Jak napisać dobry wniosek?
Poradnik dla bibliotekarzy, czyli 11 kroków do osiągnięcia sukcesu.
Krok 1
Wymyśl projekt!
Najlepiej pomyśleć o projekcie jak o przyrządzaniu ulubionej potrawy lub układaniu elementów puzzli.
Każdy wniosek jest oceniany pod kątem zgodności z celami danego programu, atrakcyjności pomysłu i adekwatności podjętych działań do grupy odbiorców.
Krok 2
Określ odbiorców
Menu jest podstawą do przyciągnięcia klientów, tak Twoim celem jest przede wszystkim pozyskanie nowych użytkowników biblioteki i utrzymanie obecnych.
Każdy wniosek jest oceniany pod kątem doboru odbiorców projektu, rozpoznania potrzeb grupy docelowej, stopnia odpowiadania na ich potrzeby, liczbę/procent uczestników projektu, w tym odbiorców bezpośrednich i pośrednich. Oceniana jest też trwałość projektu, czyli efekty długofalowe umożliwiające kontynuację działań po zakończeniu projektu i dalszą integrację odbiorców.
Krok 3
Znajdź odpowiedni program
Możliwości jest naprawdę wiele!
Skorzystaj z terminarza naborów. Dzięki niemu możesz szybko sprawdzić, w jakich programach aktualnie składać wnioski, a także zaplanujesz udział w innych.
Krok 4
Przeczytaj dokładnie wytyczne
To bardzo ważne, aby przed napisaniem wniosku zapoznać się z regulaminem danego programu. To właśnie tam znajdziesz potrzebne wskazówki.
Dobrym posunięciem, oprócz lektury regulaminu, jest analiza ramowych warunków umowy. Nie zawsze wzór jest publikowany, ale można poprosić o niego operatora. W postanowieniach umowy znajdziesz przydatne zapisy, które pomogą odpowiednio zaplanować Twój projekt zgodnie z regulaminem, włączając w to przygotowanie budżetu i późniejsze poprawne rozliczenie się z dofinansowania.
Krok 5
Sprawdź kryteria oceny i sposób opisu projektu
Gdy już wybierzesz odpowiedni program, do którego chcesz aplikować, koniecznie sprawdź: co jest oceniane przez operatora i jak powinien wyglądać opis Twojego projektu. Mając tę wiedzę rozpisz swój projekt tak, by mógł uzyskać maksymalną liczbę punktów.
Czasem kryteria oceny są przedstawione dość enigmatycznie przez co można je interpretować na różne sposoby i podpisać pod nie więcej niż to możliwe. To też sposób operatora na pewną elastyczność przy ocenie wniosków. Wówczas tworzy się kryteria treściowe spójne z głównymi, tak by przyznać wszystkim wnioskodawcom punkty sprawiedliwie i miarodajnie. Operatorzy – w szczególności fundacje i firmy – nie są zobowiązani do ich podawania publicznie.W tym przypadku nie ma też instrumentów, które pozwalałyby na wgląd do oceny szczegółowej wszystkich wniosków.
Krok 6
Opracuj harmonogram
Harmonogram wiąże projekt w całość i wpływa na terminową realizację założonych działań.
Pamiętaj, że czasem zmiany i przesunięcia w harmonogramie (zgodnie z zapisami późniejszej umowy) mogą wymagać akceptacji przez operatora programu. Miej przygotowany plan B na wypadek, gdyby jedno z działań nie powiodło się lub ktoś odmówił współpracy lub przyjazdu, albo miejsce do organizacji wydarzeń było niedostępne.
Przedstawione porady opieram na doświadczeniach zdobytych przy realizacji i koordynowaniu programów dla bibliotek,
a także na ponad 10-letnich analizach różnorodnych programów i list rankingowych.
