spot_img

10 inspiracji na zorganizowanie ciekawych wydarzeń w bibliotece

Szukasz pomysłów na zorganizowanie ciekawego wydarzenia w bibliotece? Gwiezdne inspiracje, tarot książkowy, czytanie na ekranie, tropiciele akcji, bitwa na teksty – to jedne z propozycji. Skorzystaj z inspiracji przygotowanych przez Lustro Biblioteki i wpisz je do programu m.in. akcji Noc Bibliotek.

Gwiezdne inspiracje

Lubicie gwiazdorzyć? Jeśli tak, Noc Bibliotek czeka na wschodzące gwiazdy kina, literatury, a także scen teatrów i koncertów. Zorganizujcie casting dla lokalnej społeczności i artystów oraz pokażcie swoje talenty. Pomysł można także przerodzić w imprezę cosplay lub sobowtórów znanych postaci.

Tarot książkowy

Wróżenie z książek i kart bibliotecznych? Przygotujcie dowolną liczbę książek o zachęcających tytułach. Poproście uczestników spotkania o przyniesienie karty czytelnika. Na podstawie numerów z karty podzielcie je na 3 lub 4 grupy. Każdy kod odpowiada stronie w wybranej książce. Pierwsze przeczytane zdanie potraktujcie jako wróżbę.

Czytanie na ekranie

Zorganizuj spotkanie dla fanów e-booków. Niech każdy przyniesie swój czytnik, pochwali się swoją e-biblioteką oraz podzieli informacji skąd pobiera bezpłatnie i legalne e-booki lub gdzie można kupić je po rozsądnej cenie. Podczas rozmowy biblioteka może promować także internetowe wypożyczalnie do których wykupiła dostęp oraz polecić interesujące zasoby cyfrowe.

Śmietanka towarzyska

Dołącz do elity czytających klasykę i zaprezentuj w śmieszny sposób dzieła znanych filozofów, literatów, noblistów. Na koniec stwórzcie własną listę lektur. Nie zapomnijcie o wykwintnym poczęstunku i lampce wina.

Bitwa na teksty

To dopiero będzie wojna na słowa. Zacznij od dyktanda – im więcej pułapek, oryginałów, gżegżółek, ósemek tym lepiej. Wymyśl własny tekst na dyktando, wykorzystaj „Chrząszcza” Jana Brzechwy lub odnajdź inne łamańce językowe. Prawdziwa bitwa rozpocznie się po napisaniu dyktanda, bo przed uczestnikami próba przeczytania napisanego tekstu.

Kolektyw czytelniczy

W grupie siła! Jako grupa bibliotekarzy i czytelników wyjdźcie promować literaturę w plenerze. Pokażcie się z dobrej strony! Możecie przygotować przemarsz w baśniowych strojach, rozdawać upominki książkowe, intrygujące cytaty, zorganizować akcję tworzenia muralu bibliotecznego lub wsiąść do tramwaju zajmując podróżnych lekturą i rozdając zakładki do książek.

Plakaty dla bibliotek z hasłem Wolno Czytać do pobrania, drukowania i udostępniania!

Smaczne czytanie

Zorganizujcie kulinarny konkurs z odnalezionych przepisów z książek we współpracy z lokalnym kołem gospodyń wiejskich. Czy ktoś skusi się na „czarną polewkę”? Gotujcie się na prawdziwe zawody. Uzupełnieniem smacznego spotkania może być lekcja savoir-vivre (sztućce, talerze, kieliszki przygotujcie z gazet) lub lekcją zdrowego żywienia.

Tropiciele akcji

Zaplanuj akcję czytelniczą, np. flash-mob w przestrzeni miejskiej. Na stronie internetowej opublikuj krótką informację zachęcającą do wzięcia udziału w akcji, zasady i zapowiedzi niespodzianek. Ale nie zdradzaj szczegółów! W mediach społecznościowych biblioteki publikuj wskazówki i rebusy, które czytelnik będzie musiał odgadnąć, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbędzie się akcja. Zaskocz wszystkich!

Moda na okładkę

Wybierz z księgozbioru książki o tym samym kolorze okładki, wybranej tematyce, z dolnej półki, lekturę na dany nastrój lub zekranizowane powieści. Przygotuj regał ze specjalnymi oznaczeniami znakowymi, na którym wyeksponujesz wybrane książki – książki w kolorze czerwonym mogą być kryminałami, hasło: jeśli oglądałeś film spodoba Ci się także książka, Jaki masz dziś nastrój? (na książkę lub regał naklej odpowiednie karteczki z napisami).

Pismo obrazkowe i czytanie etykiet

Czy intrygowało Cię kiedyś z czego jest zrobiony dany produkt spożywczy? Czy wiesz co oznaczają znaki na metce ubrania? Co to jest pismo piktograficzne? Co oznaczają emotikony? Takie spotkanie to okazja do czytania nie tylko książek, ale także etykiet, instrukcji obsługi, interpretowania przekazów reklamowych. W wersji dla dzieci i młodzieży warto zaplanować mini kurs połączony z quizem o znakach drogowych.

20 kolejnych inspiracji znajdziecie TUTAJ 🙂

Źródło zdjęć: pixabay.com