UWAGA! Nabór wniosków w trybie pozakonkursowym został wstrzymany DO ODWOŁANIA. Fundacja PZU 28 sierpnia 2023 roku całkowicie wyłączyła obecny generator wniosków z przyczyn technicznych. W komunikacie z 6 września 20023 roku przekazała, że pracuje nad nowym systemem do składania wniosków. W okresie przejściowym, w sprawach dotyczących realizowanych przez Państwa projektów i dotacji, prosimy o kontakt mailowy z koordynatorami poszczególnych trybów. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce Kontakt na stronie internetowej Fundacji PZU.
DOTACJE POZAKONKURSOWE PZU
ROZDZIAŁ I
CELE PROGRAMU
Wsparcie różnorodnych projektów społecznych promujących kulturę, tradycję, naukę, ekologię, przyrodę, zdrowie, sport, bezpieczeństwo i wiele innych.
ROZDZIAŁ II
PROJEKTY
Dotację można przeznaczyć na realizację projektów zgodnych z celami Fundacji takich jak:
Zobacz przykłady realizacji w rozdziale III i koszty kwalifikowane w rozdziale IX.
Dotację można otrzymać na zadania trwające:
ROZDZIAŁ III
PRZYKŁADY REALIZACJI
Wybrane przykłady projektów bibliotek, które otrzymały dofinansowanie:
- Gminna Biblioteka Publiczna w Łęce Opatowskiej z siedzibą w Opatowie otrzymała 11 736 zł na realizację projektu „Nauka, kultura, rozrywka – to lubię w mojej bibliotece!”. Dzięki temu zorganizowała dla dzieci i młodzieży bezpłatne zajęcia kulturalne i edukacyjne, których osią była literatura, w formie zajęć warsztatowych, mobilne planetarium, imprezę integracyjną z kinem plenerowym i animacjami oraz wyjazd do parku edukacyjnego.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Korzennej w 2020 roku otrzymała fundusze na projekt „Młodzi – aktywni w Gminie Korzenna”. W jego ramach dzieci i młodzież uczestniczyły w zajęciach warsztatowych. Były to warsztaty: rękodzielnicze „Eco cuda”, „Origami – cuda z papieru”, historyczne „Z rodzinnej szuflady”, robotyki „Cyber tree”, organizacji i planowania „Zaplanuj, zaprojektuj, zrealizuj”, chemiczne „Rusz głową” i kulinarne.
- Biblioteka Kraków przygotowała cykl ponad 80 wydarzeń literackich, teatralnych i plastycznych w ramach „Festiwalu Magia czytania z Fundacją PZU”. Dofinansowanie zostało przyznane przez Fundację PZU już dwa razy. Projekt obejmował też filie biblioteki. Celami działań były promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym wśród dzieci z niepełnosprawnościami z Krakowa i okolic oraz integracja młodych ludzi z dysfunkcjami z ich rówieśnikami, a także kształtowanie pozytywnych postaw wobec innych.
- Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzięki uzyskanym środkom wydała bezpłatny śpiewnik pieśni patriotycznych.
Warto przejrzeć:
Można też skontaktować się bezpośrednio z biblioteką
i zapytać o pomoc.
ROZDZIAŁ IV
UPRAWNIONE PODMIOTY
Wnioski mogą składać podmioty posiadające siedzibę w Polsce:
W uzasadnionych przypadkach, mogą ubiegać się także organizacje i instytucje polonijne oraz terenowe jednostki organizacji ogólnopolskich.
Biblioteka szkolna funkcjonuje w strukturach szkoły, więc podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku jest szkoła. Zatem wniosek w imieniu i na rzecz biblioteki szkolnej składa dyrektor szkoły.
Nie.
ROZDZIAŁ V
DOFINANSOWANIE
Można otrzymać dotację w kwocie do 100 000 zł.
Brak informacji.
ROZDZIAŁ VI
WNIOSEK
Dokładnie zapoznać się z regulaminem, specyfikacją i wytycznymi programu i złożyć wniosek.
Operator może wezwać do złożenia dodatkowych załączników do wniosku. Dokumenty są wysyłane po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dotacji.
Brak informacji.
Nabór trwa przez cały rok. Wniosek powinien być złożony nie później niż na 40 dni przed przewidzianym terminem rozpoczęcia realizacji projektu.
Należy sprawdzać komunikaty na stronie operatora z uwagi na możliwość wstrzymania naboru lub zmiany w regulaminie.
ROZDZIAŁ VI
WSKAZÓWKI
Preferowane grupy odbiorców to:
ROZDZIAŁ VIII
OCENA WNIOSKU
Kryteria formalne:
Kryteria merytoryczne:
Kryteria oceniane dodatkowo:
Zarząd Fundacji.
Brak informacji.
Nie. Zawsze postępuj zgodnie z wytycznymi. Dodatkowe elementy dołączane do wniosku mogą być potraktowane jako błąd formalnoprawny. W przypadku wątpliwości najlepiej zwrócić się po pomoc do operatora programu.
ROZDZIAŁ IX
KOSZTORYS I ROZLICZENIE
Koszty kwalifikowane to:
Beneficjent zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji finansowej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także realizacji działań sponsoringowych na rzecz operatora.
Pamiętaj, by na wszystkie zakupy, usługi, zlecenia gromadzić faktury, umowy i inne potwierdzenia. Każdy jest zobowiązany do rozliczenia dofinansowania na warunkach określonych w umowie.
Kosztami niekwalifikowanymi są:
ROZDZIAŁ X
POMOC
Informacje dotyczące programu są udzielane przez pracowników Fundacji.
Przed zadaniem pytania warto najpierw upewnić się, czy w regulaminie nie ma zawartej odpowiedzi.
Jeśli masz pytania lub szukasz pomocy w gronie bibliotekarzy dołącz do Forum Bibliotekarzy.