spot_img

Biblioteka partycypacyjna: Twoja społeczność to Twoja biblioteka

O tym, jak amerykańskie biblioteki przyciągają czytelników i jak realizują swoje pomysły zaprezentowała Sarah Houghton na spotkaniu „Biblioteka partycypacyjna: Twoja społeczność to Twoja biblioteka” w krakowskiej Artetece. Zapraszamy na fotorelację!

Prezentacja Sarah Houghton – dyrektorki Biblioteki Publicznej w San Rafael (Kalifornia) i autorki popularnego blogu dla bibliotekarzy Librarian In Black w Artetece spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Podczas jej wystąpienia uczestnicy dowiedzieli się jak funkcjonują biblioteki w Stanach Zjednoczonych i jak przyciągają lokalnych czytelników. Sarah Houghton mówiła także o tym, jak zorganizować kreatywne projekty bez dużego nakładu finansowego. Problemem nieraz dla bibliotek jest ich mała powierzchnia, lecz pokazała takie miejsca, które bardzo dobrze sobie z tym poradziły i wygospodarowały miejsce dla użytkowników. Wszystko to skupione jest na bibliotekarzach i potrzebach lokalnej społeczności mieszkańców. Temat przewodni spotkania brzmiał „Participatory library: Your community is Your library” – „Biblioteka partycypacyjna: Twoja społeczność to Twoja biblioteka”.

biblioteki

Swoje spostrzeżenia Sarah Houghton omówiła na przykładzie trzynastu bibliotek publicznych w USA przedstawiając projekty takie jak: The Bubbler, 4th Floor, Snapshots from NYPL, Idea Box czy eBook Revolution. Tym samym naszym czytelnikom przybliżymy je już w kolejnym artykule (by nie zdradzać szczegółów poniedziałkowego wykładu z Sarą podczas Kongresu Bibliotek Publicznych). A oto fotorelacja ze spotkania 😉

Na koniec spotkania rozwinęła się długa dyskusja, co potwierdziło zainteresowanie spotkaniem. Wydarzenie zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Konsulatem Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

biblioteki
biblioteki
biblioteki
biblioteki

Kolejna część relacji już niebawem w temacie „13 kreatywnych projektów bibliotecznych z USA”