spot_img

Komiksowy konkurs rozwiązany!

Kajko i Kokosz zawitaj do szkół, a nowe komiksy już wkrótce znajdą się na półkach 10 bibliotek. Sprawdźcie, jakie biblioteki zostały zwycięzcami komiksowego konkursu.

Zadanie konkursowe polegało na wymyśleniu nowego tytułu przygód Kajka i Kokosza. Oto 10 najlepszych zgłoszeń i jednocześnie inspiracji dla autorów. Kolejność bibliotek przypadkowa.

Kajko i Kokosz na tropie zaginionej księgi

Aby odnaleźć zaginioną księgę, o której poinformował bohaterów list w butelce znaleziony w morzu, Kajko i Kokosz muszą przemierzyć świat legend. Odpowiedzi na serię zagadek kryją się na bibliotecznych półkach, które zawierają mnóstwo historii i ciekawostek. Opowieść o poszukiwaniach odpowiedzi mogłaby zachęcić młodych czytelników do odwiedzania bibliotek. A właśnie na tym nam szczególnie zależy

Autor: Anna Fit – Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy


Kajko i Kokosz – powrót do przyszłości

Kajko i Kokosz to historie, na których wychowało się pokolenie dzisiejszych (plus) czterdziestolatków będących rodzicami (a może już i dziadkami?…) dzieci – użytkowników biblioteki takiej, jak nasza mała szkolna biblioteka przy ZSMS w Zakopanem. Wznowienie i rozwinięcie serii jest pretekstem do przywołania wspomnień i wzruszeń własnego dzieciństwa, ale też do wspólnego czytania przygód ze swoimi dziećmi (wnukami?). Stwierdzenie, że Kajko i Kokosz połączą pokolenia nie wydaje się na wyrost – bohaterowie, którzy zapisali się w naszej pamięci jeszcze w XX wieku, dokonali skoku w przyszłość i brawurowo powracają w nowej odsłonie w kolejnym tysiącleciu 🙂

Autor: Urszula Gizicka – Biblioteka Szkolna w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem


Kajko i Kokosz lecą do biblioteki

Dzieci już od pierwszych lat swojego życia powinny być otaczane książkami, słowem pisanym, mądrymi bajkami czy opowieściami. Niestety, współczesny świat, postęp technologiczny i zapracowani rodzice przyczyniają się do tego, że coraz mniej dzieci uczęszcza z osobami dorosłymi do biblioteki. Niektóre z nich odwiedzają te fajne przecież miejsca dopiero w szkole. A tak nie powinno być. Uczmy dzieci, że fajna zabawa to nie tylko wizyta w centrum handlowym czy sali zabaw, nie tylko bajka włączona na ekranie telewizora czy komputera, lecz także wspólne przychodzenie do biblioteki, domu dla książek, gdzie zabawa, kreatywnie spędzany czas i wiele radości są codziennością. Bo nie ma nic lepszego niż mądre książki, wspólne czytanie i świetna zabawa. Prawda?

Autor: Judyta Rosin – Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach


Kajko i Kokosz – Wehikuł czasu

Podróże w czasie i przestrzeni to temat, który od dawna fascynuje. Któż z nas, w jakimś momencie swojego życia, nie marzył o zbudowaniu lub znalezieniu wehikułu czasu, którym można dowolnie przemieszczać się w czasoprzestrzeni. Nas to raczej nie spotka, więc może Kajko i Kokosz przeżyją taką przygodę, a czytelnicy razem z nimi. Ponadto tytuł „Wehikuł czasu” daje duże możliwości wyobraźni autora. Może być to jeden komiks, ale równie dobrze Kajko i Kokosz mogą wiele razy przenosić się w czasie i przeżywać coraz to nowe przygody. Może przeniosą się tam, gdzie chcą? Może maszyna nie będzie działała zbyt dobrze i to, gdzie się znajdą ich zaskoczy? Może spotkają dinozaury, a może Alberta Einsteina? Wehikuł czasu to ogrom możliwości.

Autor: Renata Gołębiowska – Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice, Filia nr 5 w Nowej Wsi


Kajko i Kokosz w krainie dinozaurów

Wybrałam taki tytuł, gdyż książki o dinozaurach cieszą się wśród dzieci i młodzieży dużą popularnością. Uważam, że taki tytuł zachęci ich do przeczytania komiksu.

Autor: Dorota Pawlas – Filia Biblioteczna w Woli Żulińskiej


Rowerowa przygoda Kajko i Kokosza

Rowerowa przygoda to nowa inspiracja, promocja aktywnego stylu życia. Mogą się tu pojawić ciekawe dialogi, piękne rysunki, wspaniała obudowana fabula, a także mogą powstać fotokomiksy poprzez zastosowanie fotomontażu, kolażu i fotografii.

Autor: Irena Zalewska – Biblioteka Szkolnej w Zespole Szkol nr 1 w Stargardzie


Kajko i Kokosz w X-Faktor

Obecnie bardzo popularne są różnego rodzaju konkursy talent show. Ciekawa jestem jak z takim wyzwaniem poradziliby sobie nasi bohaterowie. A już nie mogę sobie wyobrazić jak „ugryźliby” ten temat autorzy… Mam nadzieję, że doczekam się realizacji mojego pomysłu. Dodam tylko, że sama jestem niespełnioną „śpiewaczką” lecz mam świadomość, że moje występy lepiej wypadają w opisach, zwłaszcza moich własnych, niż w wersji audio…

Autor: Małgorzata Zawadzka – Biblioteka Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy


Kajko i Kokosz i droga bez wyjścia

W ramach takiego tytułu można zaszaleć z różnymi tajemniczymi, groźnymi lub zabawnymi przygodami/historyjkami. W sam raz na jakiś labirynt, noc, podchody, zagadki i zadania do rozwikłania. Czyli pełnia „podwórkowego” dzieciństwa.

Autor: Marta Piróg – Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku


Kajko i Kokosz – nie-poradnik szkolny

Kajko i Kokosz chodzą do szkoły – przeżywają to wszystko, co nasi uczniowie: nauczycieli, sprawdziany, przyjaźnie, przerwy, kłopoty, oceny i dają nie-porady, jak przetrwać w szkolnej dżungli.

Autor: Barbara Tuczyńska – Biblioteka Szkolna przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej


Kajko i Kokosz – Tajemnica smoczej groty

Uważam, że tytuł intryguje. Odwołuje się do lubianych przez dzieci i młodzież pozycji detektywistycznych. „Tajemnica” kojarzy się z zagadką, niesamowitością i przeżywaniem pasjonujących przygód przez głównych bohaterów. Smocza grota może sugerować udział w tych przygodach sympatycznego smoka Milusia lub jego współbratymców.

Autor: Lidia Sułek – Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 z Oddziałami Sportowymi


 

Gratuluję! Dla 10 zwycięskich bibliotek zostaną wysłane komiksowe nagrody od Wydawnictwa Egmont. W zestawie dla każdej biblioteki:

  • 1 egzemplarz komiksu „Kajko i Kokosz”
  • 1 egzemplarz książki „Grzegorz Rosiński Monografia”
  • 1 egzemplarz komiksu „Lucky Luke”.

Ze zwycięzcami skontaktuję się e-mailowo 🙂

Komiksowy konkurs dla bibliotek