Częścią składową tego wszystkiego jest udzielanie patronatów
i wsparcie bibliotek przy działaniach marketingowych w trakcie realizacji ich projektów. Dziękuję też wielu bibliotekarzom za miłe spotkania,
dzięki którym mogłam lepiej wsłuchać się w Wasze oczekiwania. Doceniam Wasz wysiłek i wiem, ile pracy wkładacie w każde działanie poprawiające
lub odmieniające wizerunek swojej biblioteki, zmieniając jej ofertę na lepsze. Efekty, które obserwuję na żywo i on-line udowadniają,
że bibliotekarze mogą wiele osiągnąć!
Barbara Maria Morawiec
redaktor naczelna Lustra BibliotekiKrok 7
Rozpisz budżet
Zacznij od sprawdzenia, jakie koszty są kwalifikowalne, a jakie nie przez operatora programu. Innymi słowy: na co dokładnie możesz wydać pieniądze.
Każdy beneficjent zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji finansowej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Pamiętaj, by na wszystkie zakupy, usługi, zlecenia gromadzić faktury, umowy i inne potwierdzenia. Każdy jest zobowiązany do rozliczenia dofinansowania na warunkach określonych w umowie.
Krok 8
Wypełnij wniosek
Formularz wniosku jest po to, by Ci pomóc! To właśnie w nim udowadniasz, że Twój projekt jest możliwy do zrealizowania i zasługuje na wygraną.
Każdy wniosek jest oceniany pod kątem formalnym bardzo skrupulatnie. Nawet gdy Twój projekt będzie rewelacyjny, a nie wypełnisz podstawowych pól w formularzu lub gdy nie dołączysz wymaganych załączników, to zostanie odrzucony. Jeżeli nie czujesz się na siłach, zawsze możesz zatrudnić specjalistów do napisania wniosku, ale nie masz nigdy gwarancji powodzenia. Pomocne rady i wskazówki nieodpłatnie przygotowało dla Ciebie Lustro BIblioteki – wykorzystaj to!
Krok 9
Złóż wniosek
Jesteś na ostatniej prostej, ale upewnij się czy nic nie stoi na przeszkodzie.
Skorzystaj z wcześniej przygotowanej checklisty, aby zweryfikować dokładnie czy wszystko masz zapięte na ostatni guzik.
Lepiej złożyć wniosek zaraz po ogłoszeniu naboru. W przypadku błędów i uchybień formalnych operator może się z Tobą skontaktować, co daje szansę na korektę lub uzupełnienie wniosku. Składając wcześniej wniosek w trybie on-line unikniesz również nieplanowanych przerw w działaniu systemu.
Nie zawsze operatorzy programów umożliwiają złożenie korekty wniosku lub kontaktują się, by poprawić błędy, dlatego składając wniosek musisz zawsze brać pod uwagę, że to jego ostateczna wersja. Pamiętaj, że wniosek jest integralnym załącznikiem do umowy.
Krok 10
Oczekuj na decyzję
To chwila na oddech, ale i trening uważności.
Bądź czujny! W przypadku złożenia dużej liczby wniosków, operator może zdecydować o zmianie terminu ogłoszenia wyników.
Skorzystaj z terminarza programów przygotowanego przez Lustro Biblioteki. Dzięki niemu dowiesz się, kiedy są planowane terminy ogłoszenia wyników.
Krok 11
Masz to!
Otrzymałeś pozytywną decyzję o przyznaniu dofinansowania dla Twojego projektu. Co teraz?
Jeżeli nie powiodło się za pierwszym razem, nie martw się. W każdym z konkursów jest duża konkurencja, a o przyznaniu dofinansowania decydują setne części punktów. Próbuj dalej, jeżeli masz możliwość odwołania. To dodatkowa szansa na ponowne rozpatrzenie wniosku. Nie wszyscy chcą ponownie przejść procedurę, więc Twoje szanse rosną. Nie ustawaj w wysiłkach! Znajdź kolejny program i działaj!