spot_img

Atrakcyjna Noc Bibliotek – inspiracje dla bibliotekarzy

Zorganizuj Noc Bibliotek pełną parą! Zaczynamy od czytania „Lokomotywy”, ale to tylko początek. Lustro Biblioteki proponuje przyciągające czytelników pomysły na wydarzenia. Korzystajcie z inspiracji do woli!

 Wśród inspiracji znajdziecie 20 propozycji wydarzeń, które możecie zrealizować w bibliotekach podczas pierwszego wydania Nocy Bibliotek. Pomysły możecie dowolnie modyfikować i dostosowywać do potrzeb uczestników.

Tajemnice skrzyni

Zabawa dla dzieci i młodzieży polegająca na wyciąganiu rzeczy charakterystycznych dla tytułów znanych książek. Przygotuj drewnianą lub plastikową skrzynię, włóż do niej rzeczy i zgadujcie wspólnie! Przykładowo: wagon – „Lokomotywa” Juliana Tuwima, robot – „Bajki robotów” Stanisława Lema, słoik miodu – „Kubuś Puchatek” Alana Alexandra Milne, muszelka – „Mała syrenka” Hansa Christiana Andersena, lusterko – „Królowa Śnieżka” Braci Grimm, kwiat – „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett.

Wierszykowanie/Wieczór poezji

Zabawa dla dzieci i młodzieży, czyli wspólne pisanie wierszy, zapoznanie się z zasadami tworzenia rymów oraz nauka recytacji. A dla dorosłych czytelników proponujemy wieczór poezji.

Teatrzyk cieni

W przyciemnionej sali zaświećcie kilka lamp lub skorzystajcie z latarki i rzucajcie cienie na ścianę. Zadaniem pozostałych uczestników jest odgadnięcie co dany cień przedstawia. Dłonie można układać tak, aby cienie przypominały np. zwierzęta.

Potwory z książek

Wspólne opowieści o potworach i czarnych charakterach z książek. Stwórzcie nowe historie z Buką, Gollumem, Wiedźmą, Wilkiem i innymi postaciami. Pamiętajcie, że ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Schowane zakładki

Zabawa dla wszystkich. Odkryj, gdzie został schowany skarb. Przygotuj zagadki i wskazówki prowadzące do skarbu, schowaj je w wybranych książkach i zachęć czytelników do szukania!

Domino z książek/Puzzle z okładek

Stwórz domino z książek, które przyniosą czytelnicy lub wykorzystaj książki znajdujące się w księgozbiorze bibliotecznym. Zachęć do wspólnego układania najdłuższego domina i nagrajcie film. Inną formą może być układanie książek w układankę na wzór puzzli – stwórzcie kreatywne połączenia okładek.

Historia ze starych zdjęć

Stwórz prezentację multimedialną ze starych zdjęć i wyświetlaj ją podczas Nocy Bibliotek. Zachęć lokalną społeczność do przynoszenia rodzinnych zdjęć i rozpocznijcie wieczór z historią w tle. Innym sposobem na oglądanie fotografii mogą być bogate zasoby bibliotek cyfrowych – sprawdźcie, jakie panowały zwyczaje, jak ubierali się mieszkańcy z twojego regionu i to jak zmieniało się miasto na przestrzeni lat.

Rentgen

Zaproś użytkowników biblioteki do stworzenia klosza na lampę ze zdjęć rentgenowskich. Efekty będą niesamowite i owiane tajemnicą czyje to kości… Twórz różnorodne kształty, łącz ze sobą zdjęcia rentgenowskie za pomocą zszywacza, kleju, nitek i innych elementów!

Biblioteczny labirynt

Pokaż, jakie tajemnice skrywają się w bibliotece nocą. Oprowadź czytelników po zakamarkach pomieszczeń bibliotecznych i opowiedz historię książnicy.

