Na dużej przerwie w hali gimnastycznej zorganizowaliśmy korowód bohaterów literackich. Przez cały dzień zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły mieli okazję delektować się ciastami „literackimi”. Słodkości przygotowali nasi uczniowie lub ich rodzice, a nazwy ciast inspirowane były tytułami książek. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem. Jesteśmy pewni, że takie akcje dają do myślenia i kierują młodego człowieka do biblioteki… a co za tym idzie do książki. A przecież o to chodzi!


Happening „Czytelnicy na ulicy”

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Linia – Małgorzata Brzozowska

Happening przygotowali i przeprowadzili bibliotekarka i młodzi czytelnicy – uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej w Strzepczu z wychowawczynią. Celem akcji było zachęcenie mieszkańców wsi do czytania i odwiedzania biblioteki wykorzystując popularne wiersze dla dzieci w przestrzeni publicznej. Wyjście z książkami na ulice miało na celu również dotarcie do nie-czytelników, których trudno skłonić do wizyty w bibliotece.

Dzieci przygotowały transparenty z hasłami na cześć książek oraz nauczyły się pięknie recytować wiersze. Bibliotekarki zadbały o gadżety reklamowe – zakładki do książek, pocztówki, ulotki promujące czytanie. Dzieci przemaszerowały głównymi ulicami naszej miejscowości, przeprowadzały wywiady z przechodniami na temat przeczytanych książek, wręczały ulotki ukazujące korzyści z czytania, zapraszały do korzystania z usług biblioteki. W sklepach i zakładach pracy z zapałem czytały wiersze zbierając za swoje występy oklaski i słowa uznania. Odwiedziły również proboszcza, ośrodek zdrowia i podopiecznych ośrodka wychowawczego. Mieszkańcy Strzepcza przyjmowali dzieci z wielką życzliwością. Rozpoznawali znane od dzieciństwa utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima niejednokrotnie biorąc udział w recytacji.

Największą radość sprawiały dzieciom występy w miejscu pracy lub okolicy zamieszkania ich rodziców, którzy byli szczególnie wzruszeni. Dzieci były doskonałymi ambasadorami książek zarażając mieszkańców swoim entuzjazmem i szczerym przekonaniem o ważnej roli książki.


Poranki z bajeczką

Biblioteka szkolna przy Szkole Podstawowej w Grabowie – Beata Kalinowska

W ramach spotkań „Poranki z bajeczką” w każdy piątek bibliotekarze będą czytać głośno ciekawe baśnie i bajki. Wykorzystamy też „bajki terapeutyczne”, które dotyczą zagadnień i problemów istotnych dla dzieci, trudnych dla nich emocjonalnie, np. pierwsze dni w przedszkolu, wizyta u lekarza, lęk przed ciemnością. Zajęcia mają na celu pomóc dzieciom przezwyciężać ich problemy, wzmocnić poczucie własnej wartości i samoocenę. Staramy się, aby różnorodny dobór literatury dziecięcej pomógł dzieciom w rozwijaniu własnych zainteresowań oraz wywołał przyjemne skojarzenia związane z czytania.

W czasie każdego spotkania będziemy stosować różnorodne formy i techniki terapeutyczne wzbogacone o elementy: plastyczne, ruchowe, muzyczne bądź teatralne. Zamierzamy wykorzystywać, oprócz tradycyjnych metod biblioterapeutycznych, źródła alternatywne, jakimi są m.in.: rysunki, pacynki, klocki, książki-zabawki, gry edukacyjne. Ponadto planujemy: wykonywanie ilustracji do czytanego utworu, wcielanie się w rolę wybranego bohatera literackiego, przedstawienia scenek dramowych. Postaramy się również znaleźć czas na refleksję i uspokojenie, a pomogą nam w tym muzyka relaksacyjna. Chcemy pokazać jak ważną rolę pełni książka w naszym codziennym życiu i jak wiele radości może przynieść obcowanie z nią.


