spot_img

4 innowacyjne biblioteki z pomysłem

Od konstruowania robotów do warsztatów kulinarnych. Biblioteki brytyjskie są kreatywne i oferują nietypowe usługi biblioteczne, by przyciągnąć czytelnika i uchronić się przed zamknięciem. Co kryje się za drzwiami książnic?

Technokluby (Technoclubs)

Neath Port Talbot Libraries, Walia

Technoclubs to specjalny program zachęcający młodych czytelników do budowy robotów. To nie tylko zabawa klockami lego dla dzieci i młodzieży, ale także poznanie technologii, inżynierii i matematyki. Biblioteka współpracuje z pobliskimi szkołami, zapraszając uczniów do nauki przez zabawę.

roboty

Alphabet Soup

Inverclyde Libraries, Szkocja

Gotowanie w bibliotece w ramach Alphabet Soup. W smakowitym programie konkurs na najlepsze przepisy, pokazy gotowania oraz promocja zdrowego odżywiania. Dodatkowo biblioteka poleca literaturę kulinarną. Gotowaniu towarzyszy także malowanie twarzy i opowiadania.

biblioteki

Laboratoium Fab Lab

Exeter Library, Anglia

Laboratorium Fab Lab w Exeter Library ma w swojej ofercie drukarki 3D, skanery 3D, frezarki, mini komputery Raspberry Pi, cyfrowe maszyny do szycia, stacje lutownicze i naświetlarki. Organizowane są również warsztaty na temat korzystania z drukarek 3D i cyfrowego krawiectwa podczas, których pokazywane jest działanie poszczególnych urządzeń. Tu czytelnicy stają się twórcami i naukowcami.

roboty

Kluby Pracy

Job Clubs, Libraries NI, Irlandia Północna

Bibliotekarze pomagają znaleźć czytelnikom pracę bowiem w całej Irlandii działają kluby pracy. Akcję szukania zawodowej kariery wspierają także pracownicy biura pracy. Bezrobotnym lub osobom chcącym zmienić swoją ścieżkę zawodową przedstawiane są oferty zatrudnienia, ale także specjalistyczne porady.

praca