spot_img

13 kreatywnych projektów bibliotecznych z USA

Biblioteka wypożyczająca narzędzia dla elektryków, ogrodników, biblioteka pełna pomysłów czy może koncertowa biblioteka z nietypowymi instrumentami, albo taka tylko dla nastolatków? O tym, jak książnice w Stanach Zjednoczonych zachęcają czytelników do odwiedzania mówiła Sarah Houghton przedstawiając 13 kreatywnych projektów.

Oto 13 bibliotek i ich projekty zaprezentowane przez Sarę Houghton na wystąpieniu „Biblioteka partycypacyjna: Twoja społeczność to Twoja biblioteka” oraz dzisiaj na Kongresie Bibliotek Publicznych w Warszawie, które na pewno mogą stać się inspiracją dla polskich książnic i przyciągnąć lokalnych mieszkańców. Choć w Polsce biblioteki z niewielkim budżetem potrafią zdziałać cuda.

 1. New York Public Library (New York) – Snapshots from NYPL – czyli akcja ze zdjęciami, gdzie czytelnicy robią sobie zdjęcia, a następnie dodają od siebie komentarze dla innych. Cała galeria zaskakujących zdjęć biblioteki dostępna jest tutaj.
 1. Detroit Public Library (Michigan) – HYPE Makerspace – tutaj tylko nastolatkowie (nikt inny nie ma wstępu) robią co chcą i to dosłownie. Specjalnie wygospodarowane miejsce w czytelni przemienione zostało na organizację warsztatów raz w tygodniu. Znajdują się tu m. in. rowery, maszyny do szycia, instrumenty.
 1. Public Library of Cincinnati and Hamilton Country (Ohio) – Experimental Music – coś z pewnością dla fanów niestandardowej muzyki z nietypowymi instrumentami, a dodatkowo koncerty na żywo.
 1. Chattonga Public Library (Tennessee) – 4th Floor – lokalne społeczności zapraszane są na spotkania, ale także sami je przygotowują i prowadzą realizując tym samym swoje pasje. To miejsce na czwartym piętrze biblioteki przeznaczone na wystawy, różnorodne programy, gry, zajęcia elektroniczne np. budowania robotów.
 1. Oak Park Public Library (Ilinois) – Idea Box – tytuł projektu przetłumaczyć można jako „pudełko pełne pomysłów”. Użytkownicy tej biblioteki zostali poproszeni o to by na gwiazdkach napisali swoje niespełnione marzenia. Następnie bibliotekarze umieścili je na stałej wystawie oraz w sieci. Inną formą więzi biblioteki z czytelnikami są skrzynki na pocztówki z wakacji.

 1. Madison Public Library (Wisconsin) – The Bubbler – to pomysły, które eksplodują do góry jak bańki mydlane. Tajemnicza nazwa tego projektu przyciąga głównie dorosłych, gdyż każdy z nich musi wyśledzić na twitterze czy facebooku kiedy i jakie spotkanie będzie miało miejsce w bibliotece.
 1. Craighead Country Jonesboro Public LibraryMarketing Wins – projekt ten tworzy dość kontrowersyjne bilboardy, które przyniosły spore efekty. Z mało odwiedzanej biblioteki CCJPL stała się bardzo modna. Przykład spoilera i tego jak na której stronie umrze Dumbledore zobaczysz w zdjęciu na początku artykułu.
 1. Iowa City Public Library (Iowa) – Local Music Project – baza muzyki lokalnych mieszkańców powstała dzięki inicjatywie ICPL, która zachęca muzyków do udostępniania swoich utworów do pobrania bezpłatnie. Z projektu mogą korzystać czytelnicy posiadający kartę biblioteczną.
 1. Bexar Country Library (Texas) – All Digital Library – tu nie jest jednak tak kolorowo jak wszyscy się spodziewali. Okazało się, iż po dwóch miesiącach po otwarciu zamierzenie biblioteki nie zadowoliło do końca użytkowników. W BiblioTech nie są gromadzone książki w formie kodeksu, a udostępnianie tylko ebooki i sprzęt technologiczny. Jak stwierdziła Sara Houghton: nie należy ignorować potrzeb swoich czytelników, którzy chcą czytać książki. Przeczytaj więcej o tej bibliotece w temacie Nowe biblioteki – otwarte dla wszystkich.
 1. Douglas Country Library (Colorado) – eBook Revolution – projekt ten powstał z inicjatywy byłego kierownika biblioteki, który był niezadowolony z systemu funkcjonowania zakupu ebooków przez książnice. Koszt kupna ebooka jest 3x droższy dla biblioteki w porównaniu do zakupu przez prywatną osobę. W tej sytuacji postanowił on stworzyć platformę, gdzie czytelnicy mogą korzystać bezpłatnie z udostępnianych publikacji elektronicznych.
 1. Berkeley Public Library (California) – Total Lending Library – obok tradycyjnej biblioteki mieści się tu biblioteka, a w zasadzie można byłoby ją nazwać tylko wypożyczalnią narzędzi za darmo: młotki, piły, kosiarki itd. Pomysł zgłosili sami czytelnicy, którzy teraz mogą korzystać nie tylko z narzędzi, ale i porad ekspertów czy przeczytać odpowiednie instrukcje.
 1. Novato Library (California) – Junior Libraries – bibliotekarze chcieli ułatwić odszukiwanie książek dzieciom. Wobec tego młodzi czytelnicy ułożyli książki według swoich działów takich jak: zwierzęta, wróżki, bajki – tak by było im łatwo skojarzyć kategorię do której przynależy ulubiona książka.
 1. Sonoma Country Library (California) – Local Autor – to baza danych lokalnych autorów, gdzie dostępne są darmowe kopie ich książek i artykułów.

Przeczytaj także: „Biblioteka partycypacyjna: Twoja społeczność to Twoja biblioteka”

Prezentacja z wystąpienia Sary Houghton została udostępniona na stronie Programu Rozwoju Bibliotek. Polecamy!

Źródło zdjęć: 1, 2, 3, 4.