Czytam sobie – czytam Tobie. Dzieci tworzą audiobooki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Murowana Goślina – Beata Rozmiarek

Zainspirowani najmłodszymi dziećmi rozpoczynającymi naukę czytania i swoją przygodę z literaturą chcielibyśmy przeprowadzić akcję promującą czytelnictwo, właśnie wśród tej grupy. Dzieci najlepiej inspirują i motywują się nawzajem. Chcąc rozwijać w dzieciach pasję czytania, wspomagać ich rozwój, pobudzać wyobraźnię, tak aby zaszczepić w nich nawyk obcowania z książką, postanowiliśmy stworzyć w ramach konkursu serię audiobooków czytanych przez naszych najmłodszych czytelników. Do konkursu zaproszone zostaną dzieci (w wieku od 7 do 9 lat ) i ich rodzice.

Zadanie będzie polegać na przeczytaniu przez dziecko książki z poziomu 2 lub 3 serii „Czytam sobie”. Rolą rodzica będzie nagranie głosu dziecka, zapisanie go i dostarczenie do biblioteki na płycie CD, pendrive, karcie SD lub przesłanie drogą mailową. Oceniać będziemy dykcję, płynność czytania, poprawność, wyrazistość, modulację głosu, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych, tempo, jakość nagrania i ogóle wrażenie.

W drodze konkursu wyłonimy 5 najlepszych nagrań, które zostaną nagrodzone, nagrane na płycie CD i udostępnione do wypożyczania w bibliotece. Organizując konkurs chcemy promować czytanie wśród dzieci rozpoczynających edukację, wzmacniać więzi rodzinne i dać dzieciom możliwości konfrontacji własnych osiągnieć z rówieśnikami.

wspólne czytanie

Czytamy razem

Centrum Kultury-Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach – Małgorzata Osiadły

Z okazji Dnia Mamy i Dziecka zorganizowaliśmy w bibliotece taką akcję „Czytamy razem – Dzień mamy i dziecka w bibliotece”. Jej celem była integracja międzypokoleniowa oraz pokazanie, że czytanie nie musi być nudne tylko może sprawiać frajdę i zabawę.

W spotkaniu uczestniczyło łącznie 20 osób. Wybrałyśmy literaturę z serii Czytam sobie oraz tematyczne książki o mamusiach, dzieciach, zainteresowaniem też cieszyły się wierszyki z serii Pan Pierdziołka, które wszystkich rozbawiły. Zajęciom towarzyszyły wspólne rozmowy o danej książce, dzieci wyrażały swoje refleksje, a babcie się wzruszały, bo przypominały sobie jak to 30 lat temu one czytały swoim dzieciom bajki, a teraz czytają wnukom. Po części czytelniczej cała grupa zabrała się do zrobienia pięknych serc i kwiatków techniką decoupage. Piękne serduszka, mamy dały swoim dzieciom, babcie wnukom lub córkom, a dzieci również wybrały osobę, którą chciały obdarować pięknym prezentem – pięknym bo samodzielnym. Polecam taką formę zajęć w bibliotece- u nas się sprawdziła i w 2018 roku planujemy jej powtórzenie.


Magia czytania

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie – Filia Wielka Klonia – Paulina Olejnik

Kto powiedział, że czytanie jest nudne?! To nieprawda! Dzieci na początku swej przygody z czytaniem mają kłopot ze skupieniem uwagi na dłużej niż kilka minut, dlatego my jako dorośli musimy ich zachęcać poprzez organizowanie im zajęć ruchowych w przerwach między czytaniem. Pomysłem na promowanie czytelnictwa w bibliotece jest połączenie literatury z zajęciami aktorskimi.

Razem czytamy np. baśń (każde dziecko czyta wyznaczony fragment) i wspólnie tworzymy inscenizacje teatralne. Występujemy np. przed rodzicami, a dzieci cieszą się , że mogą pokazać czego się nauczyły. Dzięki takim zajęciom uświadamiamy dzieciom i rodzicom znaczenie książek w ich życiu i rozwijamy zainteresowania czytelnicze młodych ludzi…


Podróż do krainy bajek i baśni

Biblioteka Szkolna w Szkole Podstawowej w Gostomi – Joanna Wawszczyk

Kierując się słowami Einsteina „Jeśli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeśli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek” zaprosiłam rodziców pierwszoklasistów do współpracy. Rodzice cyklicznie przez cały rok zabierali swoje pociechy w bajkowe podróże przybliżając im bajki i baśnie.

Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia było „Pasowanie na czytelnika” w bajkowej konwencji z konkursem ze znajomości czytanych przez rodziców baśni i przedstawieniem przygotowanym przez Koło Teatralne „Bajkoteka” działające przy bibliotece. Biblioteka w tym dniu zamieniła się w krainę bajek, którą odwiedził szereg bajkowych postaci. Gospodarzami tego miejsca stały się elfy z wróżkami i Królową Księgą, a gośćmi pierwszoklasiści, którzy pragnęli zostać czytelnikami. Stało się to możliwe dopiero po obejrzeniu przedstawienia „Kłótnia Wróżek” i zdania egzaminu ze znajomości bajek i baśni. Mali uczniowie uczynili to śpiewająco i w nagrodę odbyło się uroczyste pasowanie.

Pamiątką tego ważnego wydarzenia były pamiątkowe dyplomy i zakładki oraz specjalne listy do rodziców. Pasowanie na czytelnika było wielkim przeżyciem dla dzieci. Cały projekt spowodował, że dzieci stały się aktywnymi czytelnikami, a rodzice zrozumieli, że czytanie dzieciom to najlepsza inwestycja w ich przyszłość, ale także sympatyczne chwile spędzone ze swoimi pociechami.


Książki tworzymy – czytać lubimy

Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowie – Magdalena Ryczko

W ramach Tygodnia Bibliotek w bibliotece odbyły się spotkania z dziećmi ze szkół oraz przedszkola z terenu naszej gminy. Podczas jednego ze spotkań dzieci miały możliwość zabawić się w twórców książki. Na początku omawiamy zawody związane z powstawaniem książki, a następnie tworzymy własne publikacje. Każdy z uczestników zajęć otrzymywał: kartki z ilustracjami i miejscem na tekst, sznurek, kredki, długopisy, ołówki, nożyczki, dziurkacz.

Bibliotekarz czyta opowiadanie, które dzieci uważnie słuchają, a następnie dopasowują ilustracje, które łączą w książkę. Kolejnym etapem jest kolorowanie ilustracji, numerowanie stron, wykonanie okładki i nadanie tytułu książki. Aby zapisać puste strony zachęcamy dzieci do zapisania fabuły książki w domu z pomocą rodziców lub na lekcji z nauczycielką.


Misie w szkolnej bibliotece

Biblioteka szkolna przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej – Barbara Tuczyńska

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia organizujemy gminny konkurs plastyczno-literacki „Miś – ulubiony bohater literacki”. Zadaniem uczestników będzie stworzenie portretu misia z ulubionej książki.

Celem konkursu będzie rozbudzanie talentu dzieci, ale również zmotywowanie ich do sięgnięcia po książki, których bohaterem jest miś. Mamy nadzieję, że młodszym uczestnikom konkursu w wyborze lektury pomogą rodzice. Wykaz proponowanych książek uczestnicy dostaną wraz z regulaminem. Spodziewamy się, że najpopularniejszy, zwłaszcza wśród najmłodszych, będzie Kubuś Puchatek.

wspólne czytanie

Grudniowe weekendy z książką i jabłkiem

Szkolna Biblioteka przy Szkole Podstawowej w Radgoszczy – Joanna Gwóźdź

Inspiracja skierowana była do uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej i ich rodziców. Konkurs polegał na rodzinnym 10-minutowym czytaniu w każdy grudniowy weekend i spożyciu minimum 1 jabłka przez każdego uczestnika. Akcja miała wymiar zdrowotny, gdyż zachęcała do spożywania owoców, a zarazem okazała się niezwykłym sposobem na promocję czytelnictwa w naszej szkole.

Wszyscy uczestnicy otrzymali karty czytania, na których widniało drzewo z jabłkami i datą. Po lekturze i zjedzeniu jabłka uczestnik kolorował je na karcie, a rodzic na odwrocie potwierdzał ten fakt. W konkursie udział wzięło 112 rodzin, co stanowiło 45% rodzin z naszej szkoły. Wychowankowie naszej podstawówki w grudniowe weekendy czytali 15 060 minut, czyli 251 godzin. Uczestnicy akcji zjedli 1503 jabłka. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i w tym roku planowana jest jej kontynuacja.

Gratuluję! Ze zwycięzcami skontaktuje się e-mailowo.

Źródło zdjęć: pixabay.com