Popularność audiobooków w Polsce systematycznie rośnie z roku na rok. Książka do słuchania, obecnie gdy brakuje nam czasu na lekturę w domowym zaciszu, stała się cenionym zamiennikiem tradycyjnej formy lektury. Kiedy najczęściej sięgamy po audiobooki i czego najchętniej słuchamy, sprawdził Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo, największego w Polsce dystrybutora książek elektronicznych.
Aż 72% zapytanych Polaków słucha audiobooków podczas codziennego przemieszczania się środkami transportu publicznego, a 65% w trakcie jazdy samochodem. Zdaniem respondentów książki do słuchania są niezastąpionym towarzyszem podróży (74% wskazań) i wakacyjnego odpoczynku (69% odpowiedzi). Najpopularniejszym gatunkiem zarówno w formie plików mp3 jak płyt CD jest sensacja i kryminał. Dużym zainteresowaniem wśród polskich czytelników cieszy się również fantastyka, horror, thriller, jak również powieści obyczajowe oraz historia.
Mimo iż udział audiobooków w polskim rynku wydawniczym jest mniejszy niż ebooków, pasjonatów książek w wersji audio dynamicznie przybywa. Pozytywną rolę w zmianie postrzegania audiobooków przynoszą między innymi wspaniałe interpretacje treści dokonywane przez lektorów. Recenzenci i czytelnicy coraz częściej postrzegają je jako prawdziwa sztukę, w której lektorzy budują postacie przekazując słuchaczom emocje i oddając niepowtarzalny charakter utworu.
Jeszcze klika lat temu dostęp do audiobooków był bardzo ograniczony, do dyspozycji mieliśmy jedynie nagrania na CD i niewielki wybór tytułów. Obecnie możemy wybierać z ponad 5 000 tytułów, wśród których odnajdziemy wiele bestsellerów oraz nowości, np. jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów tego roku, czyli „Inwazję” Wojtka Miłoszewskiego wydaną przez Bibliotekę Akustyczną.
Aktualnie najczęściej używanym formatem audiobooka, jak potwierdziło aż 93% respondentów badania Virtualo, są pliki mp3. Z płyt CD korzysta co czwarty badany użytkownik audiobooków, a audiobooki na płytach są najczęściej słuchane przez dzieci.
Użytkownicy audiobooków zdecydowanie najczęściej korzystają z nich osobiście, jak deklaruje 82% z nich. W przypadku 29% respondentów, korzysta z nich również mąż czy żona, a w przypadku 26% również dzieci.
Co drugi Polak biorący udział w badaniu Virtualo prezentującym zwyczaje użytkowania książek elektronicznych deklaruje, iż pobiera bezpłatne tytuły audiobooków dostępne na oficjalnych stronach, 43% podkreśla iż kupuje je samodzielnie, a 32% korzysta z tytułów audio kupionych przez inne osoby. Co trzeci przyznaje, iż pobiera audiobooki z nieoficjalnych źródeł. Dla 28% respondentów książka do słuchania to prezent, który otrzymali od bliskich.
Audiobook stał się wygodnym zamiennikiem tradycyjnej książki, który powoli, ale konsekwentnie zdobywa swoich fanów. Sprawdza się w podróży, podczas domowego odpoczynku i pozwala wypocząć oczom. Trudno uwierzyć, iż jeszcze 10 lat temu rynek audiobooków w Polsce nie istniał, a dziś w dobie cyfrowej rewolucji i współczesnego, szybkiego trybu życia jest ważną formą kontaktu ludzi z literaturą.
Obecnie znajdujemy coraz mniej czasu na czytanie tradycyjnych książek, ale nie chcemy rezygnować z przyjemności i wiedzy, jaką daje lektura. Audiobooki pozwalają nam na codzienne obcowanie z książką i odkrywanie jej na nowo, nawet przy bardzo aktywnym stylu życia – komentuje Anna Kotlonek-Kowalik, Dyrektor Wydawniczy Biblioteki Akustycznej. Warto spróbować książek do słuchania i sprawdzić czy taka forma lektury nam odpowiada. Dobrą okazją mogą być Warszawskie Targi Książki. W dniach 18-21 maja br. na stoisku Biblioteki Akustycznej będzie można posłuchać wybranych tytułów i podyskutować z pasjonatami audiobooków. – dodaje Anna Kotlonek-Kowalik.