spot_img

KULTURA INSPIRUJĄCA 2025-2026

Ile?

do 600 000 zł

Wkład własny

Brak

Kiedy?

Do 05.11.2024 / Zobacz terminarz

Operator

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Strona www

gov.pl/web/kultura

Warunki

Zobacz regulamin

Kto?

Instytucje podległe MKiDN

Wyniki

Brak

Forma aplikacji

On-line / Tradycyjnie

Liczba wniosków

Jednorazowo 2 wnioski

Przykładowy wniosek

Zobacz wniosek i kosztorys

Instrukcja

Brak

ROZDZIAŁ I

CELE PROGRAMU

Prezentacja na arenie międzynarodowej najbardziej wartościowych zjawisk polskiej kultury, w oparciu o projekty wspierające wieloletnią współpracę polskich instytucji kultury z kluczowymi instytucjami zagranicznymi, oraz w partnerstwie z polskimi placówkami zagranicznymi.

ROZDZIAŁ II

PROJEKTY

Jakie projekty można zrealizować?

Rodzaje zadań:

  • wydarzenia i inicjatywy adresowane do odbiorcy zagranicznego, prezentujące i promujące kulturę polską, polskie przemysły kreatywne oraz polskie dziedzictwo kulturowe, realizowane poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej
  • wizyty studyjne organizowane przez polskie instytucje w Polsce dla zagranicznych uczestników, np. przedstawicieli instytucji działających w obszarze kultury i przemysłów kreatywnych, artystów i przedstawicieli sektora kultury, mające na celu zwiększenie ich kompetencji poprzez wymianę wiedzy i dobrych praktyk oraz realizację wspólnych projektów
  • wizyty studyjne za granicą dla przedstawicieli polskich instytucji działających w obszarze kultury i przemysłów kreatywnych, artystów i przedstawicieli polskiego sektora kultury, mające na celu zwiększenie ich kompetencji poprzez wymianę wiedzy i dobrych praktyk oraz realizację wspólnych projektów.

Jak długo może trwać realizacja zadania?

Dofinansowanie można otrzymać na zadania:

  • jednorocznym w roku 2025 – wszystkie środki muszą być wydatkowane w terminie od daty rozpoczęcia kwalifikowalności wydatków do 31 grudnia 2025 roku
  • dwuletnim w latach 2025-2026 – wszystkie środki zaplanowane na rok 2025 rok muszą być wydatkowane w terminie od daty rozpoczęcia kwalifikowalności wydatków do 31 grudnia 2025 r. Wszystkie środki zaplanowane na rok 2026 muszą być wydatkowane w terminie od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2026 roku.

Jakie są ścieżki tematyczne w ramach zadań?

Ścieżki tematyczne zostały szczegółowo określone w §1 ust. 5 regulaminu i są to:

  • Polska kultura źródłem inspiracji
  • Instytucje przyszłości
  • Polska silna swoim dziedzictwem
  • Realizacja polskich priorytetów w trakcie przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r.

ROZDZIAŁ III

PRZYKŁADY REALIZACJI

Nie dotyczy.

ROZDZIAŁ IV

UPRAWNIONE PODMIOTY

Kto może złożyć wniosek?

Program przeznaczony jest dla instytucji podległych i nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których działalność finansowana jest w ramach działu 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, z uwzględnieniem instytucji współprowadzonych, niezależnie od rodzaju rejestru, do którego zostały wpisane.

Czy program przewiduje tryb odwoławczy?

Nie.

ROZDZIAŁ V

DOFINANSOWANIE

Jak duże dofinansowanie można otrzymać?

W zależności od realizowanego zadania maksymalna kwota wynosi:

  • wydarzenia i inicjatywy adresowane do odbiorcy zagranicznego, prezentujące i promujące kulturę polską, polskie przemysły kreatywne oraz polskie dziedzictwo kulturowe, realizowane poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – do 600 000 zł
  • wizyty studyjne organizowane przez polskie instytucje w Polsce dla zagranicznych uczestników, np. przedstawicieli instytucji działających w obszarze kultury i przemysłów kreatywnych, artystów i przedstawicieli sektora kultury, mające na celu zwiększenie ich kompetencji poprzez wymianę wiedzy i dobrych praktyk oraz realizację wspólnych projektów – do 70 000 zł
  • wizyty studyjne za granicą dla przedstawicieli polskich instytucji działających w obszarze kultury i przemysłów kreatywnych, artystów i przedstawicieli polskiego sektora kultury, mające na celu zwiększenie ich kompetencji poprzez wymianę wiedzy i dobrych praktyk oraz realizację wspólnych projektów – do 70 000 zł.

Jaki jest budżet programu?

W 2025 roku budżet programu wynosi 6 000 000 zł.

W 2026 roku budżet programu wynosi 3 000 000 zł.

ROZDZIAŁ VI

WNIOSEK

Co należy zrobić?

Dokładnie zapoznać się z regulaminem, specyfikacją i wytycznymi programu i złożyć wniosek.

Czy załączniki są wymagane w momencie złożenia wniosku?

Tak. Sprawdź w regulaminie, jakie dokumenty są wymagane. Pamiętaj, że operator może wezwać do złożenia dodatkowych załaczników.

Ile można zgłosić wniosków?

Można jednorazowo zgłosić 2 wnioski.

W jakim terminie należy złożyć wniosek?

Zgodnie z terminem podanym w ogłoszeniu i w regulaminie programu. Nabór trwa do 5 listopada 2024 roku.

Czy warto składać wniosek na ostatnią chwilę?