Astronomiczne kalambury

Fanom astronomii polecamy zabawę w odgadywanie gwiazdozbiorów. Jedna osoba losuje karteczkę z nazwą księgozbioru i jej obrazem. Następnie stara się narysować na tablicy poszczególne gwiazdy. Zadaniem uczestników jest gry odgadnięcie nazwy gwiazdozbioru. Dodatkowo przygotujcie informacje o każdym gwiazdozbiorze, które przeczytacie po odgadnięciu.

Nocne granie

Nocne granie, czyli lista starych i dobrych przebojów w wydaniu dla dorosłych, a dla młodszych hity z bajek.

Nocny flashmob

Macie kamerę? Wkręćcie odwiedzających czytelników do spontanicznego flashmoba. Przekonaj bibliotekarzy i innych pracowników biblioteki do ułożenia choreografii. Zaznaczcie w przestrzeni biblioteki punkt (np. biurko z ciekawą książką, ściana z obrazem), w którym za wskazaniem znaków znajdzie się czytelnik. Poczekajcie chwilę i zacznijcie tańczyć wokół niego zapraszając do wspólnych pląsów.

Bohaterska charakteryzacja

Zaproś do biblioteki znanego charakteryzatora lub makijażystę. Niech pokaże swoje umiejętności przemieniając twarze chętnych osób w bohaterów z książek. Dodatkowo możecie nakłonić czytelników na przebieranie się za znane i lubiane postaci z książek.

Teatrzyk pacynek

Zorganizujcie warsztaty dla dzieci, gdzie zaprojektujecie nieszablonowe pacynki. Podczas zajęć dzieci mają również za zadanie dopasować kilka charakterystycznych cech do postaci. Następnie wspólnie wymyślcie scenariusz na teatrzyk pacynek.

Kryminalny wieczór

Kryminalny wieczór, czyli wybierz się na tajemniczą podróż do świata kryminałów. W programie zapiszcie następujące punkty: głośne czytanie kryminalnych fragmentów, interesujące rozmowy o ulubionych tytułach, wybieranie najlepszego kryminału, zagadywanie tytułów.

Głucha noc

Warsztaty języka migowego dla wszystkich czytelników. Naucz się jak mówić nie używając głosu. Wydrukujcie tablice ze znakami w języku migowym i twórzcie historie. Zainspirujcie się np. bezpłatnymi lekcjami video z migam.org.

Cicho wszędzie, głucho wszędzie…

Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie? – Konkurs na najlepszą opowieści grozy uczestników spotkania. Polecamy także projekcje strasznych filmów.

Nocne zwierzęta

Wykład o zwierzętach żyjących nocą i odgadywanie ich odgłosów.

Noc w obiektywie

Grupą kilkuosobową wyjdźcie uchwycić najlepsze kadry nocnego życia miasta. Zaproście profesjonalnego fotografa na warsztaty fotograficzne, który podpowie, jak robić zdjęcia późną porą i w trudnych warunkach oświetleniowych. Wyniki pracy zaprezentujcie wspólnie na pokazie multimedialnym.

Nocne rozmowy między regałami

Zaproś lokalną społeczność na nocne rozmowy przy kawie. Porozmawiajcie o tym jakie książki lubicie czytać, jakie tytuły znużyły was do snu, a przez jakie zarwaliście całą noc. Na koniec zróbcie listę tytułów polecanych i listę „książek usypiaczy”.

Przypomnę, że już w sobotę 30 maja 2015 r. od godz. 18.00 w bibliotekach publicznych i szkolnych w całej Polsce odbędzie się Noc Bibliotek – impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać, podczas której w atrakcyjny, niekonwencjonalny sposób zostaną zaprezentowane ich zbiory oraz oferta edukacyjno-kulturalna. Zapraszam na pierwsze wydanie Nocy Bibliotek jako patronat medialny akcji, współtworząc formę wydarzenia.

Zarejestruj swoją bibliotekę na stronie nocbibliotek.org oraz polub profil Nocy Bibliotek na facebooku!

Barbara Maria Morawiec

Źródło zdjęć: pixabay.com