Nie wiesz jakiej książki szukasz? Biblioteczny Bot Joseph zawsze Ci dobrze doradzi! Z usług Josepha Conrada, niczym z call center, korzysta Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku i jej fani.
Bot Joseph to prawdziwy książkowy doradca z długą listą tytułów. Niezależnie od humoru zawsze doradzi Ci, co warto przeczytać. Rozmowa z botem warta polecenia czytelnikom WiMBP w Gdańsku, ale także innym książkomaniakom. Bot to świetne narzędzie do promocji literatury i czytelnictwa oraz pokazania różnorodności księgozbioru danej biblioteki i jej filii. Poza tym wspomoże codzienną pracę bibliotekarzy i odpowie na większość trudnych pytań czytelników „Co mi Pani dziś poleci?”.
Bot Joseph rekomenduje najlepsze książki!
Niektóre odpowiedzi mogą zaskoczyć, ale w ostateczności Joseph doradza książkę i wskazuje gdzie ją można wypożyczyć. W ten prosty sposób trafiamy do katalogu, a następnie do biblioteki!
Mnie bot doradził „Był sobie pies – ten świat jest naprawdę pomerdany!” do wypożyczenia w kilku filiach oraz „Plastusiowy pamiętnik” znajdujący się w zbiorach dwóch filii. Następnie skromnie zapytał czy polecę go innym i stwierdził, że rekomenduje najlepsze książki! Potwierdzam i udostępniam 🙂
Ponadto Bot Joseph informuje o wydarzeniach kulturalnych organizowanych w bibliotece.
Rozmowa z Bot Joseph
1. Wejdź na stronę www Facebooka.
2. Wyszukaj Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku – @BibliotekaPublicznaGdansk.
3. Wybierz opcję „Wyślij wiadomość” lub otwórz Messanger lub kliknij tutaj.
4. Włącz opcję Bot Jospeh (w menu hamburgera obok opcji Wpisz wiadomość…).
5. Rozmawiaj.
6. Wypożyczaj książki i odwiedzaj biblioteki.
7. Dziel się lekturą na Facebooku ze znajomymi.
Stwórz swojego bota
W celu stworzenia swojego bota kliknij w opcję „Create a bot on Chatfuel” rozwijając menu hamburgera. Następnie zostaniesz przekierowany do aplikacji na stronie chatfuel.com. Możesz stworzyć w bardzo prosty sposób bota i to bezpłatnie! Nastęnie użyć go na Facebooku lub w innych mediach.
W menu inne znajdziesz także opcje:
- Pracownik bibliotek – rozpoczyna rozmowę z prawdziwym bibliotekarzem i jednocześnie sugeruje użycie kontaktów dostępnych na stronie internetowej biblioteki. Pojawia się wtedy informacja: Pracownik biblioteki skontaktuje się z Tobą niedługo 🙂
- Strona WWW – przekierowuje użytkownika na stronę internetową biblioteki.
- Pomoc – informuje i pomaga.