Miesiąc Bibliotek Szkolnych
1 października rozpoczyna się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.
1 października rozpoczyna się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.
5. Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTW - odwiedzający zapoznają się z tradycyjnymi usługami oraz najnowszymi trendami, narzędziami i technologiami stosowanymi w konserwacji czy digitalizacji zabytków i zbiorów. Wydarzeniu będą towarzyszyć panele merytoryczne. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.
Celem konferencji jest próba uchwycenia skali i charakteru zjawiska obecności czasopism społecznych, kulturalnych, literackich, artystycznych w aspekcie bibliograficznym i prasoznawczym, jak również z perspektywy komunikacji społecznej i wydawniczej. Czasopisma te bowiem są często elementem życia kulturalnego, literackiego i społecznego, współtworzą tożsamość środowiska i regionu, są elementem integrującym określone grupy literackie, społeczne, zawodowe, etniczne. Lustro Biblioteki […]
Targi mają promować książkę i czytelnictwo w Polsce. Na czytelników czeka oferta wydawnicza wielu wystawców wzbogacona spotkaniami autorskimi, konferencjami czy wydarzeniami artystyczno-literackimi dla odbiorców w każdym wieku.
Dwudniowe spotkanie bibliotekarzy, nauczycieli, ekspertów w dziedzinie literatury, ekspertów biblioterapeutów, wydawców oraz animatorów kultury literackiej najmłodszych stanie się otwartą przestrzenią do wymiany doświadczeń, wiedzy merytorycznej oraz zdobycia umiejętności praktycznego wykorzystania elementów biblioterapii w edukacji czytelniczej. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.
Przykłady z historii od wieków były istotną pomocą w wychowaniu młodego pokolenia i szybko znalazły odpowiednią reprezentację w książkach pisanych dla dzieci – taką tezę stawia prof. Krystyna Zabawa. By ją udowodnić odwoła się do najważniejszych przykładów dawniejszej literatury historycznej dla młodego odbiorcy, jej podziału na odmiany gatunkowe, tematy, autorów i badaczy. Jednak to będzie […]
Proponowany wykład będzie stanowił próbę wskazania wartości metafor literackich w edukacji, terapii i wychowaniu dzieci i młodzieży. Literatura stwarza przestrzeń do dialogu z samym sobą i z drugim człowiekiem. Siła przekazu tkwi w metaforach literackich, które tworzą płaszczyzny umożliwiające indywidualne odczytywanie sensu tekstu. W rozumieniu znaczeń metafor dużą rolę odgrywa kontekst ich użycia.
Konferencja odbędzie się pod hasłem "Komunikacja wewnętrzna, budowanie relacji w zespole".
Celem warsztatów jest przybliżenie instytucjom ubiegającym się oraz uczestniczącym w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Cyfrowa” najważniejszych zagadnień związanych z digitalizacją zbiorów bibliotecznych, które zgodnie z Regulaminem Programu będą wieczyście przechowywane w Repozytorium Cyfrowym Biblioteki Narodowej.
Celem konferencji jest podjęcie tematu zadań i funkcji bibliotek różnych typów, w przeszłości i współcześnie, a także umożliwienie wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z tematyką konferencji w wybrany przez jej uczestników sposób, zwłaszcza poprzez przygotowanie referatów, komunikatów, posterów, udział w dyskusji.
Program szkolenia został podzielony na dwie części – w pierwszej zostaną omówione zasady tworzenia deskryptorów mających formę nazwy jednostkowej (osobowych, korporatywnych, imprezy, serii), a w drugiej zasady tworzenia deskryptorów: geograficznych, formy/rodzaju/gatunku, chronologicznych, przedmiotowych i ujęciowych oraz zasady opracowania zbiorów z wykorzystaniem tych deskryptorów. Wszystkie materiały będą uzupełnione przykładami.
Tematem przewodnim będzie biblioteka jako miejsce tworzenia, w którym spotykają się i działają ludzie twórczy.
Dwudniowe warsztaty poświęcone wykorzystaniu cyfrowych zasobów Europeany oraz polskich serwisów z cyfrowymi kolekcjami w innowacyjnych działaniach edukacyjnych. W ramach warsztatów wykorzystanych zostanie szereg cyfrowych i analogowych narzędzi służących do tworzenia nowych narracji bazujących na archiwalnych zasobach.
Celem warsztatów jest przybliżenie instytucjom ubiegającym się oraz uczestniczącym w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Cyfrowa” najważniejszych zagadnień związanych z digitalizacją zbiorów bibliotecznych, które zgodnie z Regulaminem Programu będą wieczyście przechowywane w Repozytorium Cyfrowym Biblioteki Narodowej.
Seminarium jest skierowane do regionalnych instytucji kultury zainteresowanych szerokim udostępnianiem swoich zbiorów w internecie. Celem seminarium jest zaprezentowanie sposobów, w jakie instytucje mogą udostępniać swoje zbiory online, z naciskiem na udostępnianie zbiorów poza własnym serwisem internetowym. Wyzwania i strategie tego typu działań zostaną przedstawione na przykładzie platform o różnym zasięgu działania i charakterystyce: od poziomu […]
Zbiory XIX-wieczne. Organizacja, terminologia, metodyka badań, konserwacja. Temat ten został wybrany nieprzypadkowo, gdyż Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie już w 1999 r. - jako pierwsza zdecydowała się na wydzielenie druków (książek i periodyków) dziewiętnastowiecznych z głównego zasobu.
Celem webinarium będzie zasygnalizowanie najważniejszych wyzwań związanych z prawem autorskim w kontekście udostępniania zbiorów online. Tę część poprowadzi gościnnie prawniczka, specjalistka w dziedzinie prawa autorskiego. Drugim elementem webinarium będzie omówienie dokumentu Europeana Publishing Framework, który określa prawne i techniczne wymagania związane z przekazywaniem danych o zbiorach do Europeany. Czas trwania: 120 minut.
Niezwykle ważnym elementem programu Targów jest przyznanie prestiżowej Nagrody "Pióro Fredry" za najlepszą książkę roku. Celem tego jedynego w kraju konkursu edytorskiego dla Wydawców jest wyłonienie i wyróżnienie najlepszych książek, które zostały wydane w Polsce w mijającym roku. Jury ocenia wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze oraz poziom edytorski i typograficzno-artystyczny.