Nie. Lepiej zrobić to zaraz po ogłoszeniu naboru. W przypadku błędów i uchybień formalnych operator kontaktuje się z wnioskodawcą, co daje szansę na korektę lub uzupełnienie wniosku. Składając wniosek wcześniej unikniesz również nieplanowanych przerw w działaniu systemu.

Gdzie znajdę przykładowy wniosek?

Zobacz wniosek oraz kosztorys.

Jak złożyć wniosek?

On-line poprzez ePUAP lub pocztą tradycyjną – zob. §2 ust. 4 regulaminu.

ROZDZIAŁ VII

WSKAZÓWKI

Co warto uwzględnić w projekcie?

  • Zakres geograficzny współpracy partnerskiej objęty programem nie jest ograniczony, jednakże współpraca ta powinna pozostawać w zgodzie z polską polityką zagraniczną. Mile widziane są zadania podejmowane wspólnie z partnerami z krajów europejskich, krajów kandydujących do Unii Europejskiej oraz krajów będących potencjalnymi kandydatami do Unii Europejskiej, i z Azji. Możliwa jest realizacja projektów także poza ww. obszarami geograficznymi, o ile będzie ona zbieżna z celami wyszczególnionymi w regulaminie programu.

Kto powinien być odbiorcą programu?

  • Program skierowany jest do odbiorcy zagranicznego, dla którego kultura polska nie jest kulturą rodzimą. Program nie jest adresowany do środowisk polonijnych (dla tych przewidziane są oddzielne programy krajowe).

Co jest ważne dla projektu?

  • Zgodność z celami programu, w tym prezentacja na arenie międzynarodowej najbardziej wartościowych zjawisk polskiej kultury. Zadania realizowane 
w ramach programu powinny inspirować zagranicznych odbiorców do dalszego poznawania polskiej kultury i tożsamości oraz dążyć do wzmacniania międzynarodowego dialogu kulturalnego z udziałem Polski.
  • Przemyślana, spójna 
i dopracowana koncepcja. Mogą one koncentrować się na prezentacji konkretnego wydarzenia lub zjawiska, bądź prezentować polską kulturę, przemysły kreatywne i polskie dziedzictwo oraz ich wielokulturowy wymiar, w bardziej przekrojowy, wielodziedzinowy sposób. Przy wyborze kraju prezentacji wydarzenia należy wziąć przede wszystkim pod uwagę wspólnotę doświadczeń historyczno-kulturowych Polski i danego kraju oraz dostosowanie tematyki projektu do specyfiki danego kraju. Realizacja zadań powinna być prowadzona w języku lokalnym lub innym powszechnie używanym w danym kraju, co ma umożliwić dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Należy również zwrócić uwagę na poszanowanie kontekstu społeczno-kulturowego, religijnego i politycznego kraju w którym realizowany jest projekt.
  • Kompleksowe działania promocyjno-informacyjne.

PORDANIK DLA BIBLIOTEKARZY:

JAK NAPISAĆ DOBRY WNIOSEK?

ROZDZIAŁ VIII

OCENA WNIOSKU

Co jest oceniane?

Kryteria oceny wartości merytorycznej zadania szczegółowo opisano w załączniku nr 1 do regulaminu programu.

Zadania muszą być organizowane we współpracy przynajmniej z jednym strategicznym partnerem zagranicznym, dla którego prowadzenie działalności kulturalnej jest podstawowym zadaniem statutowym. Przy ocenie zadania zespół oceniający zwróci szczególną uwagę na stopień zaangażowania partnera zagranicznego, jego pozycję, miejsce prezentacji, wsparcie merytoryczne, organizacyjne lub/i finansowe. Obok pozyskania partnera lub partnerów strategicznych, mile widziane jest pozyskanie dodatkowych partnerów zagranicznych lub/i krajowych. Ponadto, oczekiwane jest również, że dla efektywnej realizacji celów programu, podkreślenia rangi projektu oraz powodzenia przedsięwzięcia, wnioskodawca pozyska wsparcie polskiej placówki zagranicznej działającej w kraju realizacji wydarzenia. Stabilni organizacyjnie
i wartościowi merytorycznie partnerzy zagraniczni, powinni stanowić podstawę do pogłębiania wzajemnych relacji i współpracy przy realizacji kolejnych projektów.

Kto dokonuje oceny?

Operator programu i zespół oceniający.

Ile punktów można otrzymać wniosek?

Maksymalnie 60 punktów.

ROZDZIAŁ IX

KOSZTORYS I ROZLICZENIE

Zasady finansowania zostały określone w §5 regulaminu.

ROZDZIAŁ X

POMOC

Kto udziela informacji dotyczącej programu?

Informacje dotyczące programu są udzielane przez pracowników Departamentu Współpracy z Zagranicą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Daria Gargała, tel. 22 42 10 138, dgargala@kultura.gov.pl
  • Piotr Dorosiński, tel. 22 42 10 521, pdorosinski@kultura.gov.pl
  • Andrzej Podściański, tel. 22 42 10 267, apodscianski@kultura.gov.pl
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Współpracy z Zagranicą, ul. Krakowskie Przedmieście, 15 00-071 Warszawa

Przed zadaniem pytania warto najpierw upewnić się, czy w regulaminie nie ma zawartej odpowiedzi.

Gdzie jeszcze uzyskać pomoc?

Jeśli masz pytania lub szukasz pomocy w gronie bibliotekarzy dołącz do Forum Bibliotekarzy.

Odkryj inne dofinansowania, granty i konkursy dla bibliotek

Możliwości jest więcej!