spot_img

Tydzień Książki Elektronicznej 2017

Książki warto czytać w każdej formie. W marcu wiele bibliotek, e-księgarni, firm i innych instytucji obchodzi Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej. To akcja promująca e-czytelnictwo, e-zasoby, e-booki i e-czytniki!

Święto e-czytających

Książki elektroniczne, tak samo jak książki drukowane, mają swoje święto. Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week) zainicjowany został 13 lat temu przez kanadyjską pisarkę Ritę Y. Toews. Celem akcji jest promocja i popularyzacja e-booków i e-czytania. W tym roku tydzień e-booków obchodzony jest od 5 do 11 marca. W tym okresie dystrybutorzy książek elektronicznych przygotowują wiele atrakcyjnych promocji umożliwiających zakup e-booków po niższych cenach.

Biblioteki cyfrowe

Liczne zasoby e-książek i innych materiałów udostępnianych w formie elektronicznej można odnaleźć w bibliotekach cyfrowych. W zakładce E-zasoby znajdziecie listę bibliotek cyfrowych, archiwów cyfrowych, muzeów cyfrowych z całego świata. Klikając w ikonę udostępnienia możecie pobrać kod HTML i udostępnić materiały na stronie www biblioteki.

Biblioteki cyfrowe w Polsce

Biblioteki cyfrowe na świecie

Pobierz bezpłatne infografiki na temat Cyfrowej Biblioteki Narodowej – 6 ciekawostek o Polonie. Można je także udostępniać na stronach internetowych, blogach, serwisach i mediach społecznościowych.

6 ciekawostek o Polonie [infografiki]

Wydarzenia w bibliotekach

Biblioteka PWSZ we Włocławku włącza się w obchody Tygodnia Książki Elektronicznej i zachęca do e-lektury, udziału w konkursach organizowanych, testowania bazy ponad 150 tysięcy książek elektronicznych. W programie także szkolenie „Bazy elektroniczne dostępne w bibliotece” oraz spotkanie Kawiarenki Kulturalno-Językowej i wykład „E-booki – wynalazek techniczny nie do zaakceptowania przez starsze pokolenie?”.

Biblioteka Miejska w Inowrocławiu promuje e-książki dostępne w na e-platformach do których wykupiła dostęp. Dla czytelników przewidziano również wykład z zakresu korzystania z tych platform. Ważnym elementem obchodów Tygodnia jest także prezentacja zasobów Inowrocławskiej Biblioteki Cyfrowej, książek elektronicznych z serwisu Wolne Lektury oraz Cyfrowej Biblioteki Publikacji Naukowych ACADEMICA.

Udostępnij poradnik użytkowania ACADEMICA na stronie internetowej biblioteki:

 

MBP w Opolu zaprasza na Tydzień E-książki pod hasłem To proste! Z myślą o czytelnikach bibliotekarze będą służyć poradami na temat e-booków i użytkowania czytników e-booków podczas indywidualnych konsultacji. Każdy uczestnik będzie mógł odebrać bezpłatny kod dostępu do e-platform oraz dodatkowo poznać strony w domenie publicznej, z której legalnie można pobrać e-książkę.

MBP w Kedzierzynie-Koźlu 9 marca przygotowała lekcję biblioteczną „Literatura dostępna w otwartym Internecie”.

 

Chcecie pochwalić się swoimi wydarzeniami? Na adres redakcja@lustrobiblioteki.pl lub w komentarzach poniżej przesyłajcie zaproszenia i relacje z wydarzeń organizowanych w bibliotece z okazji Tygodnia Książki Elektronicznej.